שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צעקה "אבא בבית, תקרא למשטרה" - ונרצחה
  תופעת הרצח וההתאבדות הגיעה אתמול לשיא מחריד, כשעובדת סוציאלית ומורה לחשבון נרצחו על ידי בעליהן בצפון. במסד תיארה נערה את רגעיה האחרונים של מירי קליין, אם לארבעה שרק בחודש שעבר נולדה לה נכדה ראשונה. מנהל מרכז לבריאות הנפש: "רצח והתאבדות - לגיטימיציה לאדם אחר לעשות זאת"

  בבוקר מורה, בערב עובדת סוציאלית. תופעת הרצח וההתאבדות הגיעה אתמול (יום א') לשיא מחריד, כאשר שני בעלים רצחו את נשותיהם. בקריית-אתא נדקרה למוות מורה לחשבון, שבעלה התאבד בתלייה לאחר מכן. ביישוב הקהילתי מסד, שבגליל התחתון, נרצחה ביריות מרים (מירי) קליין, עובדת סוציאלית, שבן זוגה הפרוד ממנה, משה קליין, שם קץ לחייו בירייה.

   

  אחת הנערות המתגוררת בשכנות לבית המשפחה במסד סיפרה על רגעיה האחרונים של האם בחיים. "היא צעקה לבנה, 'אבא בבית, תקרא למשטרה' - ומיד לאחר מכן נשמעו מספר יריות", תיארה. שכנה אחרת סיפרה כי שמעה מספר יריות, לאחר מכן צרחות, ואחר כך שוב שתי יריות.

   

  האלימות במשפחה הסתיימה ברצח העובדת הסוציאלית

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הבן, תלמיד כיתה י"ב, הוא בנם הצעיר של בני הזוג, שלהם גם שלוש בנות בוגרות יותר. אמו מירי, עובדת סוציאלית בטבריה, חוותה רק בתקופה האחרונה את אחד הרגעים המאושרים בחייה. לפני כחודש היא טסה לגרמניה וחיבקה את נכדתה הראשונה, שנולדה לה מבתה שמתגוררת במדינה זו. אותה נכדה לא תראה שוב את סבתה.

   

  כמו ברצח ובהתאבדות בקריית-אתא, גם במסד האלימות במשפחה ניכרה היטב עוד לפני הכדורים ששמו קץ לחיי בני הזוג. העובדת הסוציאלית בת ה-58, שטיפלה בנשים שסבלו מאלימות במשפחה, התלוננה נגד בעלה המבוגר ממנה בשנה על מספר מקרי אלימות, אך הוא לא נכלא - אלא רק הורחק מהיישוב, נידון לפיקוח של קצין מבחן למשך שנה ולשירות למען הציבור.

   

  פרקליט הבעל: "הלהבות היו גבוהות בתקופת המשפט"

  עו"ד לוליק אסל, שייצג את הבעל במהלך משפטו, שהסתיים בחודש אוקטובר האחרון ללא הרשעה, סיפר כי החשוד ברצח ובהתאבדות היה עצור קרוב לחודשיים, ולאחר מכן שהה במעצר בית כשהוא עונד אזיקים אלקטרוניים. הפרקליט התקשה להעריך מה דחף את מרשו לבצע את המעשה. "הלהבות היו הרבה יותר גבוהות בתקופת המשפט, הייתי בטוח שעכשיו האש ביניהם נמוכה, אבל כנראה שלכל אדם עשוי להגיע רגע שבו הוא עומד על קצה הצוק", אמר.


  פסטורליה מדממת. כוחות המשטרה במסד, אמש (צילום: חגי אהרון)

   

  לבית המשפחה במסד הגיעו עמיתיה לעבודה של קליין. העובדות הסוציאליות, שאמונות מדי יום על טיפול באלימות במשפחה, התקשו להסתיר את כאבן ופרצו בבכי. דוד גבאי, אחד מהם, סיפר כי הנרצחת טיפלה בעצמה בילדים ובנשים שסבלו מאלימות במשפחה. "כנראה שכאשר זה מגיע אלינו, אנחנו כאחד האדם", אמר.

