שתף קטע נבחר
צילום: ירון ברנר

מחאה בפייסבוק: לא הולכים לעבודה ב-1 באוגוסט

תושב גבעתיים בן 36 "עם משכנתא מטורפת", כתב בפייסבוק שישבות ב-1 באוגוסט כמחאה על יוקר המחייה, ואלפים הצטרפו. "אני לא יכול לישון באוהלים כי יש לי ילד, אך ביום שני הבא אני מתכוון לא ללכת לעבודה. האלפיון העליון גורף פה את כל הכסף, והשאר נחנקים. אני קורא לארגוני עובדים להצטרף לשביתה"

בעקבות גל הזעם על יוקר המחייה בישראל, תושב גבעתיים החליט להוביל שביתה ב-1 באוגוסט. האיש צביקה בשור, 36, שיווק ומדיה חברתית במקצועו, פתח אירוע פייסבוק בשם: "שביתת מחאה בכל הארץ", ואלפים כבר הצהירו שיצטרפו וישבתו איתו בשבוע הבא. החברים באירוע מוחים נגד מחירי הדיור, החיתולים, המזון, ונגד מכירת המדינה לטייקונים.

 

 

בשור אמר ל-ynet כי זו תהיה מחאת המבוגרים יותר, אלה שלא יכולים לגור באוהלים. "יש לנו ילדים, וקשה לנו לעזוב את הבית עם המשכנתא", אמר. "אני כבר נמצא בסוג אחר של חיים, ומאהל לא בהכרח מתאים לכל אחד.

 

"אז יש כאלה שאמרו: 'נגור באוהל עד שהמצב ישתנה', ועבור אנשים כמונו, המחאה היא לא ללכת לעבודה. רמת הביטחון התעסוקתי והכלכלי כה נמוכה כאן, שזה מה שאני יכול להרשות לעצמי. אבל אם כל המדינה תצטרף, יהיה לנו הרבה מאוד כוח. נגיד 'לא' לשיטה שרודה בנו".


 

לא נוכל להרשות לעצמנו עוד ילד

וכך כותב בשור בפייסבוק: "קוראים לי צביקה. אני בן 36, נשוי עם ילד בן שנה ורבע. קניתי דירה בגבעתיים, עם משכנתא מטורפת לשלושים שנה. וביום שני הבא, האחד באוגוסט, אני מתכוון לא ללכת לעבודה. לשבות.

 

"אני מתכוון לשבות כי נמאס לי. אני לא יכול להמשיך וללכת כל יום לעבודה כאילו כלום, כאילו אם אני אעבוד קשה אני אצליח לספק לעצמי ולמשפחה שלי חיים של כבוד.

 

"כבר שבוע אני רותח. אני לא יודע מאיפה להתחיל אפילו. אולי מזה שאני ואשתי חושבים להביא עוד ילד, ואנחנו לא יודעים אם נוכל להרשות לעצמנו. כי הרי מערכת החינוך שלנו כל כך גרועה, שצריך לבחור בין לשלוח את הילד לחינוך פרטי לבין להפקיד אותו בידיים של גדעון סער. ובריאות זה יקר, כי מערכת הבריאות הציבורית קורסת, ואוטו גדול זה יקר, אבל תחבורה ציבורית אין.

 

"וזה עוד לפני המחירים. קניתי לפני שבוע חבילת חיתולים. מחירי החיתולים ירדו בשליש, ואני רותח. שנה שלמה שילמנו מחיר מופקע בחמישים אחוז (!) על החיתולים האלה. שנה שלמה הרשתות והיצרנים גנבו אותנו בלי בושה. בחיתולים, בתחליף חלב, במוצצים, בעגלות, בכל דבר.

 

"גנבו אותנו כאילו שאנחנו, זוג צעיר עם משכנתא (אז עוד היינו בשכר דירה), יש לנו את הכסף לתרום לקרטלים של נוחי ותשובה ושאר החברים שלהם. גנבו אותנו, והממשלה שאנחנו משלמים לה מס לא עושה עם זה כלום. לא מפקחת, לא תובעת, לא חוקרת. מפקירה אותי.

