שתף קטע נבחר

בדרך לשחרור גלעד שליט: גילה ורעדה

גילה ושמחה על פדיון השבויים, רעדה מפני ההשלכות. גילה למראה אם חובקת את בנה, רעדה מפני שחרור מגה רוצחים. גילה ורעדה - אלה התחושות של כולנו

גילה ורעדה.

 

זו התחושה המלווה רבים וטובים בעם ישראל בשעות אלו.

 

גלעד שליט בדרך הביתה:

 

גילה ושמחה על פדיון השבויים. על הצלת נפש אחת מישראל. על התרת הספקות. על החזרת ילד הביתה. על הסרת עננה קשה שרבצה מעל העם בישראל במשך חמש שנים.

 

ורעדה. רעדה מפני העתיד. רעדה מפני ההשלכות העלולות להיות, חלילה, לעסקה הזאת במהלך השנים הקרובות. השלכות ביטחוניות, מוסריות ואחרות הקשורות לסוג כזה של עסקה.

 

הבטן מתכווצת והלב מתרחב

הלב באמת שמח ומשתתף בשמחתה של המשפחה. לב מי לא הומה אל מול הדרמה האנושית הזו, אל מול המראה של אם החובקת את בנה לאחר חמש שנים שבהם שהה בתנאים לא אנושיים, מנותק ומבודד מהעולם. לב מי לא חש שותפות עם פעימות לבו של אב המצפה לבנו שישוב מהשבי.

 

הבטן מתכווצת אל מול הר החששות מפני העתיד, ומול עוצמת המשמעות של המעשה הזה. לשחרור מגה רוצחים ורבי טרוריסטים, שידיהם מגואלות בדם יהודים, יש ותהיינה השלכות לא פשוטות בכל רמה שהיא - פוליטית, ביטחונית ומוסרית.

 

אין תשובה פשוטה

החיים לא פשוטים. אין תשובות פשוטות לשאלות מסובכות ומורכבות. המתח בין הרמה האישית לבין השיקול הציבורי קיים. המתח בין הרצון להחזיר ילד הביתה - לבין המחיר שחלילה ישלמו ילדים אחרים כתוצאה מהעסקה.

 

גם מי ששמח מאוד על עסקת שליט, לא יכול שלא לחשוש מההשלכות, מהעובדה שרוצחים מהסוג השפל ביותר ישוחררו, מהצורך לענות על השאלה מה יהיה אם, חלילה, ייחטף החייל הבא, ומה תהיה השפעת העסקה על החוסן המוסרי של ישראל.

 

מצד שני, גם מי שמתנגד מאוד לעסקה לא יכול להתעלם מקולות רבים בחברה הישראלית התומכים בעסקה, ולא יכול שלא לחוש את מלוא הסימפטיה והחיבה למשפחת שליט, שתזכה בעזרת ה' לראות את בנה בקרוב בבית. הוא גם לא יכול לשלול על הסף את חוות דעתם הן של אישים בכירים מתחום הביטחון, ואף מן התחום ההלכתי והתורני התומכים בעיסקה.

 

מסובך. מורכב. קשה. לב ורגש, שכל ותחושת בטן. ספק וודאי. הכול מתערבב.

 

גילה ורעדה

איש לא יודע לומר מה תהיינה ההשלכות - לא האופטימים ולא הפסימים. איש לא יכול להבטיח לאף אחד כלום. כל תרחיש עתידי ייתכן - לכל כיוון ובכל עוצמה.

 

אם חלילה בעתיד תהיה פגיעה בנפשות כתוצאה מהעסקה, תצטרך החברה הישראלית כולה להסתכל בעיניים של האם השכולה העתידית, בדיוק באותה מידה שבה החברה הישראלית כולה עסוקה עכשיו להסתכל בעיניה של אביבה שליט.

 

ומצד שני, אם חלילה גלעד היה הולך לעולמו בשבי, הייתה החברה הישראלית מתקשה להסתכל בעיניה של אביבה שליט ולהסביר לה למה בנה ששלחה לצבא, לא שב הביתה.

 

אירוע דרמטי ומכונן מהסוג הזה הוא מסוג האירועים שרק העתיד ושר ההיסטוריה יעמידו במקום הראוי לו על במת ההיסטוריה. האם השמחה על השחרור תהיה שמחת אמת ושמחת נצח על המצווה הגדולה של פדיון שבויים, או שחלילה - כמו הרבה שמחות ואופוריות אחרות בעבר - היא תתברר בטווח הארוך כשמחה של אשליית רגע, של שכרון שאחריו באה התפכחות כואבת?

 

גילה ורעדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים