שתף קטע נבחר

שכר המינימום עלה הבוקר ל-4,100

שכר המינימום עלה מ-20.91 ל-22.04 שקל לשעה במסגרת תיקון לחוק, המבוסס על הסכם בין ההסתדרות להתאחדות התעשיינים. ההעלאה הבאה: באוקטובר 2012, ל-4,300 שקל

עובד לפי שעות? מהיום (ו'), המעסיק חייב לשלם לך יותר. שכר המינימום עלה היום מ-20.91 ל-22.04 שקל לשעה. בחישוב לפי שכרו החודשי של עובד במשרה מלאה (186 שעות בחודש כולל חגים וחופשות) יעלה שכר המינימום מ-3,890.25 שקל ל-4,100 שקלים לחודש.

 

שכר המינימום עלה היום במסגרת תיקון שחוקקה הכנסת לחוק שכר מינימום. שכר המינימום עלה בפעם האחרונה ב-1 באפריל ב-21 אגורות לשעה - 40 שקל לחודש למשרה מלאה - בהתאם לחוק, המחייב לעדכן אותו ב-1 באפריל מדי שנה בהתאם לגובה השכר הממוצע במשק. המינימום יעודכן שוב ב-1 לאפריל 2012 ויעלה ל-4,300 שקל לחודש ב-1 לאוקטובר 2012 במסגרת התיקון לחוק. 

 

החוק שנכנס לתוקף היום מבוסס על הצעת חוק ממשלתית שנולדה מהסכם שנחתם בינואר בין יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, שרגא ברוש, ליו"ר ההסתדרות, עופר עיני.

 

עיני וברוש קראו לממשלה להפוך את ההסכם ביניהם לחוק, אם באמצעות חקיקה ואם באמצעות חתימה של שרי האוצר והתמ"ת על צו הרחבה, שהייתה הופכת את ההסכם לחוק באופן אוטומטי, כפי שנעשה להסכם פנסיה חובה במשק.

הממשלה בחרה ליצור הצעת חוק ולא לחתום על צו הרחבה, מחשש שצו הרחבה לא היה מאפשר לתמ"ת לנקוט בהליכים פליליים נגד מעסיקים שלא ישלמו את שכר המינימום החדש, ואילו באמצעות חוק ניתן לפתוח בהליכים כאלה.

 

עיני איים בשביתה, הממשלה הסכימה

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר שטייניץ, התנגדו תחילה להעלאת השכר בגובה שנחתם בהסכם ודרשו לפתוח במשא ומתן להורדת הרף של העלאת השכר, אך שינו את עמדתם ויישרו קו עם עיני וברוש לאחר שעיני איים בשביתה כללית במשק. שר התמ"ת הקודם, בנימין בן אליעזר, תמך בהסכם בין עיני וברוש מלכתכילה, ואילו שמחון קבע את עמדתו בהתאם לשטייניץ.

 

העלאת שכר המינימום תעלה גם את שכרם של עובדים שמקבלים בפועל הרבה יותר, בעיקר במגזר הציבורי, כיוון ששכרם מורכב משכר בסיס רשמי בגובה שכר המינימום ותוספות שונות ומשונות. שטייניץ וראש הממשלה בנימין נתניהו, הצהירו בהתחלה שלא יסכימו שההסכם יחול במגזר הציבורי אלא רק במגזר הפרטי, אך בסופו של דבר הסכימו להחיל אותו בכל המשק.

 

אולמרט הבטיח 4,600. אז הוא הבטיח

יצויין כי מדובר בהעלאה מצומצמת ומאוחרת בהרבה ביחס להסכם שכבר נחתמו בעבר. יו"ר מפלגת העבודה לשעבר, עמיר פרץ, חתם בשנת 2006 על הסכם קואליציוני עם ראש הממשלה דאז, אוהד אולמרט, לפיו שכר המינימום יעלה ל-4,600 שקל לחודש למשרה מלאה עד שנת 2009. אולמרט לא קיים את ההסכם ושניהם ממילא התפטרו מתפקידם. פרץ ניסה שוב להביא להעלאת השכר ל-4,600 שקל באמצעות הצעת חוק פרטי שהעלה בשנה שעברה, אך הממשלה טירפדה אותה בלחץ פקידי האוצר והתאחדות התעשיינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד קוולרצ'יק
צילום אילוסטרציה
צילום: גלעד קוולרצ'יק
צילום אילוסטרציה
צילום: מישל דוט קום
צילום: דודו בכר
צילום אילוסטרציה
צילום: דודו בכר
מומלצים