שתף קטע נבחר

סופרטאנקר הנדל"ן: אף מילה על דיור בר השגה

האם תוכניתו נתניהו להבראת שוק הנדל"ן תחזק את החזקים ותחליש את החלשים? רק 4 ח"כים טרחו להגיע לדיון הוועדה שמכינה את החוק. החברים סירבו לאשר הוראות מפורשות שיחייבו לכלול בתוכנית "תמהיל חברתי" עם מכסות של דיור בר השגה. הפשרה המעורפלת: כל תכנית תיבחן לפי מטרות החוק

חוק הוועדות לדיור לאומי (וד"לים) "מורח" את חסרי הדיור: הוועדה המשותפת של ועדות הפנים והכלכלה בכנסת, שמכינה את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית, סירבה היום (ה') לכלול בו הוראות מפורשות שיחייבו לכלול בתכניות הדיור הלאומי "תמהיל חברתי" עם מכסות הולמות של דיור בר-השגה למעוטי יכולת ודיור להשכרה.

 

 

הצעה ברוח זו ביקשה ענבל קרן מהחברה להגנת הטבע, להוסיף לסעיף בהצעת הממשלה המתייחס לחוות הדעת המקצועית שתוגש לוועדת הדיור הלאומי על תוכנית בנייה. בראש חוות דעת נדרש מתכנן המחוז להציג, אם עיקרי התכנית והשפעותיה על היבטים תכנוניים וסביבתיים, אך ללא התייחסות לצרכיה החברתיים.

 

ההסתייגות נדחתה בלחץ משרד ראש הממשלה. אבל נציג המשרד ד"ר גבי גולן, נאות להסכים על הצעת פשרה כללית לפיה "כל תכנית תיבחן לפי מטרות החוק". זאת, בשעה שמטרות מפורטות טרם הוגדרו בחוק ולא הוצגו לוועדה בכנסת. היו"ר ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד) אמר זאת והדגיש כי הוא יחליט מתי יעלו לדיון ולהצבעה.

 

ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) תמך בהעברת ה"פשרה" הזאת והבטיח לנהל את המאבק על המטרות החברתיות של החוק כשיעלו לדיון. ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) גם תמכה אבל הצהירה כי היא שומרת לעצמה את הזכות להסתייג אם הנושא לא יוסדר במטרות כי מדובר בעצם בתכלית החוק לפתור את מצוקת המחסור בדירות.

 

דיונים בהולים

בהצבעה נכחו רק שליש מחברי הוועדה (4 ח"כים), 3 מתוכם תמכו (ברוורמן, קירשנבאום ושאמה-הכהן) ואילו ח"כ דוד חנין (חד"ש) התנגד. בניגוד למקובל בוועדות אחרות, שם מרכזים את ההצבעות בתום הדיון ומגייסים גם חברי ועדה שלא השתתפו בדיונים. היו"ר שאמה-הכהן מקיים את ההצבעות ברצף, כל סעיף לאחר שדנו בו, בכל מספר משתתפים.

 

 נציג משרד רוה"מ ד"ר גולן התנגד להוספת ההוראות המפורטות להכללת הדיור בר-השגה והדיור להשכרה בטענה, שמדובר בנושאים השנויים במחלוקת, שגם עשויים להגרר לבג"ץ ויגרמו להארכת הדיונים בכל תוכנית בחודשים רבים. הפירוט גם יחייב את המתכננים להציג נתונים וסקרים אשר יענו על הצרכים אחרת יידחו בבית המשפט.

 

עם זאת, הוא תמך בהערה שנשמעה כי תכנית המתאר הארצית מספר 35 מחייבת להכניס לתוכניות בניה של יוצר מ-100 יחידות דיור למגורים גם אומדן של צרכים מיוחדים הכוללים בפועל דיור בר-השגה. ד"ר גולן הדגיש, כי הצעת החוק הנדונה איננה גוברת על תוכניות המתאר ולכן לא ניתן לעקוף אותן באישור הדיור הלאומי בהליך מהיר.

 

ח"כ ברוורמן שינה את עמדתו לתמיכה בפשרה, באומרו,"מפריע לי הפלונטר שעלול להיווצר מרוב ויכוחים על סעיפים משפטיים שרק יולידו בעיות במקום להתמקד בביצוע יעיל ומהיר של תוכניות בידי בעלי המקצוע הטובים ביותר". על כן העדיף שיהיה סעיף מוגדר וברור במטרות החוק, ועליו ייאבק כשהמטרות יעלו לדיון.

 

ח"כ חנין העומד בראש שדולת הכנסת לענייני הסביבה הוא המבקר החריף ביותר על החוק, אבל נמצא במיעוט, לרוב לבדו. ישיבות הוועדה שהחלו השבוע כולן היו דלות משתתפים, עם פחות ממחצית חברי הוועדה שאמורה למנות 12 ח"כים. בישיבה הקודמת נכח רק היו"ר.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה ונדל"ן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלחץ משרד רוה"מ: ההסתייגות נדחתה
צילום: אוהד צויגנברג
מה עם צרכים חברתיים?
צילום: אבי מועלם
מומלצים