שתף קטע נבחר

קול יעקב: סינגל ראשון לאפללו מהאלבום שבדרך

תריסר שנים של לימוד תורה ועבודה רוחנית הטביעו את רישומן בחומרים של קובי אפללו. בדרך לאלבום חדש הוא מוציא את "צחורת כנף" - סינגל בכורה שנכתב בהשראת ספר יונה, ומודה כי "כמעט כל הטקסטים שאני כותב עוברים דרך האמונה"

הנשמה של קובי אפללו נמצאת במצב של צימאון תמידי, מה שמשמח מאוד את קהל המאזינים שלו, שזוכה ל"מנת אפללו" ארוזה באלבום בתדירות של פעם בשנתיים. "צחורת כנף" - סנונית ראשונה (או אם תרצו, יונה ראשונה) מאלבומו החדש, השלישי במספר - מבטא את ההתפתחות הרוחנית-יהודית של אפללו בשנים האחרונות.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

הוא מייצר מוזיקה ישראלית נטולת תוויות עדתיות ומגובשת, עם השפעות מהמרחב המוזיקלי במובן הרחב ביותר שלו (ב"צחורת כנף" אפשר לזהות השפעה "סטינגית" מענגת מהפתיח של Mad About You), וטביעה קולית ברורה; "קול יעקב" – תרתי משמע. בד בבד מצליח אפללו לחדש בטקסטים המשתנים, בהתאם למה שהוא מכנה "ההתפתחות הרוחנית שלי".

 

 

את "צחורת כנף" כתב אחרי יום כיפור בשנה שעברה, בהשראת ספר יונה: "בתורת הסוד נאמר שנשמת האדם נמשלת ליונה. 'צחורת כנף' - הנשמה - היא שליחת המלך בעולם, ולא משנה מה היא עוברת ורואה, וגם אם היא מאבדת קצת את הדרך – היא נשארת טהורה, כי היא חלק אלוה ממעל. זה באיזשהו מקום 'החזרת עטרה ליושנה'. אותו מקום נקי שקיים בנשמה. כתבתי את זה בעיקר לנשמה שלי. אני תמיד כותב מתוך הנחה שמהמעגל הסגור שלי זה ייצא החוצה, וייספג במכנה משותף של כולם".

 

"לא מתעסק בתורת הסוד"

אפללו מצהיר כי הוא לומד תורה פעמיים בשבוע, ומשתתף בקבוצת לימוד של אמנים הנפגשים בקביעות בביתו של הזמר דוד ד'אור, ובהם שלמה בר, נתי רביץ, תומר מתנה, יהודה מסס ועוד כמה חברים ואנשי תקשורת. לדבריו, "כבר 12 שנים אני בעניין. לפעמים אני הולך גם לשיעורים של הרב יובל אשרוב מ'האור הגנוז' שמלמד לפי בעל הסולם, וסופג תורה גם מהרב זמיר כהן, והרבנים יצחק גבאי ויצחק סנגר. ברוך ה' יש הרבה מורים טובים היום".

 

"ברמה הטקסטואלית הלכתי יותר לעומק, לרוח". קובי אפללו (צילום: כרמית חדידה) (צילום: כרמית חדידה)
"ברמה הטקסטואלית הלכתי יותר לעומק, לרוח". קובי אפללו(צילום: כרמית חדידה)

 

השיר אמנם שואב מתורת הסוד, אך אפללו אינו מתעסק בקבלה: "אני עדיין לא ממש ברמה רוחנית כדי להיכנס לסוד עצמו. אי אפשר באמת לנגוע בתורת הסוד עד שלא בקיאים בהלכה, בש"ס ובפוסקים - והכרס שלי עדיין לא מלאה, אך מלאה בדברים אחרים".

 

אפללו מציג כרס מלאה במוזיקה יהודית. 12 רצועות יכלול אלבומו החדש, הנמצא כעת בשלבי עבודה מתקדמים. יש כבר שם, "שמע", ואוסף של שירים רוחניים. "אין מערכת שנכנס אליה מידע, והיא נשארת אותו הדבר", הוא אומר. "שמע' - תרתי משמע: גם החיבור ליהדות, לכור ההיתוך שלנו – שחרית, מנחה וערבית. יש ב'שמע' הרבה סודות. וגם להגיד למאזין - תן צ'אנס.

 

"כמעט כל הטקסטים שאני כותב עוברים דרך האמונה. גם אם אני כותב על בינו לבינה, זה לא שניהם בלא שכינה. אחד השירים באלבום, 'יחידה שלי', מדבר על החיבור הנשגב בין הזכר לנקבה ברובד הגבוה ביותר של הנשמה".

 

בין ההפתעות שמבטיח האלבום – חידוש לשיר "רחוב האגס 1" של אהוד בנאי, ושיר שכתב לו שלמה ארצי. "זה חצי דואט כי הוא אף מקריין בשיר", אפללו אומר, ומודה כי את "רחוב האגס 1" הוא חולם לחדש כבר זמן רב. אפללו מבטיח כי ההפקה והעיבוד מגוון יותר ושונה. "ברמה הטקסטואלית גם הלכתי טיפה יותר לעומק. יותר לרוח. אני תמיד אומר שכל שיר מקרב אותך יותר לעצמך, וכל אלבום הוא צעד בדרך לעצמך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבוי גוונים. קובי אפללו
צילום: צביקה טישלר
מומלצים