שתף קטע נבחר

לוב על סף מהפכה: משמר קדאפי נכנע למורדים

מתנגדי המשטר בלוב נכנסו לטריפולי ללא כל התנגדות מצד כוחות הביטחון. ראש ממשלת המורדים: "סייף אל-איסלאם ומוחמד קדאפי נמצאים בידינו". במעוז המורדים בבנגזי חגגו אלפים את "נפילת הרודן". שאלה אחת נותרה עדיין ללא מענה: היכן נמצא מועמר קדאפי?

היסטוריה בלוב. המשמר הנשיאותי נכנע למורדים וסופו של מועמר קדאפי נראה קרוב מתמיד: אלפים חגגו הלילה (יום ב') בטריפולי בירת לוב וגם בבנגזי, מעוז המורדים, וקרעו את תמונותיו של קדאפי, ששלט ביד ברזל במשך 42 שנים. בחצי השנה האחרונה ניהלו המורדים קרבות קשים ועקובים מדם נגד נאמניו. 

 

לוב על סף מהפכה - כתבות אחרונות ב-ynet:

מועמר קדאפי נחוש: "אני אנצח בקרב על טריפולי"

המורדים בלוב: הקרב על טריפולי החל

המורדים בלוב מתקרבים לבירה; "קדאפי יימלט"

קדאפי: שחררו את לוב מהבוגדים ומנאט"ו

מלחמה במורדים? קדאפי מעדיף לשחק שחמט

 

הבוקר התגברה הלחימה באזור מתחם הבית של קדאפי בטריפולי ובכמה שכונות באזור. לפי דיווחים שונים, גם בדרום הבירה נשמעות יריות. הכוחות הנאמנים לקדאפי מסרבים להיכנע וממשיכים בלחימה עיקשת. אחד מדוברי המורדים מסר לרשת החדשות אל-ג'זירה כי כוחותיו של קדאפי שולטים ב-20-15 אחוזים מטריפולי.

 

רשת "אל-ערביה" דיווחה כי בנו של קדאפי, סייף אל-איסלאם, נעצר על ידי המורדים וכי בנו הבכור של קדאפי, מוחמד, הסגיר את עצמו לידי המורדים. בית המשפט הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC) אישר את דבר מעצרו של סייף אל-איסלאם קדאפי.

 

"הייתי בקשר מזה חודשיים עם הגדוד שהיה אמון על השמירה על קדאפי", אמר ראש ממשלת המורדים מוסטפה עבד אל-ג'ליל, במסיבת עיתונאים שקיים בטריפולי. "מפקד הגדוד הבטיח לי שייכנע לכשתגיע השעה, וכך עשה". מאוחר יותר דווח כי מפקד משמר קדאפי קרא לאנשיו להצטרף למורדים.

 

חוגגים את סוף 42 שנות השלטון של קדאפי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חוגגים את סוף 42 שנות השלטון של קדאפי(צילום: רויטרס)

 

קדאפי: "צאו להגן על טריפולי מהאימפריאליזם"

בפעם השלישית תוך 24 שעות, עלה קדאפי לנאום בטלפון בתחנת הטלוויזיה הרשמית של ארצו. "צאו להגן על טריפולי מהאימפריאליזם", קרא קדאפי לבני עמו. "טריפולי היתה עיר יפה ובטוחה, מדוע לעשות לה זאת? אל תיתנו לה ליפול כמו בגדד".

 

בעיר חומס הסורית קראו מפגינים: 'קדאפי נמלט, בשאר הבא בתור'. צפו

 

עוד אמר שליט לוב: "זו חובה של כל הלובים. זו שאלה של חיים או מוות". לא ברור עדיין היכן נמצא שליט לוב. בכמה כלי תקשורת דווח כי הוא נמלט לדרום אפריקה או לצ'אד. לדיווחים אלה לא היה כל אישור רשמי.

 

גם הדור הצעיר חוגג את נפילת קדאפי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גם הדור הצעיר חוגג את נפילת קדאפי(צילום: רויטרס)

 

במהלך היממה האחרונה שעטו המורדים בלוב אל עבר מעוז שלטונו של קדאפי בטריפולי.

על פי דיווחים בכלי התקשורת ערביים שונים, הצליחו מתנגדי המשטר להכניס את כוחותיהם אל עיר הבירה והגיעו בין היתר ל"כיכר הירוקה", הכיכר שנודעה בהפגנות התמיכה שנערכו בה למען השליט הלובי. חאקים גוז'ה, תושב טריפולי, סיפר לרשות השידור הבריטית BBC על תחושותיו ביום ההיסטורי הזה. "אנחנו חוגגים את ניצחוננו. העם הלובי מאושר מאוד ורוצה להודות לכוחות נאט"ו שסייעו לנו", אמר גוז'ה. 

 

ובעוד המורדים משתלטים על סמלי שלטון בעיר הבירה הלובית, קרא הלילה נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לקדאפי לעזוב כדי למנוע שפיכות דמים וקרא למורדים למנוע פגיעה באזרחים ולקדם מעבר לדמוקרטיה. גם בריטניה קראה לקדאפי "לעזוב עכשיו" את המדינה ולהימנע מסבל נוסף לעם הלובי.

