שתף קטע נבחר

ניצחון לעותרים: בית הספר בפ"ת לא יופרד

בית המשפט קבע כי לאור הצהרת המדינה, לפיה בית הספר "מורשה" בפתח-תקווה לא יופרד "לעת הזו", העתירה שהוגשה בעניין - התייתרה. בית המשפט הבהיר כי בית הספר יישאר מעורב לבנים ולבנות במהלך כל שנת הלימודים הקרובה

ממשיכים ב"מורשה": בית המשפט לעניינים מנהליים בפתח-תקווה קבע הבוקר (יום ה') כי לאור הודעת המדינה, שנשלחה בתגובה לעתירה ולפיה בשנת הלימודים תשע"ב לא תהיה הפרדה מגדרית בקרב תלמידי בית ספר "מורשה" בפתח תקווה" , הרי שעתירת ההורים בעניין - התייתרה. הוצאות המשפט יוחזרו לעותרים.

 

ההפרדה והציבור הדתי:

 

עוד בערוץ היהדות:

 

השופט שאול מנהיים קבע כי לעת עתה "אין מקום עוד לדון בעתירה" - וזאת בתנאי שהודעת המדינה והדברים שאמרו הפרקליטים מטעמה בבית המשפט יחייבו את המדינה בכל שנת הלימודים הקרובה - ובית הספר לא יפוצל למוסדות נפרדים לבנים ולבנות. השופט מתח ביקורת על התנהלות המדינה ואמר כי "היה ראוי להקדים מחשבה למעשה" ולפתור את הסוגיה עוד לפני הפנייה לבית המשפט. 

 

במהלך הדיון ציטט נציג העותרים, דיקאן מכללת שערי משפט ד"ר אביעד הכהן, מתוך הודעת המדינה את כוונתה להותיר את בית הספר כמעורב לבנים ולבנות, אלא שהתעכב על המילים שנכתבו לאחר מכן - "לעת הזו". הכהן ביקש להבין מה משמעות "לעת הזו", ובתום הדיון קבע השופט כי הפרשנות לצמד המילים הוא - כל שנת הלימודים הקרובה. 

 

"שאמא תבוא למסיבות"

אל בית המשפט הגיע גם עמית, בן ה-10, מלווה באמו. "לא צריך את ההפרדה", אמר, "אני בעד בית ספר של בנים ובנות בגלל שככה יהיו לנו חברות, ונוכל להיות בקשר איתן ותהיה פחות אלימות. וככה, גם אמא תוכל לבוא למסיבות".

 

לאחר הדיון מסר הכהן כי "יש להצר על כך שהיה ניסיון לכפות על הורים ותלמידים הפרדה מגדרית, חד צדדית ופוגענית, המנוגדת לאורח חייהם הדתי של העותרים, כולם שומרי תורה ומצוות. טוב שמשרד החינוך התעשת במועד ויש לקוות כי בעתיד לא תהיינה חזרות על טעויות מסוג זה".

 

ממשרד החינוך נמסר: "אנו שמחים על החלטת בית המשפט, שנתן אור ירוק להמשך דיוני הועדה שהקים מנהל החינוך הממלכתי דתי, ד"ר אברהם ליפשיץ, אשר היא זו שתקבע ותחליט. העתירה מלכתחילה הייתה מיותרת, וטוב שבית המשפט העניק את אמונו למנהלת החמ"ד". 

  

הקצנה דתית

בעתירה שהוגשה לבית המשפט, באמצעות ד"ר אביעד הכהן, נטען כי בבית ספר "מורשה" לומדים בנים ובנות מזה עשרות שנים, כשהחל מכיתה ג' מופרדות הכיתות לפי מגדר. ואולם, לאחרונה הוחלט במינהל החינוך הדתי כי החל מהשנה הקרובה יחולק בית הספר לשניים, על בסיס מגדרי, ובמטרה להמשיך מגמת הפרדה זו בשנים הבאות עד ליצירת שני בתי ספר. 

 

"הפרדה מגדרית זו משתלבת במגמת הקצנה דתית גוברת והולכת המאפיינת בשנים האחרונות את החינוך הממלכתי-דתי", נטען בעתירה. "מגמה זו מבקשת להשליט נורמות הלכתיות מחמירות על כלל הציבור, תוך פגיעה קשה בהורים שאינם מעוניינים להחיל על עצמם נורמות אלה, תוך פגיעה באוטונומיה שלהם ושל ילדיהם, ובזכותם לשוויון, חירות, חופש דת ומצפון, וחופש חינוך".

 

מהפנייה לבית המשפט התברר כי הכוונה לפצל את בית הספר עלתה על רקע מספר התלמידים הרב ומצוקת המקום שנוצרה. משרד החינוך ועיריית פתח תקווה פנו לוועד הורי ביה"ס בבקשה שידון ויציע דרך מוסכמת וראויה לחלוקת ביה"ס. לאחר דיונים ממושכים, החליט ועד ההורים לדון בשתי חלופות: "חיטוב" בית הספר לכיתות א'-ג' וד'-ו', או חלוקה לשני בתי ספר לפי מגדר. בתום התהליך נערכה הצבעה חשאית, שבה זכתה לרוב (64 מול 57) ההצעה שלפיה בתי הספר העתידיים יחולקו לחטיבה צעירה ולחטיבה בוגרת.

 

נציגי העירייה, שהיו שותפים לתהליך, הודיעו להורי בית הספר כי "העירייה מתכוונת לעמוד בהבטחתה ולכבד את החלטת ועד ההורים", ולפני כמה חודשים אף יצאה הודעה בכתב מטעם מנהל

החינוך בעיריית פתח תקווה ובחתימת מ"מ ראש העיר, לפיה ההחלטה מקובלת על העירייה. 

 

אלא שזמן קצר לאחר קבלת עמדת העירייה, הודיע ראש מינהל החינוך, הרב אברהם ליפשיץ, כי אינו מקבל את ההחלטה, וכי בית הספר יחולק לשני בתי ספר על-פי מגדר. גם לאחר דיון שנערך עמו - הותיר את החלטתו על כנה.

 

לאחר הגשת העתירה, בתחילת השבוע, נמסר ממשרד החינוך כי לבקשת יו"ר ועד ההורים, ניר אורבך, הוחלט על הקמת ועדה עליונה לבחינה נוספת של הנושא. יו"ר הועדה יהיה הרב אבי גיסר, יו"ר מועצת חמ"ד.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר אביעד הכהן, ייצד את העותרים
לומדים ביחד
צילום: shutterstock
מומלצים