שתף קטע נבחר

הגז חזר ביום ו', אך מניית אמפל זינקה שבוע קודם

האם מישהו העביר מידע רגיש למשקיעים? מניית אמפל, השותפה בחברת EMG המצרית שמספקת גז לישראל, זינקה בכ-40% בתוך שלושה ימים. אלא שהקפיצה במחיר המניה הגיעה רגע לפני ההודעה על חידוש הזרמת הגז בין המדינות

חברת הגז המצרית EMG, המספקת 40% מהגז הטבעי של ישראל, הודיעה ביום שישי כי זרם הגז חודש לאחר שלושה חודשי הפסקה. EMG נמצאת בשליטה משותפת של ממשלת מצרים ומשקיעים מצרים, לבנונים, אמריקנים, תאילנדים, וחברת אמפל הישראלית שבשליטת יוסי מימן, המחזיקה בכ-12.5% ממנה. אך טבעי הוא שמניית אמפל תזנק בעקבות חידוש זרם הגז.

 

אלא שהמנייה החלה לזנק כבר בתחילת השבוע שעבר, חמישה ימים לפני ההודעה על חידוש הזרם. הבורסה בתל-אביב פעלה בשבוע שעבר שלושה ימים בלבד, מיום א' עד יום ג', עקב חג סוכות. מניית אמפל אמריקן-ישראל, הנסחרת בבורסות תל-אביב וניו-יורק, עלתה במהלך שלושת הימים הללו בכ-38%. מחזור המסחר שלה, שלא היה גבוה, גדל בשלושת הימים הללו גם הוא בשיעור חד של 200%.  

 

כל זה מעלה שאלות קשות. החוק מחייב את הנהלת החברה לדווח על אירועים ברגע שהיא יודעת עליהם בוודאות, ואוסר על גורמים שיש להם מידע אודות החברה שלא פורסם להשתמש בהם כדי להרוויח מהמסחר במנייה. האם גורם ישראלי, מצרי או זר כלשהו ידע על חידוש הזרם לפני הפרסום הרשמי, ומה הוא עשה עם המידע?

 

למרות התהיות, ניתן למצוא הסברים אחרים לזינוק החד במנייה. ראשית, המנייה נמצאה בחודשים האחרונים בשפל, בגלל ההפסקות התכופות באספקת הגז וההתלהמות בציבור המצרי נגד ייצוא הגז לישראל ולמדינות אחרות.

 

שנית, ייתכן שמישהו בעל ראייה אסטרטגית ניחש מראש שעסקת שליט תביא לחימום מסויים ביחסים בין ישראל למצרים, שיאפשר לחדש את זרם הגז, ורץ לקנות את המנייה בשיא השפל שלה.

 

באמפל סירבו להגיב לידיעה.

 

הזרם חודש, החשמל יתייקר בכל זאת  

זרם הגז ממצרים הופסק ביולי בפעם החמישית השנה. כל הפסקות הזרם נערכו בעקבות פיגועים שביצעו בדואים בסיני וחיבלו בצנרת המובילה את הגז ממצרים לשכנותיה. האספקה חודשה בכל פעם מחדש אחרי כמה שבועות של הפסקה, אך בעוצמה נמוכה בלבד, ותוך זמן קצר אחרי חידוש האספקה אירע פיגוע נוסף שהפסיק אותה, כך שהסבירות לפיגוע נוסף אינה נמוכה.  

 

תעריפי החשמל עלו לאחרונה בכ-9%, בשל הפסקת אספקת הגז, שחייבה את חברת החשמל להשתמש בסולר, שהוא יקר יותר מגז משמעותית, אף שהממשלה העניקה לחברת החשמל הנחה של כ-50% במחיר הסולר. חברת החשמל ביקשה לאחרונה מהרשות לחשמל, האחראית על קביעת תעריפי החשמל, להעלות את התעריפים שוב בכמה אחוזים, עקב המשך המחסור בגז והקיץ הקריר שהקטין את הכנסות החברה. עדיין לא ברור אם הרשות תיענה לדרישה.

 

גורמים במשק האנרגיה מעריכים כי אם אספקת הגז ממצרים תחודש באופן קבוע, תעריפי החשמל יעלו בשיעור נמוך מכפי שחברת החשמל ביקשה, אך עדיין לא יהיה מנוס מהתייקרות כלשהי, כיוון שחברת החשמל כבר הפסידה מאות מיליוני שקלים מהפסקת האספקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עבודות ההקמה של צינור הגז הטבעי ממצרים לישראל
צילום: קליק ארט- קהילה
יוסי מימן, בעל השליטה באמפל
צילום: קליק ארט- קהילה
מומלצים