שתף קטע נבחר

אחרי הרצח: הגימטריה ש"רמזה", הלם המאמינים

בציבור הדתי מתקשים לעכל את רצח רבי אלעזר אבוחצירא, ועוסקים בו מכל זווית - גימטריה ש"רומזת" על המעשה, שאלת רב על מקומו של האל באירוע, ודפי זיכרון ביוטיוב ובפייסבוק

ימים ספורים עברו מאז רציחתו המזעזעת של רבי אלעזר אבוחצירא, ובעולם הדתי מתקשים להתאושש. באתרים החרדיים ממשיכים לעסוק ברצח מאינספור זוויות - החל מהמידע החדשותי ה"יבש" וכלה בגלריות של תמונות, דיווח על הסיקור בעיתונות החילונית, ואפילו ראיון עם שדר הרדיו החרדי שנאלץ לבשר את הבשורה המרה מעל גלי האתר.

 

אחת הידיעות שפורסמה היום (ב') באתר "כיכר השבת" נשקה לתחום המיסטיקה (או הביזאר, תלוי את מי שואלים). כותרת הידיעה בישרה - "מדהים: הגימטריה שמרמזת על רצח הבבא אלעזר", ובגופה סופר כי הרב יהודה סילמן, דיין בבית הדין של הרב קרליץ בבני-ברק, הציג במהלך דרשה שנשא בשבת "רמז" מספר בראשית לרציחת הרב אבוחצירא.

 

הרב סילמן, כך דווח, הסביר כי הגימטריה של שם החשוד ברצח "אשר דהאן" שווה ל-561, שזהו גם סך הגימטריה של תחילת פסוק ט' בפרק ד' , המספר על רצח הבל על-ידי קין: "ויאמר י-ה-ו-ה אל קין אי הבל אחיך, ויאמר לא ידעתי השומר אחי אנוכי". שבע המילים הראשונות בפסוק שוות גם הן ל-561.

 

זעזוע בשו"ת

ההלם מהרצח התבטא היטב גם בשו"ת שנשלח לאתר "ישיבה". הרב עוזיאל אליהו נדרש לשאלתו של הגולש תומר, שהביע תדהמה מוחלטת מהאירוע בישיבה בבאר שבע.

 

"איך קורה שרבי אלעזר אבוחצירא נרצח? אני בהלם?!", שאל מזועזע, "הרב, תסביר לי מה קורה פה?? איך רב גדול כזה זה קרה לו?? אני מאוד

מבולבל, אני בהלם טוטאלי, אני אפילו לא יודע מה לשאול אותך, אבל תסביר לי - איך זה קרה???".

 

הרב אליהו השיב באריכות, בניסיון להסביר את האירועים. "קשה להבין וקשה לעכל את הדבר החמור הזה..." כתב, "כשצדיק מת זה כמו שאתה רואה את בית המקדש נשרף ונחרב!!! אנו כולנו חווים מעמד קשה של חורבן בית מקדש, בלי רומאים ובלי מכונות מלחמה ובלי מצור על ירושלים".

 

על שאלותיו של הגולש הוא השיב אחת-אחת, כשהוא מסביר את עקרון הבחירה החופשית ביהדות, המאפשר לכל אדם לבחור את דרכו ומעשיו - על אף ידיעה מוקדמת של האל כי יעשה כן. הרב ענה בכנות כי אין ביכולתו לדעת מדוע לא מנע האלוהים את הרצח, והסביר כי אין לבני האדם את היכולת להבין את מעשי הקדוש-ברוך-הוא, ומדוע "צדיק ורע לו".

 

עם זאת, הרב ציין כי לאחר הרצח על כל אדם "לפשפש היטב במעשיו, ולהתעורר". הוא ציטט את הרב בראשי לישראל שלמה עמאר, שאמר בדברי ההספד בלוויה של רבי אלעזר כי "יש לעורר הלבבות לשוב אל השם בכל לבנו, ולפשפש ולחפש במעשינו, בין אדם למקום ובין אדם לחברו, ובפרט שבשנים האחרונות נתרבו דמים בין עמנו, ונעשה כדבר שבשגרה ששומעים ועוברים לסדר, ויש להתעורר על החינוך של ילדי ישראל, ללמדם דרך ארץ ומידות טובות".

 

"צדיק יסוד עולם נרצח"

במקומות נוספים ברשת הביעו גולשים את כאבם על רצח "באבא אלעזר". לאתר יוטיוב הועלה שירו של מידד טסה "על נהרות בבל, שם ישבנו

גם בכינו", על רקע נר זיכרון והכיתוב "לעילוי נשמת הרב הקדוש רבי אלעזר אבוחצירא".

 

בפייסבוק הועלה עמוד מיוחד לזכרו שנקרא "רבי אלעזר אבוחצירא זצ"ל" שבו כותבים גולשים דברי הספד למקובל שנטמן בהר הזיתים בירושלים. אחד הגולשים כתב: "איזה אסון , איזו אבידה לעם ישראל, צדיק יסוד עולם נרצח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אלעזר אבוחצירא זצ"ל
צילום: בחדרי חרדים
מומלצים