שתף קטע נבחר

מלחמות החרדים

המאבק סביב הגיורים, וההפגנה המתוכננת נגד הרב עובדיה, הן דוגמאות להתחרדות הקיצונית. אבל זו כבר לא מלחמה על שליטה בחברה החרדית, אלא על זהותה של המדינה

בצבא שירתי כמש"ק דת ברבנות הצבאית. במסגרת תפקידי יצא לי ללוות עשרות חיילים בתהליך הגיור שלהם. הייתי בן 18 - ואני בטח ולא פוסק הלכה גדול - אבל ראיתי את האומץ של החיילים שנכנסו בלב שלם לתהליך הארוך הזה.

 

 

גם היום, שמונה שנים אחרי השחרור, אני לא שוכח את פאבל שפחד מניתוח הברית, את שיחות העידוד בנינו, ובעיקר את החיבוק החם שנתתי לו כשהוא חזר לבסיס כיהודי למהדרין, אחרי שבא בבריתו של אברהם אבינו. פאבל יותר יהודי בשבילי מכל החרדים שפועלים לארגן הפגנה נגד הרב עובדיה יוסף בעקבות החלטתו להכיר הלכתית בגיורי צה"ל.

 

אסור להקל ראש בנעשה בימים האלה בעולם החרדי. פרסום פשקווילים נגד הרב עובדיה, ויותר מכך - החלטתם של רבנים חשובים כמו הרב אלישיב לקיים הפגנת מחאה, וייתכן שאף להשתתף בה - היא הוספת גפרור לוהט לשנאת החינם בעולם החרדי.

 

מאבק על זהות המדינה

עשרות שנים השפילו החרדים הספרדים את ראשם בפני הממסד האשכנזי החרדי. הם אימצו את מלבושיהם, ניסו להתקבל למוסדות הלימוד שלהם ולא נאבקו מול גילוי אנטישמיות מצידם בשל פחד לחרם מצידם. חלקם אף אימצו את הקנאות הדתית שלהם, שלא הייתה חלק בעולם הספרדי המתון. אבל כל זה מעולם לא הספיק. לא משנה מה עשו, הספרדים תמיד היו זרים, אורחים רחוקים ולא רצויים, נחותים.

 

מעולם לא היה רב ספרדי מעז לקרוא תיגר נגד פוסקי דור אשכנזים. מעולם הוא לא היה קורא להפגין נגדם, ובטח ובטח לא היה מפרסם פשקוויל נגד פסיקותיהם.

 

המלחמה נוכחית סביב הגיורים היא דוגמא להתחרדות הקיצונית שמתגברת מול עינינו - והיא כבר לא מאבק בין גופים שונים בחברה החרדית, אלא על זהותה של המדינה. זהו מאבק של בני החושך מול בני האור, בין המתינות לקיצוניות.

 

מחזירים עטרה ליושנה

בידיעות שמתפרסמות בעמודים הפנימיים של עיתונים - המספרות על החלטת הרבנות הראשית יחד עם משרד הדתות, שנשלט על ידי ש"ס, להחזיר מלחמה ולבדוק את כשרויות הבד"ץ של העדה החרדית - יש בשורה של ממש לכל מי שמאמין במדינה, באהבת חינם ובבניין הארץ.

 

יש לחזק את ידיה של ש"ס שהחליטה לא לשקוט. לא ייתכן שציבור חרדי ישלוט ככה על מוסדות המדינה, ייהנה מקצבאות ותמיכה כלכלית ועוד יעז לכפות את הקנאות הדתית שלו על הכלל. אסור שמעשים כמו איומים בהחרמות והפחדות בהפגנות ישתיקו פה עוד מישהו. הספרדים סוף-סוף מיישמים הלכה למעשה את מה שבאו לעשות מלכתחילה: להחזיר עטרה ליושנה.

 

זה לא רק מאבק על בית ספר בעמנואל, או אפילו על שמו של הרב, זה מאבק על עתידה של המדינה.

 

חבל שהציבור החרדי שוכח את מה שלמד עוד ביסודי - בית המקדש נחרב על רקע סכסוכים בין יהודים. חבל שהם מתעמקים בדקדוקי הגמרא ושכחו למה היא נכתבה בבבל. למה עם ישראל גלה. למה התפזר בין ארצות העולם ונוצרו כאן עדות שונות.

 

בושה שהם מעודדים לצאת נגד פסיקה של גאון בתורה ולא מנסים לקבל אותה או לנסות להבין אותה. הרב עובדיה יוסף הוא גאון בתורה ופוסק אמיץ ששם סוף לבושה ולקנאות הדתית הקיצונית. על זה כולנו צריכים לומר לו תודה ובעיקר להוקיע את ההפגנה המתוכננת. היא פגיעה לא רק ברב, אלא בחברה הישראלית השפויה כולה.

 

  • הכותב הוא מבקר מוזיקה וכתב בערוץ התרבות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף. פסיקה אמיצה
צילום: גיל יוחנן
אבי שושן
צילום: איתן ברנט
מומלצים