שתף קטע נבחר

צילום: AP, נועם מושקוביץ

דיווח: הקונגרס הקפיא העברת כספים לפלסטינים

הפנייה לאו"ם מניבה תוצאות שליליות מבחינת הפלסטינים: ב"אינדיפנדנט" הבריטי דווח כי הקונגרס האמריקני עצר סיוע בסך 200 מיליון ד' לרשות, עקב בקשת אבו מאזן לחברות מלאה. הקונגרס מאיים בהקפאה נרחבת יותר. הרשות: עונש קולקטיבי

נזק מוחשי ראשון לפלסטינים מהפנייה לאו"ם? הקונגרס האמריקני הקפיא סיוע בסך 200 מיליון דולר לפלסטינים, דבר שעלול לפגוע בתרומות מזון, במערכת הבריאות ובעזרה לבניית מוסדות המדינה הפלסטינית. כך לפחות דווח הלילה (יום שבת) בעיתון הבריטי "אינדיפנדנט". לפי הדיווח, לו אין עד כה אישור מכל מקור אחר, על עיכוב מעבר הכספים הוחלט כבר לפני כחודש וחצי. הפלסטינים תקפו את ההקפאה וכינו אותה "עונש קולקטיבי".

 

קיפאון מדיני - הכתבות האחרונות:

 

ההחלטה למנוע את העברת הכספים מגיעה למרות בקשותיו של ממשל אובמה, ומראה את הכעס בקונגרס על הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, שבחר להגיש למועצת הביטחון את בקשת החברות המלאה באו"ם, על אף ההתנגדות האמריקנית.

 

הפלסטינים תקפו בחריפות את ההחלטה לעצור את מעבר הכספים. "זה עוד סוג של עונש קולקטיבי, שיפגע בצרכי הציבור, מבלי לגרום לתועלת כלשהי", אמר לעיתון הבריטי דובר הרשות, רסאן חטיב. "זו אירוניה שמענישים אותנו על זה שאנחנו הולכים לאו"ם".

 

הקפאת מעבר כספי סיוע אלו, שהיו אמורים להינתן בסוף השנה הפיסקלית האמריקנית, שמסתיימת היום, עשויה להיות רק הצעד הראשון. על פי האינדיפנדנט, זהו הסימן המוחשי ביותר לרצינות איומי מנהיגי הקונגרס, שהצהירו לא פעם על כוונתם להקפאה נרחבת של מעבר כספים, אם אבו מאזן ימשיך להסתייע באו"ם למטרותיו. 

 

הרוב הרפובליקני בקונגרס דרש לאחרונה למנוע העברת 600 מיליון דולר, הסכום שניתן על ידי האמריקנים לרשות מאז 2008. גם בממשל האמריקני מתנגדים לפניית הפלסטינים למועצת הביטחון, והנשיא ברק אובמה כבר הודיע כי יטיל וטו אם אבו מאזן יצליח לגייס רוב של תשע מדינות התומכות במדינה פלסטינית, אבל שם מתנגדים לדרך - פגיעה בכספי הסיוע.  

 

בממשל אובמה טוענים כי עזרה לעם הפלסטיני מהווה את מה שארצות-הברית מכנה "חלק חיוני מההתחייבות האמריקנית לעתיד בטוח לפלסטינים, על פי פתרון שתי המדינות". נשיא ארצות-הברית לשעבר, ביל קלינטון, הזהיר את המחוקקים האמריקנים בחודש שעבר להשאיר את הנושא בידי הממשל: "כל אחד יודע שהקונגרס הוא הגוף הפרו-ישראלי ביותר בעולם. הם לא חייבים להראות זאת".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקונגרס האמריקני. "הגוף הפרו-ישראלי בעולם"
AFP
אבו מאזן. הקונגרס מגיב לנאומו
צילום: AP
מומלצים