 

אנחנו לא מעמד בינוני, אלא כוח עבודה זול לעשירים

"שתבינו, אני לא מרוויח רע. שנינו מרוויחים יותר מהשכר הממוצע במשק. אני כאילו מעמד בינוני, כאילו אמור לחיות יחסית בשקט. אבל אין דבר כזה מעמד בינוני בארץ. יש אלפיון עליון שגורף פה את כל הכסף, ויש את כל השאר, שנחנקים. 

  

"כי זו השיטה. זו הכלכלה. שיטה שבה חצי מהאנשים מרוויחים פחות מ-5,000 שקל בחודש. שיטה שבה חברות משלמות רק 18% מס על הרווחים שלהן, פחות משכיר ממוצע, ואת הכסף החסר לוקחים לנו במיסוי משוגע של הדלק.

 

שיטה שבה אין לי, ולכל מי שאני מכיר כמעט, שום סיכוי מלבד להמשיך ולצלול יותר ויותר עמוק לתוך הטירוף, כדי לספק כוח עבודה זול לסוּפר עשירים. שיטה שבה שליש מהילדים נמצאים מתחת לקו העוני.

 

"ואסור שנסכים לזה. אף אחד מאיתנו. אז ביום שני, ה-1 באוגוסט, אני שובת עצמאית במחאה על מה שהשיטה הזאת עושה לנו. בהזדהות עם כל האחרות והאחרים שנדפקים ממנה כמוני, ועם הרבים והרבות שנדפקים עוד הרבה יותר ממני.

 

"אני אקח את הילד, אלך למאהל, אולי לאיזו הפגנה, אולי בירושלים, אולי על הראש של הממשלה הלא אכפתית הזו, האחרונה והמופרכת בשרשרת של ממשלות רעות. לא יודע מה אני אעשה. אבל לעבוד אני לא הולך.

 

אני קורא לכל מי שיכול – תצטרפו אלי. תצטרפו לאירוע הזה, תפיצו אותו, תספרו עליו, תדברו עליו אנשים בעבודה. תסבירו אותו. אם יש לכם רעיונות מה לעשות ביום הזה, בואו נדבר על זה, או שפשוט תרימו אירוע משלכם. יאללה, משנים את המדינה הזו"!

 

שההסתדרות תצטרף

בשור טוען שהוא מקווה ללכת בעקבותיה של דפני ליף: מחאת יחיד שהפכה למחאת הכלל. בשור: "דפני אמרה: 'אני עושה ובואו אחרי', ואני אמרתי שאני שובת ובואו אחרי'". אני איש שיווק ומדיה חברתית והפעם הלקוח שלי הוא העם".

 

יום אחד של שביתה יעזור?

 

"אני לא יודע. זו שאלה טובה. אבל אני חושב שאם המשק ברובו או בחלקו הגדול באמת ישבות באותו היום האנרגיה תהיה כזאת שאי אפשר להתעלם ממנה".

 

יש כל כך הרבה קבוצות מחאה בפייסבוק.

 

"בשבת היתה הפגנה, ומאז ההפגנה הזאת יש אי שקט מטורף באוויר. אנשים שאף פעם לא היו פוליטיים, חזרו ממנה טעונים בטירוף. כולם חזרו באווירת 'חייבים לעשות משהו'. לכן פתחו המון קבוצות בפייסבוק. היתרון שלי זה שיש לי ניסיון במאבקים חברתיים דרך האינטרנט. הצטרפו אלי כמה אנשי שיווק וסטארט אפ, ואנחנו מתכוונים לפנות לסלבריטאים שיביעו תמיכה.

 

"האתגר המרכזי עכשיו הוא לגייס גופים אמיתיים להשבתה: ארגוני עובדים, ועדים גדולים של עובדים. אשמח לראות גם את הרופאים מצטרפים, כולל יו"ר הסתדרות הרופאים שפתח בשביתת רעב. בערב אלך למאהל בת"א ואשכנע גם את יושביו להצטרף. וישנה השאלה של מה עושים ביום השביתה. אם הסיפור של השביתה יתחיל לתפוס אז אנשים ימצאו מה לעשות". 

 

מחר (ג') תיערך ישיבה של הסתדרות העובדים, בה תדון הנהגת ההסתדרות בנושא הדיור וקשיי המחייה של מעמד הביניים. בהסתדרות מסרו ל-ynet כי לא נעשתה פנייה אליהם בנוגע להשבתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
גנבו אותנו בחיתולים ובתחליפי החלב. צביקה בשור
מומלצים