 

נעצר על ידי המורדים? סייף אל-איסלאם קדאפי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נעצר על ידי המורדים? סייף אל-איסלאם קדאפי(צילום: רויטרס)

 

הברית הצבאית נאט"ו מסרה כי המצב בלוב "נזיל" וכי משטר קדאפי "מתפורר". "מדובר במצב נזיל ביותר. אנחנו רואים כיצד המשטר מתפורר, וככל שקדאפי יבין במהירות שהוא לא יכול לנצח במלחמה נגד העם שלו, כך יהיה טוב יותר", נמסר מדוברות הברית הצבאית. עוד נמסר כי העברת השלטון בלוב חייבת להיעשות בדרכי שלום ובאופן מיידי".

 

"קדאפי חייב למנוע שפיכות דמים נוספת"

מברית נאט"ו נמסר גם כי "האיש שהיה אחראי לסכסוך חייב למנוע מבני עמו שפיכות דמים נוספת". כמו כן, ברשת "אל-ערבייה" דווח כי מטוסי נאט"ו מפציצים את מעוזו של קדאפי בבאב אל-עזיזיה בטריפולי.

 

אלפי בני אדם חגגו את "נפילת הרודן" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אלפי בני אדם חגגו את "נפילת הרודן"(צילום: AFP)

  

ההתנגדות מועטה, כיבוש השכונות בטריפולי מהיר

עוד דיווחו כלי התקשורת הערביים כי כוחות המורדים הצליחו להיכנס לטריפולי תוך שהם מתמודדים עם התנגדות מועטה ביותר ומשתלטים בקלות רבה על שכונות בעיר.

 

לילה ג'וואד, בת 36 מטריפולי, היתה בין האלפים שחגגו בלילה את מה שנראה כסוף משטר קדאפי: "אנחנו עומדים להיגאל ממשטר הרודן. אני אופטימית מאוד. הודו לאללה". דגלי המורדים בצבעי שחור-ירוק מילאו גם את רחובות בנגזי והחדשות על נפילת טריפולי הוציאו אלפים לרחובות: "זה נגמר. זה הסוף של קדאפי", אמר סעד ג'באר, יועץ משפטי לשעבר לממשלת לוב.

 

מניפים דגלי לוב בחגיגות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מניפים דגלי לוב בחגיגות(צילום: רויטרס)
 

 

מול הבית הלבן בוושינגטון התאספו הלילה כמאה לובים כדי לחגוג את נפילת משטר קדאפי. המפגינים נופפו בדגלים שרו שירי הלל למורדים וצעקו: "לוב חופשית, מרסי סרקוזי, תודה לך אובמה".

 

סוואדק ראניה, גולה לובית שהיגרה לארצות הברית, בת 33, אמרה בהתרגשות: "הלילה זו הפעם הראשונה שאנחנו גאים להיות לובים. אנחנו רוצים להודות לסרקוזי ולצרפתים שהיו הראשונים, עוד לפני האמריקנים, שתמכו בלובים". לידה עמד חאלד רואין, גולה מתוניסיה שהגיע לארצות הברית לפני יותר מ-42 שנה. "באתי לבית הלבן כדי לחגוג את המהפכה בתוניסיה ובמצרים וכעת בלוב", אמר כשהוא לבוש בחולצה בצבעי המורדים ועליה כתוב "לוב חופשית".

 

צילום: AP

 

 

קדאפי מבוקש בהאג בגין ניצוח על הריגתם, פציעתם ומאסרם של מאות אזרחים לובים במהלך 12 ימיה הראשונים של המחאה העממית שקמה במטרה להפילו מהשלטון. השופטים הוסיפו כי קדאפי גם מבוקש בגין ניסיונו לטייח את הפשעים שביצע לכאורה.

 

שלושה חודשים קודם לכן, בחודש מרס, הודיע התובע בהאג, לואיס מורנו-אוקמפו, על פתיחת חקירה פלילית נגד קדאפי, בנו ומעגל מקורביו. התובע אמר כי מאז ה-15 בפברואר, כוחות הביטחון של קדאפי התקיפו אנשים שהפגינו בצורה לא אלימה וכי השליט הלובי ובעלי בריתו נושאים באחריות רשמית ונתנו דה פקטו את ההוראה לפגוע במפגינים. "איש לא יהיה פטור מעונש בלוב", אמר אז מורנו-אוקמפו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איפה הוא נמצא? קדאפי
צילום: AP
חוגגים עידן חדש. מורדים בסמוך לטריפולי
צילום: רויטרס
"מעבר שלטון בדרכי שלום"
צילום: רויטרס
היה בקשר רציף עם משמר קדאפי. ראש ממשלת המורדים מוסטפה עבד אל-ג'ליל
צילום: רויטרס
בסיס החטיבה שלו נכבש. חמיס קדאפי
צילום: AFP PHOTO/LIBYAN TV
יוצאים לדרך חדשה?
צילום: AFP
"משטר קדאפי מתפורר". מזכ"ל נאט"ו רסמוסן
צילום: AP
מומלצים