שתף קטע נבחר

בעקבות איומי החרם: שטראוס מורידה מחירים

אחרי דיונים עם אגודת הסטודנטים, החברה תוזיל 36 מוצרים ב-5%-10% בהם חומוס אחלה, שוקולד פרה וקפה טורקי. בנוסף, תקפיא שכר בכירים ותקלוט את רוב עובדי הקבלן כעובדי חברה. איציק אלרוב: "בשנים האחרונות החברה העלתה מחירים, כך שההוזלה אינה מספקת"

קבוצת שטראוס הודיעה שהיא מוזילה 36 מוצרים בשיעורים הנעים בין 5%-10%. בין היתר יוזלו: חומוס אחלה (500 ג'), שוקולד פרה וקפה טורקי (200 ג'). מדובר בהורדת מחירים לקמעונאים שתיכנס לתוקף ב-20 בדצמבר, ובחברה מצפים שרשתות השיווק יגלגלו את ההנחות לצרכן. הורדת המחירים מגיעה בנוסף להורדת מחירים באוקטובר של 18 מוצרים בשיעור שנע בין 6%-17%, בהם גבינות סקי, מילקי וקוטג', שמחיריהם לא יעלו בראשית 2012, לפי הצהרת שטראוס. 

 

  • שופרסל: הרווח הנקי צנח בכ-59% ל-29 מיליון ש'

 

בשטראוס דנו על הורדת מחירים עם נציגי אגודת הסטודנטים בת"א בשבועות האחרונים, מה שהוביל אותנו למהלך ההוזלה. נציגי אגודת הסטודנטים באוניברסיטת ת"א, איציק אלרוב ופעילים נוספים במחאת הקוטג' שלחו לפני כשלושה חודשים מכתב לשטראוס, יוניליוור ואסם ובו דרישה להורדת מחירים. ביוניליוור ואסם נענו לדרישה, בשטראוס התמהמהו, אחרי שהחברה כבר הוזילה שורה של מוצרי חלב. לאחרונה חידשו הסטודנטים את הלחץ על החברה, וזו נענתה לדרישות.

 

מדובר בהוזלה של מגוון מוצרים רחב, אך לא כל ההנחות משמעותיות. למשל, שוקולד פרה, חלב מריר, לבן 100 גרם, וממרח שוקולד פרה 850 גרם יוזלו ב-5%. המחיר לצרכן של טבליית שוקולד כזאת עומד על 6 שקלים בממוצע, מכאן שההולזה לצרכן ככל הנראה תעמוד על 30 אג'. ובל נשכח שרבים מהמוצרים הללו התייקרו במאי. בשטראוס מקווים שהמחירים ישארו על כנם גם ב-2012, אך חוששים מתחזית של עליית מחירי חומרי הגלם.


מוצרי שטראוס שיוזלו ב-20 בדצמבר

מוצרי שטראוס שיוזלו ב-20 בדצמבר
מוצר שיעור הוזלה
שוקולד פרה 100 גר' מריר, חלב, לבן 5%
שוקולד פרה 100 גרם ללא סוכר מריר וחלב 10%
ממרח שוקולד פרה 850 גר' 5%
עוגיות חיוכים וניל, שוקו 900 גר' 7%
בפלות עלית שוקולד מצופה 500 גר' 5%
וופל עלית קוביות בטעם שוקולד, נוגט 200 גר' 5%
אנרג'י גרנולה קראנצ' פירות אגוזים בשילוב דגנים/מייפל פקאן 400

5%
אנרג'י גרנולה שיבולת שועל פירות ואגוזים 500 גר'

5%
אנרג'י גרנולה שיבולת שועל ודבש 1 ק"ג 5%
אנרג'י מוזלי 50% פירות 500 גר' 5%
חומוס אחלה 500 גר' 10%
כרוב אדום אחלה 500 גר' 10%
חציל קלוי אחלה 500 גר' 6%
מטבוחה אחלה 500 גר' 6%
טחינה משומשום מלא אחלה 500 גר' 6%
דבש טהור יד מרדכי לימונית/ג'ינג'ר/תפוז 250 גר' 5%
מעדן שזיף/תות/משמש/פירות יער1תאנים/פטל/דובדבן/תפוז 250 גר' 10%
קפה טורקי עלית שקית 200 גר' 5%
שוקולית עלית 850 גר' 7%
קקאו עלית 500 גר' 7%
 

 

שטראוס: נקפיא שכר בכירים

מאיציק אלרוב נמסר בתגובה: "בשנים האחרונות חברת שטראוס העלתה מחירים על רבים ממוצריה בעשרות אחוזים, כך שהוזלה נקודתית של מס' מוצרים מצומצם בוודאי אינה מספקת, למרות שכל חיסכון לכיסו של האזרח הוא רצוי. מחאת הקוטג' העלתה את דרישת הציבור להוזלה רוחבית של 30% על סל הצריכה. כל עוד זה לא קורה הציבור ימשיך להיאבק ולצמצם את קניית המותגים של חברות אלו.

 

"אנו מצפים מהממשלה המתכנסת היום לדיון בוועדת טרכטנברג, לגלות אחריות ולדאוג לפירוק מונופולים בשוק הצריכה בכלל ובמזון בפרט - דבר שיוביל להוזלת מחירים לצרכן".

  

בשטראוס לקחו בחשבון את מה שאירע לשופרסל, חברה שהורידה מחירים וספגה ירידה חדה ברווחים. גורמים בשטראוס מסרו כי למהלך יש עלויות, אך החברה תנקוט בצעדי התייעלות ותמצא את "נקודות האיזון". עוד נמסר משטראוס: "במקביל להוזלת מוצרי החברה, שטראוס מודיעה על שורה של פעולות בהן צמצום מרבית עובדי חברות כוח האדם וקליטתם כעובדי שטראוס, הקפאת שכר בכירים בשנה הקרובה, תוספת תגמול לעובדים בעלי רמות השכר הנמוכות בחברה, הגדלת סל הרווחה והתאמתו לצרכי העובדים ומתן 100 מלגות לילדי עובדים עבור לימודים אקדמיים".

 

ציון בלס, מנכ"ל שטראוס ישראל, מסר: "זה מהלך שתכנונו החל בקיץ עם תחילת המחאה. הבנו שלא מספיק לתת הוזלות לצרכנים ,צריך גם להסתכל על 6,000 העובדים שלנו בישראל. בחנו את כל תכניות העבודה שלנו, ואנו נערכים על מנת לבצע את ההתאמות הנדרשות למול המציאות הכלכלית החדשה. הודענו היום על הוזלה נוספת במוצרי החברה במגוון קטגוריות הפעילות שלנו, כדי לתרום תרומה נוספת להוזלת סל מוצרי המזון, זאת בנוסף להוזלות במחיר הקוטג', הגבינה הלבנה והמילקי שכבר נעשו.

 

"בנוסף, אנו יוצאים בשורה של פעולות פנים ארגוניות ביניהן צמצום מרבית עובדי חברות כוח האדם וקליטתם כעובדי שטראוס, הקפאת שכר בכירים, מתן תוספת תגמול לעובדים ברמות ההכנסה הנמוכות בחברה ,מתן 100 מלגות לילדי עובדים ועוד. לצד כל אלה ועל מנת שיהיה שינוי מהותי ואמיתי לכל אזרח בישראל, אנו ממשיכים לקרוא למציאת פתרון כולל ארוך טווח, אשר יחייב הסתכלות מעמיקה ושינוי של כל גורמי השרשרת בשוק המזון".

 

אגודת הסטודנטים: נפעל בכל האמצעים להקל על יוקר המחייה

אורי רשטיק, יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב: "אנו שמחים כי המחאה החברתית, שבהובלתה לקחנו חלק בקיץ, הובילה את שטראוס לבצע צעדים פנים ארגוניים של קליטת עובדי חברות כוח האדם ושיפור תנאי ההעסקה של העובדים. הצעדים הללו הינם צעדים תקדימיים אשר מראים כי אפשר לבצע הורדות מחירים ולהיטיב עם העובדים.

 

"לפני כחודשיים שלחה אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב מכתב לשלוש חברות וביניהן שטראוס. הוזלות המוצרים עליהן הודיעה החברה הן צעד חשוב ואבן דרך, ואנו מצפים ואף נמשיך ונפעל לכך שמגמה זו תמשך. חשוב לציין שהמהלך שביצעה שטראוס הוא אך טיפה בים, דבר המוכיח כי יש עוד עשייה רבה לבצע לשם הורדת יוקר המחיה.

 

"אנו קוראים לחברות אחרות לבצע מהלכים חברתיים רחבים שיכללו מעבר להעסקה ישירה, שיפור תנאי ההעסקה של העובדים והוזלות מוצרים. נפעל בכל האמצעים ומול כל הגורמים במשק על מנת להוריד את יוקר המחייה בישראל". 

 

אנשי המחאה: ששטראוס תעביר את השקעותיה מחו"ל לארץ

מקבוצת "ישראל יקרה לנו", של מובילי מחאת הקוטג', נמסר בתגובה: "קונצרן שטראוס-עלית הינו מונופול מוכרז ועל פי דו"ח קדמי שולטת שליטה מונופולסטית במספר פלחים בשוק המזון הישראלי: מעדני חלב, קפה נמס, שוקולד ואבקת קקאו. במוצרים אלו, כמו בשאר מוצרי הקונצרן מצפה הצרכן הישראלי למחירים הוגנים. גם כעת לאחר ההורדות המזעריות - רבים ממוצרי קונצרן שטראוס גרופ עולים בעשרות אחוזים על מחירי מוצרים דומים הנמכרים בחו"ל.

 

"אם כפי שהבטיחה עופרה שטראוס אכן הפנימה את המחאה בקיץ - עליה להורות על הוזלות של עשרות אחוזים במוצרי החברה. לא יתכן שהמילקי, שכעת נמכר ב 2.5 שקלים מאז המחאה בקיץ במבצע 4 ב 10 שקלים יוזל לכאורה וכעת ימכר ב 2.85 שקלים - כאשר מוצרים דומים בחו"ל נמכרים במחיר הנמוך משני שקלים.

 

"אנו מברכים לפחות על כך ששטראוס מבינה שהדאגה לעובדים יכולה להיות חלק ממהלך של הורדת מחירים - אולם אנו מצפים ששטראוס תתחיל להשקיע יותר בישראל ותגדיל את התעסוקה בארץ - במקום להעביר את רווחיה להשקעות בחו"ל כפי שנקטה החברה בשנים האחרונות.

 

"למעשה מודה חברת שטראוס כי המחירים שבהם מכרה במשך שנים בישראל היו מוגזמים. לנו אין ספק שהחברה ביצעה את המהלך הזעום היום בגלל חשש כי המחאה תגיע גם אליה. אכן המחאה בדרך אליה - המחאה נגד רמת המחירים הגבוהה נמשכת בכל יום בכל קנייה, הצרכן מעדיף להשאיר את השקלים אצלו במקום למסרם לבעלי ההון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים