שתף קטע נבחר

סרוגים, אל תצפו ב"סרוגים"

"יש להיות גיבור ולא לצפות בזה", קבע הרב ברוך אפרתי, שנשאל על-ידי בת אולפנה אם היא יכולה לצפות בעונה החדשה של סרוגים. "אין לצפות בבחור נוגע בבחורה, וחמור מכך - אין היתר ליצירת אווירה בציבור הדתי, כאילו זו הנורמה"

לא סוד שהסדרה "סרוגים" עשתה לדתיים-לאומיים טוב על הנשמה. בפעם הראשונה הם נראו על המסך כמו שהם רגילים לראות את עצמם בחיים, כמעט הדבר האמיתי. היו גם לא-מעט שהתרגזו על הייצוג הזה, אבל אפילו הם יסכימו שלפחות לא היו כאן דוסים עם חולצה משובצת וכיפה סרוגה שנופלת על הצד.

 

עוד בערוץ היהדות :

 

כך או כך, הסדרה על הדתיים מהבִּיצה הגיעה גם לפריים-טיים של ערוץ 2 והפכה פופולרית לא רק בקרב הדתיים - וזה כבר היה הישג של ממש, שגם הוביל לעונה שלישית שתעלה לאוויר ביום ראשון (23.10) ב-yes דרמה.

 

חובבי הסדרה מן הסתם קצרי רוח לצפות בפרקים החדשים, אבל יש גם מי שדורש מהסרוגים לא לצפות ב"סרוגים". במדור השו"ת של אתר "מורשת" נשאל הרב ברוך אפרתי על הסדרה והשיב באופן חד-משמעי כי אם היא ממשיכה את הקו העלילתי של שתי העונות הקודמות - אין לצפות בה, הן מבחינה הלכתית והן מבחינה תרבותית.   

 

אין מרחק נגיעה

תלמידה מכיתה י' באולפנה פנתה אל הרב בעניין הסדרה והסבירה כי היא וחברותיה "מכורות" לסרוגים, ראו כל פרק מהעונות הקודמות ו"מחוברות לדמויות שם". עם זאת, הן שמעו כי הרב מתנגד לסדרה ומבקשות לדעת האם ניתן להקל ולצפות בה. התלמידה אף מציינת כי חלק מהמורות במוסד החינוכי שלה צופות בסדרה וחלק לא - ולא ברור לה מה נכון לעשות.

 

הרב אפרתי השיב כי לאחר שכבר נשאל בעניין זה הוא צפה במיוחד בכמה פרקים מן הסדרה והתרשם כי חביבה מאוד, כלשונו. "מדובר בסדרה מרתקת ומקצועית מבחינה קולנועית", הוא כותב, ומוסיף: "היא גם נוסכת תחושת סיפוק על כך שאנו מצטיירים בעיני החילונים כבני אדם נורמלים ולא אנשי מערות. אלא שלאחר הסרת המעטה הנעים ויתרונותיו, מתברר שהלכתית יש בה יותר מבעיה אחת".

 

לדברי הרב אפרתי, "אין כל היתר לצפות בבחור נוגע בבחורה באווירה של איסור (וזה חוץ מהאיסור בעצם הנגיעה של השחקנים), וחלקים בסדרה הזו מביאים להרהור... ובאוזני שמעתי בני נוער מדברים על יופיו של זה, וקלסתר גופה של זו (דמויות מהתוכנית), ומה עליהם לעשות מבחינה מינית בפרק הבא ומה לא.

 

"זו האמת - זה לא צנוע, וודאי יותר חמור מספר 'עמנואל הרומי' שאסר השולחן ערוך לקרוא בו בשל העובדה שהוא מעורר החשק. יותר חמור מכך - אין היתר לגרום ליצירת אטמוספירה חברתית בציונות הדתית, כאילו זו הנורמה התיקנית".

 

להיות גיבורים - ולא לצפות

הרב מוסיף כי חשוב שתהיה מדיה מקצועית וטובה, אך קובע שישנה דרך נכונה יותר להציף דילמות, וגם לבחור אילו התלבטויות עולות לדיון פומבי. "הדרך ההלכתית פשוטה", הוא ממשיך, "לא מגרים את היצר המיני, לא מעודדים נפילות של נגיעה, וגם לא נותנים לגיטימציה ואמפתיה לדתל''שים. אנו יודעים שהם קיימים - היצר והנופלים בו - אך לא צריך להפוך אותם לדרמה בטלוויזיה עם פרטי פרטים ונגיעות של נידות ומשכבי זכר. יש בזה יצר רע גדול.

 

"אם גם בעונה הזו יהיו מראות שאינם מותרים הלכתית, יש להיות גיבור וישר ולא לצפות בזה... רק אם בעונה הזו ההלכה תישמר, ולא תגרום הסדרה

למתח מיני ולהובלת כיוון של הקטנת יראת השם אישית וציבורית, אזי לא תהיה בעיה לראותה. ההלכה היא המאירה דרכנו, ולה מקשיבים גם כשקשה מאוד". 

 

בסיום תשובתו מבהיר הרב את כוחה של הטלוויזיה ואומר כי סדרות פופולריות מעין אלה "מכוננות שפה, תרבות ומערכת ערכים חדשה שאינם עומדים בקריטריונים ההלכתיים". לדבריו, הסדרה גורמת לעידוד תרבות של זלזול בצניעות ובבניית תא משפחתי בריא, נורמלי, אוהב וישר.

 

הרב תוקף גם את יוצרי הסדרה (שחלקם דתיים) על ש"יכלו במאמץ לא רב לעמוד גם בסטנדרטים התורניים ולא ליצור סצינות בעייתיות. אך הם בחרו להימנע מכך, ועל כן גם עלינו להימנע מלהביט בזה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סרוגים חוזרת למסך. תצפו?
צילום: אווה גז
מומלצים