שתף קטע נבחר

עגל חולץ מבור עמוק - אבל לא מהצלחת

מתנדבי יחידת החילוץ המשטרתית של גוש עציון חילצו עגל במשקל של כ-180 קילוגרם, לאחר שנפל לבור בעומק של כ-8 מטרים באזור מרעה, סמוך לקיבוץ בית-ניר. "העגל יצא בלי שריטה, מעט המום, אבל בריא ושלם", אומרים המחלצים. הוא הושב אל העדר שלו, שמונה מאות פרטים המיועדים למאכל

שלל סכנות נשקפות לבעלי החיים ביום-יום - נתקעים על עצים או על מצוקים, נופלים לבורות או לבארות, מסתבכים בשרשראות או בגדרות תיל ועוד ועוד. למזלן של החיות, יש אנשים שמסכנים את חייהם בשגרה, כדי לסייע להן ולהציל אותן. במדור זה נחשוף את סיפוריהם

 

עגל שנפל לבור עמוק, חולץ ממנו בשלום, אך את חייו הוא עלול לסיים בצלחת בשנה הקרובה. המקרה ארע שלשום (ב') בשטח המרעה הפתוח בסמוך לקיבוץ בית ניר באזור בית ג'וברין, שם מגדלים עדר של בקר המיועד למאכל, המונה מאות פרטים.

 

"הפרים, הפרות והעגלים רועים בשטח גדול ומגודר, אך הוא מלא בבורות מים ובמאות קברים עתיקים. לצערי, לעיתים החיות נופלות לתוכם", מספר טלי לוי, בוקר וחקלאי הקיבוץ. "באותו יום הובלנו את הפרות לחלקה אחרת ואז שמענו קולות מצוקה של עגל מתוך בור עמוק".

 

החשיכה לא איפשרה להם לראות את העגל והם הזעיקו את מתנדבי יחידת החילוץ המשטרתית של גוש עציון כדי לסייע בהצלת החיה. בבוקר שלמחרת וידאו החקלאים כי העגל בריא ושלם ואנשי היחידה הגיעו למקום. "הבור היה בעומק של כשמונה מטרים ובתוכו היה עגל במשקל של כ-180 קילוגרם", אומר ל-ynet רוני יעקב, מפקד צוות הטיפוס, גלישה וחילוץ מחבלים ביחידה, ומפקד תחנת הכיבוי בגוש עציון. 

 

 

לא כל החיות שנופלות לבורות שורדות את הנפילה

יעקב, המשרת ביחידת החילוץ מזה כ-15 שנה, מציין כי הציוד מאפשר לחלץ בני אדם וחיות עד למשקל של כ-500 קילוגרם של מחולץ ומחלץ. "לבעלי חיים יש זכות לחיות ומבחינתנו, זה היה חילוץ חשוב", הוא אומר.
 
לאחר שהחקלאים הכווינו את המחלצים אל הבור, החל צוות של חמישה מחלצים להקים חצובה ולפרוש חבלים. "שני מחלצים שלנו ירדו אל הבור כדי לבדוק אותו מקרוב והסתבר כי הוא מחולק לשניים. לעגל היה מזל גדול, כי אם הוא היה ממשיך לחלל נוסף בבור, הוא היה נופל לעומק של עשרות מטרים", מסביר יעקב. "אחד המחלצים חסם את הגישה של העגל לחלל המסוכן ומחלץ שני, החל לרתום אותו לריתמת החילוץ".

 

העגל הורם בביטחה אל הקרקע באמצעות החצובה ומערכת ההמרה. הוא נבדק על ידי החקלאים, שבישרו כי למרות הנפילה, הוא לא נפצע. "העגל יצא בלי שריטה, מעט המום אמנם, אבל בריא ושלם", אומר יעקב. "בעבר סייענו גם בחילוץ של חיות משק וחיות בר שנפלו לבורות דומים. לא כל החיות שנופלות שורדות את הנפילה והפעם זה הסתיים בטוב".
 
צילום: יחידת חילוץ עציון

 

 
העגל הושב תוך זמן קצר אל האם בעדר, אך הדרמה לא הסתיימה. לאחר שיחידת החילוץ עזבה את המקום, גילו החקלאים כי עגל נוסף נפל לבור לא הרחק מהמקום, אך הפעם החקלאים הצליחו להרים את החיה בכוחות עצמם, בסיוע של כלי רכב."אנחנו שוקלים להוסיף גידור בחלק מחלקת המרעה כדי לצמצם את האפשרות שהחיות ייפגעו", מסכם טלי.
 
את השנה הקרובה יבלה העגל שחולץ בעדר, אך לאחר מכן הוא עתיד להיות מובא לשחיטה. עם זאת החקלאים מציינים, כי ייתכן שישקלו להמשיך ולגדלו כפר הרבעה. 
 


 
רוצים עוד סיפורי חילוץ מרגשים?

 

נתקלתם בבעל חיים במצוקה? שמעתם על מקרה חילוץ מעניין? ספרו לנו בדוא"ל ynetpic@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך למעלה
צילום: יחידת חילוץ עציון
המחלצים והעגל
צילום: יחידת חילוץ עציון
בדרך כלל מחלצים נעדרים ולכודים. הפעם גם חיה במצוקה
צילום: יחידת חילוץ עציון
מומלצים