שתף קטע נבחר

נכדיה של דפני ליף יטוסו לחו"ל כדי לראות ציפור

בזמן שמסבירים לנו שצריך לפתח את אזור נחשולים תיירותית, אפשר לשקם מתחמי נופש נטושים ומתפוררים במקומות שכבר נהרסו. דן חמיצר מבקש שתתבוננו בתמונות ותשאלו את עצמכם אם לא עדיף להשאיר את הנוף פתוח כפי שהוא

"עד כאן!" צעק פעיל סביבה מתוסכל למקרא הודעת כוונתו של מנהל מקרקעי ישראל להשמדת פיסת נוף נוספת, הפעם באזור נחשולים. "פלמחים, הבונים, בצת, ניצנים, סמר ... וואללה... הכוח נגמר" - ענה לו חבר, "זה לא ייעצר אלא כשכל הנוף ייגמר".

 

המאבק על נחשולים:

 

הנה לכם עוד מאבק תורן - הפעם על הנוף של אזור נחשולים (לחצו כאן לקבוצת הפייסבוק: מצילים את חוף נחשולים). אנשי המינהל, פרנסי המועצה, מומחי התיירות ושאר מיני אינטרסין, מסבירים לנו שיחידות הנופש לא מתוכננות על החוף ממש, ושמדובר בצרכי פיתוח תיירותי מתבקש. כל כך מתבקש, שכרגע מתוכננות כ-1,400 יחידות נופש חדשות ברצועה הצרה של דור-נחשולים.

 

צילום: דן חמיצר

 

אנחנו מפנים אותם לאזורים מהיפים בארץ שכבר נהרסו - "אדרבא, אם טובת התיירות בנפשכם, גשו לשקם את מאות "יחידות הנופש" המתפוררות בצריפונים, בפחונים ובשאר "פאבלות" הרפאים הפזורות מנווה ים ועד חופי דור, לפני שאתם מתנפלים על אזורים בתוליים.

 

ובכלל נזכרנו - כבר יש שפע של "דירות נופש", בנאות גולף קיסריה, בכפר הים באולגה, בחוות הברון בזיכרון יעקב, במגדלי מרידיאן בחיפה - מלאו אותם בתיירות עממית כפי שתוכנן מלכתחילה, היא כבר תגיע לחופי הכרמל הטבעיים בכוחות עצמה. 

 

"חכם ציון" לועג לי הארכיטקט מהמשרד המתכנן, את הכסף הגדול הם עושים משינוי ייעוד של קרקע חדשה ולא משיקום ושיפוץ טעויות ושחיתויות ישנות.

 

המדינה נגמרת

כל זה כשברקע הידיעה, שמ-193 הקילומטרים של החוף הישראלי נותרו לנו האזרחים, רק כ-50 ק"מ של חוף טבעי ופתוח, כש-17 ק"מ מתוכם הינם חופים מוכרזים. וכך לאט לאט נופלים לנו אסימונים ירוקים בהבנה מזעזעת שהמדינה נגמרת: עוד חוף, עוד דיונה, עוד יער, עוד נחל וכל זה בעבור בצע. 

 

תנו מבט בנוף הזה וחשבו, לא יהיה נפלא להשאיר אותו לנכדינו ללא דירות נופש, בית קפה, מזנון ,סככות, מתקני צל, מתקני מנגל ניידים, מתקנים לתאורת חשמל, דרכים לרכבים, דרכים להולכי רגל, תאי שירותים, מקלחות, סוכת מציל, ביתן חובש, מבנה תפעול עם חצר שירות מגודרת, מחסן ציוד ותחזוקה, תמרור ושילוט ותשתית ביוב?

 

אין עוד מקום גיאוגראפי על פני כדור הארץ שנופיו וערכיו הסביבתיים קודשו על ידי בני אדם דוגמת ארצנו - ארץ התנ"ך. אך בעוד הסמלים המקודשים ממשיכים להישמע בפי כל - נעלמים נופי המכורה ונשדדים בזה אחר זה על ידי חמדנות, טיפשות ומוסר כפול. 

 

חוסר צדק סביבתי, בניגוד לחוסר צדק חברתי, הוא מצב בלתי הפיך או במילים אחרות: אם קרבות המאסף של פעילי הסביבה הישראלים לא יסתיימו בניצחון מוחץ - יאלצו ילדיה ונכדיה של דפני ליף לטוס לטוסקנה על מנת לראות נחל, אחו, ואפילו ציפור.

 

המאבק על חוף נחשולים התרחב למאבק להצלת חופי הכרמל. בחג ובסוף השבוע הקרוב ישהו פעילי המאהל בחוף נחשולים, יקיימו פעילויות ויחתימו על התנגדויות לתוכנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוסר צדק סביבתי הוא מצב בלתי הפיך
צילום: לירונה ארד
מומלצים