   

  הבעל משה עבד תקופה ארוכה במחלבות תנובה בקיבוץ תל יוסף ולאחר שפוטר מהעבודה הועסק כמאבטח. הרצח אותו ביצע על פי החשד היה הפעם השלישית שאשה נרצחה על ידי בן-זוגה מתחילת השנה. יצחק אדרי מואשם כי רצח את שרית זיקרי-בינת וגלגל את גופתה בשטיח, ורק אתמול בבוקר גם בקריית-אתא רצח בעל את אשתו. ב-2010, לשם ההשוואה, נרצחו לא פחות מ-18 נשים על ידי בני זוגן, ושנה לפני כן "רק" שמונה נרצחו.

   

  הנרצחת בקריית-אתא הופנתה לשירותי הרווחה, בגלל תלונותיה על אלימות במשפחה, ושם הוצע לה מספר פעמים לעבור תוכנית טיפול ביחידה למניעת אלימות, אך היא סירבה וטענה כי "כבר אין אלימות בבית". היא לא הוכנסה למקלט לנשים מוכות, מאחר ומצבה לא הוערך כמסכן חיים. ילדיה, ששניים מהם (בני 7 ו-9) למדו בבית הספר בו לימדה, הופנו על ידי שירותי הרווחה לקרובי משפחה. צוות של פסיכולוגים הגיע אתמול לבית הספר, וגם היום הם ישוחחו עם התלמידים.

   

  התאבדות מדבקת: "חשים שהסבל דומה"

  מנהל המרכז לבריאות הנפש בטירת הכרמל, ד"ר יעקב פולאקביץ', מסביר כי ניתן לשער שהרצח וההתאבדות במסד הושפע במידה מסוימת מהמקרה בקריית-אתא, שהתרחש כחצי יממה בלבד לפני כן. לדבריו, רצף של מקרים דומים עשוי להעיד על חיקוי, שנעשה מתוך הזדהות עמוקה עם המעשה הראשון. כאשר מדובר על התאבדויות התופעה נקראת "הדבקה".


  זירת הרצח בקריית-אתא. ראשון מבין 3 ביום אחד (צילום: ג'ורג' גינסברג)

   

  "אנחנו יודעים שבמקרים כמו התאבדויות יש התנהגות של סחף בעקבות מעשים שאנשים שומעים עליהם ואז הם מעזים לעשות דברים שכאלה, כי הם חשים שיש עוד בן אדם שחושב כמוהם", אומר פולאקביץ'. "במידה מסוימת ניתן לומר שגם מקרה הרצח וההתאבדות עלול לתת לגיטמציה מסויימת לאדם אחר. אולי אותו אדם חש שהסבל שלו דומה לסבל של אותו אדם. מעין תחושה ש'אם מישהו אחר חשב על זה אז גם אני יכול'".

   

  עם זאת, ד"ר פולאקביץ' מדגיש שמעשים דומים של רצח והתאבדות משפיעים במקרים בודדים. "זה תמיד מעשה קיצוני, צעד של ייאוש של אדם שהגיע לנקודת משבר, שלא מסוגל להכיל ולשפוט בצורה הגיונית ומקובלת ועובר לתגובה בלתי סבירה. מדובר על אדם שסובל מחשיבה לא נורמטיבית, אך יחד עם זאת הוא לא אדם חולה. לא כל מעשה קיצוני מסוג כזה הוא עדות לפסיכוזה".

   

  בנוסף למקרי הרצח וההתאבדות, אתמול נדקר למוות גם חסר בית בן 45, בפארק יוספטל שבאשדוד. מחקירה ראשונית עולה כי הרצח אירע במהלך קטטה בין הומלסים. המשטרה עיכבה לחקירה שני חשודים. תושבים האשימו את העירייה בהזנחה: "יש כאן סמים, אלכוהול ואלימות".

   

  בהכנת הכתבה השתתפו מיטל יסעור בית-אור ויעל ברנובסקי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
  מירי קליין. התלוננה נגד הבעל
  צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
  צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
  משה קליין. עבד כמאבטח
  צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
  רצח ביישוב הקהילתי. מסד, אמש
  צילום: חגי אהרון
  הוצאת גופתה של האם בקריית-אתא, אתמול
  צילום: ג'ורג גינסברג
  מומלצים