שתף קטע נבחר

משפחת חי מאיתמר ניצלה: "לא מעכלים את הנס"

המחבלים בחרו יעד אחר: החוליה שפרצה לאיתמר חדרה לבית משפחת חי, אבל דוד ומשפחתו היו באותו זמן בחופשה במרכז. שני זוגות צעירים היו אמורים לישון שם בסופ"ש - וביטלו ברגע האחרון. "הייתי בשוק ולא האמנתי", סיפר ל-ynet אחד החברים

חמשת בני משפחת פוגל נטבחו למוות באיתמר, אבל ביתם כלל לא היה היעד הראשון של המחבלים. היום (א') התברר כי החוליה פרצה תחילה לבית משפחת חי הסמוך, ורק צירוף נסיבות מדהים מנע מהם ומכמה מחבריהם להצטרף לרשימת הנרצחים. "זה נס גדול", אמר דוד חי - לאחר שחזר מחופשה אליה יצאה משפחתו בסוף השבוע.

 

הפיגוע והתגובות, הכותרות האחרונות

 

וכאן לא נגמר הנס. בבית משפחת חי היו אמורים ללון שני זוגות צעירים, אך ברגע האחרון הם ביטלו את ההגעה. "אמא שלי עד עכשיו לא מעכלת את הנס הזה", אומר משה, שלא הגיע בסופו של דבר להתנחלות שבשומרון יחד עם אשתו ההרה והתינוקת שלהם.  

 

חי, שחזר אמש עם בני משפחתו מהחופשה באזור ירושלים, הבין רק אז שהמחבלים שחדרו ליישוב בחרו בביתו לצורך ביצוע הפיגוע. מחקירת כוחות הביטחון עולה כי החוליה פרצה לביתו וערכה סריקה בחדרים. כאשר לא מצאו איש, המתינו המחבלים לשעת הכושר, יצאו מהדירה וצעדו במהירות לבית הסמוך, השייך למשפחת פוגל.

 

לאחר שחזר לביתו, ניקה חי עם אשתו וחבריו את עקבות הבוץ שהותירו המחבלים בביתם, ואת הבלגאן שנשאר. "זה נס גדול, כי תכננו מראש את החופשה שלנו, ורק בצאת השבת זה נודע לנו. אני מתקשה להאמין", אמר - לפני שליווה למנוחות את חמשת שכניו שנרצחו בפיגוע.


מנקים את הבית מעקבות הבוץ של המחבלים (צילום: בן קלמר)

  

אלא שהנס רק התעצם. אביאל זגרון, תושב איתמר שמציין היום יום הולדת 22, החליט להזמין את חבריו למסיבת יום הולדת אותה תכנן לערוך בשבת. הוא הזמין שלושה זוגות חברים מאזור ירושלים, וכאשר שמע שדירת חברו דוד תתפנה לסוף השבוע, ביקש ממנו להלין בה את שניים מהזוגות שהזמין.

 

"התרגשתי והתכוננתי לקראת האירוע", סיפר אביאל ל-ynet. "תכננו לחגוג יחד, אבל אז קיבלתי שתי הודעות ביטול. אחד מבני הזוג, המשרת בצבא, הודיע ביום חמישי שהוא מבטל כי נאלץ בניגוד למתוכנן לסגור שבת בבסיס. ביום שישי בבוקר התקשר אלי משה, אמר לי שאשתו שבהריון לא מרגישה טוב, ושהוא לוקח אותה לבית החולים. התבאסתי משני הביטולים, שהאחרון שבהם, של משה ואושרת, הגיע זמן קצר לפני כניסת השבת". 


במסע הלוויה. גם משה, שלא הכיר, חלק כבוד אחרון (צילום: רויטרס)

 

אושרת, רעייתו של משה, סבלה מקוצר נשימה ואושפזה בבית החולים הדסה בירושלים. "הרופאים אמרו לנו שאם היא לא הייתה בהיריון בשבוע ה-28, אז היו משחררים אותה לביתה", שחזר משה את ההתרחשויות שמנעו ממנו להגיע לאיתמר - ובדיעבד הצילו את חייו. "אבל בבית החולים לא רצו לקחת סיכון והעדיפו להשאיר אותה להשגחה במהלך סוף השבוע".

 

"אתמול בערב, עם צאת השבת, קיבלתי את הטלפון מאביאל שסיפר לי שהמחבלים נכנסו קודם לבית הריק בו אני, אשתי, בתי בת השנה וזוג החברים הנוסף היינו אמורים לשהות בסוף השבוע", סיפר משה. "הייתי בשוק ולא האמנתי לו. אמא שלי עד עכשיו לא מעכלת את הנס הזה".

 

למרות שלא הכיר את משפחת פוגל, משה יצא מבית החולים בו מטופלת אשתו למסע הלוויה: "הכאב על אובדן בני המשפחה עצום. יש השגחה מלמעלה, ובאירועים כאלו שמים לב לזה יותר. מחר בבוקר, עם הוצאת ספר התורה, נלך להגיד ברכת הגומל, כי היינו במרחק של כמה שעות בלבד בין החיים למוות".

 

אביאל, ששכל את אחיו לפני שמונה שנים כאשר זה הסתער על מחבל שביצע פיגוע באריאל, היה גם הוא בין אלפי המלווים שהגיעו ללוויית בני משפחת פוגל: "אמא שלי אמרה לי - אתה לא יודע איזה נס גדול קרה לכם. חטפתי כבר מכה בחיים שלי, וזהו נס פשוט מטורף".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית משפחת חי, אליו פרצו המחבלים
צילום: בן קלמר
במסע הלוויה של בני משפחת פוגל
צילום: גיל יוחנן
כאן טבחו המחבלים בהורים ושלושת ילדיהם
צילום: עידו ארז
מומלצים