שתף קטע נבחר

בכירי רבני הליטאים: לא לרשום גרים לנישואים

השמחה על פשרה בעניין הגיור הייתה מוקדמת? "יתד נאמן", שופרו של הרב אלישיב, פירסם ידיעה הקוראת לרשמי נישואים להטיל ספק ביהדותם של מתגיירי צה"ל - ולא לאפשר להם להתחתן. ובקרוב: "כנס שיחשוף את היקף השערורייה החמורה"

בלחץ החרדים סייג הרב עובדיה יוסף את פסיקתו המכשירה את גיורי צה"ל - והמתגיירים ישלמו את המחיר:  רבנים בכירים בציבור החרדי קוראים למועצות הדתיות ולקהילות יהודיות בחו"ל שלא לרשום לנישואים את מי שהתגיירו בצבא, זאת מחשש שהם אינם יהודים. אף שרק שלשום (יום א') הושגה הפשרה שאמורה הייתה להנמיך את עוצמת המחאה, הקדיש "יתד נאמן" את עמוד החדשות המרכזי שלו למאבק בגיורי צה"ל.

 

 

בידיעה שפורסמה בעמוד השער של עיתון "יתד נאמן", שופר ההנהגה החרדית-ליטאית, מובהר כי המחאה הציבורית נגד "גיורי הכזב" תימשך, וכי במטה המאבק שוקלים לקיים כנס הסברה בנושא. שמות הרבנים השותפים לקריאה אמנם לא צוינו בידיעה, אולם ידוע כי דברים הנכתבים

בנושאים מעין אלו עברים לדפוס רק לאחר אישור המתקבל מבתי הבכירים - ובראשם המנהיג הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב

 

"בהוראת מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א, שנאמרה שוב אתמול בכל התוקף, ציבור שומרי התורה וההלכה ימשיך לעמוד בנחרצות על הדרישה שלא להכיר ב'גיורים' הפסולים", נכתב בידיעה, "לפיכך הורו מרנן ורבנן שליט"א כי על רשמי הנישואין בכל אתר ואתר, בארץ ובעולם, להימנע מלרשום לנישואין את כל 'מתגיירי' הצבא, ואין להיכנע לכל לחץ המופעל בנושא זה".

 

למעשה, קריאה זו של הרבנים החרדים היא התגשמות הפרשנות המחמירה לגבי הפשרה בין החרדים האשכנזים והספרדים, ועלולה לרוקן מתוכן את פסיקת הרב עובדיה יוסף והרב שלמה עמאר - לפיה גיורי צה"ל כשרים ותקפים. בפועל ייתקלו הגרים בקושי להתחתן כיהודים.

 

בנוסף לידיעה הקצרה, "יתד נאמן" שיחזר תחקיר שפירסם באחרונה על הנעשה במערך הגיור הצבאי, וטען כי הוא פועל שלא על פי ההלכה. כן דווח על כוונת רבנים ועסקנים חרדים לקיים "כנס הסברה שבו ייחשף היקף השערוריה החמורה ויוצגו הליכי ה'גיור' הנעשים במסגרות אלו, תוך שיגרת הונאה עצמית ועשיית חוכא ואיטלולא מהלכות הגיור".

 

אזורי הרישום ייפתחו?

משבר הגיור הנוכחי החל בסירובם של כמה רבני ערים - שהם עובדי מדינה - לרשום מתגיירים לנישואים. ההערכה היא כי כעת,

כשההנהגה החרדית קידשה מלחמה בנושא, ילכו בעקבותיהם רבנים נוספים, שייאלצו "לתפוס צד" בדו-קרב בין הרב אלישיב לרב עובדיה.

 

סירובם של רבני לרשום לנישואים העניין הגיע לפני כשנה לבג"ץ. הרבנות הראשית, האחראית על רשמי הנישואים במועצות הדתיות, נמנעה תחילה מלכוף עליהם הכרה בגיורים. בסופו של דבר הציעה המדינה פשרה, לפיה ייפתחו אזורי הרישום עבור המתגיירים והם יוכלו להתחתן באמצעות כמה רבנים מקלים יותר שיוסמכו לכך על ידי הרבנות. בית המשפט טרם הכריע בעתירה זו ולכן פיתרון זה עדיין אינו מיושם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב אלישיב. פרסומים בידיעתו
צילום: חיים צח
צילום: גיל יוחנן
הרב עובדיה. הייתה פשרה?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים