שתף קטע נבחר

EMG פנתה לארה"ב: סייעו באספקת הגז המצרי

המצרים מעכבים את חידוש זרם הגז, והשותפים הבינלאומיים בחברת הגז המצרית – מרחב של יוסי מימן הישראלי, סם זל האמריקני ו-PTT התאילנדית – פנו לממשלות מצרים, תאילנד וארה"ב וביקשו להתערב ולזרז את חידוש האספקה

השותפים הבינלאומיים ב-EMG - חברת הגז המצרית המשווקת גז טבעי לישראל - פנו לממשלת מצרים ולממשל האמריקני וביקשו מהן להתערב ולהביא לחידוש אספקת הגז, שנעצרה ב-5 לפברואר. זאת, לאחר שהממשלה המצרית הזמנית הבטיחה לחדש את האספקה אך דחתה את מועד החידוש חמש פעמים. 

 

ב-EMG שותפים ממשלת מצרים, איש העסקים המצרי חוסיין סאלם, חברת האנרגיה התאילנדית PTT, איש העסקים היהודי-אמריקני סם זל וחברות מרחב ואמפל הישראליות שבשליטת יוסי מימן. החברהסיפקה לישראל גז מאז מאי 2008, בהתאם להסכם שנחתם בין ישראל למצרים ביולי 2005.   

 

בעקבות העיכובים והדחיות, פנתה EMG לממשלת מצרים והחלה לפעיל לחץ לחידוש הזרמת הגז. במקביל, פנו זל וחברת מרחב לממשל בוושינגטון וביקשו מפקידי הממשל לוודא שהזרמת הגז תחודש במהירות האפשרית. גורם המעורה בהתרחשויות מדווח כי PTT פנתה לממשלת תאילנד וביקשה בקשה דומה.

 

הפסקה גם בהזרמה לסוריה

EMG סיפקה לחברת החשמל עד תחילת פברואר כ-40% מהגז הטבעי שהחברה משתמשת בו לייצור כ-20% מהחשמל בישראל. האספקה הופסקה עקב פיצוץ בצינור בסיני המוביל גז ממצרים לירדן ומשם לסוריה וללבנון, בסמוך לצינור המוביל לישראל. האספקה לירדן, לבנון וסוריה הופסקה גם היא ולא חודשה עד כה. המצרים דיווחו כי הפיצוץ לא פגע ישירות בצינור לישראל, אך היה צורך להשבית אותו כדי לתקן את הצינור לירדן.

 

האופוזיציה המצרית מתנגדת לייצוא גז טבעי בכלל וייצוא לישראל בפרט. לא ברור, איפוא, אם חידוש האספקה מתעכב מסיבות טכניות - שגרמו לעיכובים ארוכים גם בהתחלת הזרמת הגז- מהמצב הביטחוני המתוח בסיני, או מהוראה של הממשלה הזמנית, החוששת מעימותים פוליטיים עם האופוזיציה לקראת הבחירות במדינה. יצויין כי גם מפעלי התעשייה המצריים בסיני מנותקים מגז מאז הפיצוץ.

 

ממרחב נמסר בתגובה לידיעה: "קבוצת מרחב נמצאת בקשר שוטף עם משרדי הממשלה הרלוונטיים ו-EMG נמצאת בקשר שוטף עם הגורמים הרלוונטיים בממשלת מצרים. אנו מצפים כי ההזרמה תחודש בימים הקרובים, לכשיהיה בידינו מועד מדויק לחידוש, נודיע על כך כמקובל".

 

החשש: ספק (ישראלי) יחיד

מאז הפסקת האספקה ממצרים רוכשות חברת החשמל ותחנות הכוח הפרטיות את הגז ממאגר "ים תטיס" הישראלי. אתמול (שבת) הופסקה האספקה מים תטיס וישראל נותקה מגז, בשל עבודות שידרוג שבוצעו בים תטיס להרחבת יכולת האספקה שלה למקרה שתהפוך לספק גז יחיד. האספקה הייתה אמורה להתחדש ב-18:00 אך היא חודשה כשלוש שעות מאוחר יותר, עקב תקלה בעבודות השדרוג. חברת החשמל עברה לייצר את החשמל מסולר וממזוט, בנוסף על הייצור בפחם.

 

הפסקת האספקה ממצרים באופן קבוע עלולה לגרום להפסקות האספקה להישנות ולהביא לכך שמאגר ים תטיס ייגמר בסוף 2012במקום בסוף 2013. את מקומו של ים תטיס יחליף מאגר תמר, שהיה אמור להיכנס לפעולה רק ב-2014, אך יצחק תשובה, מבעלי השליטה בים תטיס ותמר, הבטיח השבוע שהוא ייכנס לפעולה כבר בתחילת 2013.

 

אלא שהתבססות על ספק גז יחיד עלולה לייקר את מחיר הגז ולמנוע את יישום מסקנות ועדת ששינסקי. כדי למנוע את כל הבעיות הללו, פועל משרד התשתיות להקמת מתקן שיקלוט גז טבעי מונזל ויאפשר לייבא גז מונזל מרחבי העולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צינור הגז במצרים: מתי יחדשו את הזרמת הגז?
צילום: AFP
צילום: קליק ארט- קהילה
בעל השליטה ב"מרחב", יוסי מימן
צילום: קליק ארט- קהילה
מומלצים