שתף קטע נבחר

סערת לימודי האזרחות: "רק דתיים ידריכו דתיים"

גם המקצוע היחיד בעל תוכנית לימודים משותפת לכל המגזרים דורש הפרדה. כך סבור ראש החינוך הממלכתי דתי במשרד החינוך, שהסביר: "חשוב שהמדריכים יגיעו מהעולם של התלמידים". מורים לאזרחות מזהירים מניכור במקום פלורליזם

רק דתיים ידריכו את המורים הדתיים? ראש החינוך הממלכתי דתי במשרד החינוך, הרב אברהם ליפשיץ, עורר היום (ג') סערה, לאחר שאמר כי על המדריכים של המורים לאזרחות בחינוך הדתי, חייבים להשתייך לציונות הדתית ורצוי שלא יהיו חילוניים.

 

עוד חדשות מתחום החינוך:

קמפיין רן ארז לשיווק הרפורמה עלה 1.3 מיליון שקל

עושים חשבון: אף אחד לא רוצה ללמד מתמטיקה

צדק אופנתי: התלמידים דורשים "שישי חופשי"

סטודנטים במקום מורים: "אין מי שייכנס ללמד"   

 

דבריו של הרב ליפשיץ, בכנס חינוך שנערך במודיעין, עוררו ביקורת בקרב מורים ואנשי חינוך רבים, שאמרו שלא ייתכן שדווקא במקצוע האזרחות, שמעודד פלורליזם וסובלנות הדדית, תהיה חלוקה לדתיים וחילוניים. על-פי תוכנית הלימודים, מקצוע האזרחות הוא היחיד שתוכנית הלימודים שלו משותפת לכל המגזרים והדתות במדינה ולכן גם ההדרכות של המורים נעשו לרוב במשותף, ללא חלוקה למגזרים.

 

אבל משתתפים בכנס לא קיבלו את ההסבר. אחד המדריכים לאזרחות, שנכח בכנס, אמר: "מדובר באמירה המנוגדת לחלוטין לעקרונות הפלורליזם והשיוויון, שאנו מנסים לקדם בהוראת האזרחות. אני לא מדמיין מצב הפוך, בו הזרם החילוני היה מתנגד למדריך בהוראת אזרחות שמשתייך למגזר הדתי. יש חשש כי ברגע שייווצר פילוג בין המדריכים והמורים לאזרחות, דבר יחלחל בהמשך לתלמידים וייצור תחושות ניכור בין המגזרים השונים".

 

עוד כותרות - בחדשות היום:

שר החוץ הפלסטיני: משכנעים את בוסניה וניגריה

החשוד בתג מחיר בבסיס: "גורו של נערי גבעות"

מלך ירדן: מנהיגי ישראל טומנים ראשם בחול

 

מדריכה אחרת לאזרחות הוסיפה: "זה עצוב מאוד כי עד עכשיו הדבר היפה שאפיין את מקצוע האזרחות היה שהוא המקצוע היחידי שבו ההדרכות וההשתלמויות היו משותפות לדתיים וחילוניים, מתוך הבנה שמדובר בתוכנית לימוד אחידה שתואמת את כל מגזרי האוכלוסייה".

 

"להכיר מבפנים את הניואנסים"

בשיחה עם ynet הסביר הרב ליפשיץ את עמדתו: "מקצוע האזרחות נתפס בחינוך הממלכתי דתי כמקצוע מחנך ממדרגה ראשונה וכחלק מתפיסת עולם הציונית דתית, ששמה דגש על נושאים של אזרחות ודמוקרטיה. בנוסף, בלימודי האזרחות אנו עוסקים לא רק בשאלות של משטר ומדינה, הרשות המבצעת והמחוקקת, אלא אנו דנים בתפיסת עולם הדתית וכיצד היא מתיישבת עם סוגיות של מדינה יהודית ודמוקרטית".

 

הרב ליפשיץ הוסיף: "לכן, מבחינה זו חשוב לנו שהמדריכים של המורים והמורים עצמם ישתייכו לחינוך הממלכתי דתי ויגיעו מאותו בית מדרש של התלמידים עצמם, על מנת שיכירו מבפנים את הניואנסים והשאלות התורניות והערכיות שעימן מתמודדים תלמידי הציונות הדתית. אחרי הפינוי מגוש קטיף, בקרב הנוער הציוני דתי היו התבטאויות שליליות ביחס למדינה והדמוקרטיה, אבל לנו כמחנכים ברור שאין סתירה בין יהדות ודמוקרטיה שהיא ערך עליון עבורנו".

 

הוא גם הסביר את החשיבות בצורך ברקע דומה: "כאנשים חיוביים אנחנו חייבים לחנך את הנוער לכיבוד וחיזוק הדמוקרטיה. לכן יש עדיפות לכך שהמדריכים של המורים יגיעו מהעולם של התלמידים ויכירו את הדילמות התורניות הייחודיות לתלמידי החינוך הממלכתי דתי. אנו סבורים כי ברגע שהתלמידים ילמדו מאנשים שאוחזים באותה תפיסת עולם שלהם, הם יגלו הבנה ופתיחות לאזרחות ולא יגלו תחושות ניכור למקצוע".

 

בדבריו בכנס, הרב ליפשיץ הוסיף כי בתפיסת עולמו יש לפעול דווקא להורדת מחיצות בין דתיים לחילוניים. לכן, כחלק מתוכנית הלימודים יש 44 בתי ספר, בהם מתקיימים לימודים משותפים לתלמידים חילונים ודתיים. "אנחנו לא באים לקבוע מי מורה טוב ומי מורה פחות טוב, אלא המטרה שלנו היא לחזק את לימודי הדמוקרטיה", הוא הוסיף.

 

"חוסר אמון"

ומה אומרים המורים הדתיים? הדר ליפשיץ, מורה לאזרחות בחמ"ד בתיכון הימלפרב בירושלים, אמר: "מקצוע האזרחות מבחינת מהותו ותכניו לא שונה בין החינוך הממלכתי דתי לחינוך הממלכתי ומבחינה זו אין צורך במדריכים דתיים, כי זה מקצוע משותף.

 עם זאת, הדברים הללו של הרב ליפשיץ מבטאים תחושה של חוסר אמון כלפי דרכי הוראת המקצוע, שמנסים דרך לימודי האזרחות לקדם ערכים שמנוגדים להשקפת עולמו של החינוך הממלכתי דתי".

 

יוסי לונדין, ראש החוג להכשרת מורים ב'מכללת אורות' מהזרם הממלכתי דתי, הוסיף: "מצד אחד ברור שהייחודיות של מקצוע האזרחות היא האחדות בין כל המסגרות החינוכיות. חשוב לומר שיש מדריכים טובים בכל המגזרים השונים. מצד שני לחינוך הממלכתי דתי יש רגישויות ודגשים מיוחדים, שלפעמים למתבונן מבחוץ קשה להבין את הדקויות ולכן לעתים בנושאים מסויימים אכן יש יתרון למדריכים המגיעים מהזרם הציוני-דתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מי ידריך את מי? אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים