שתף קטע נבחר

חיילים: "נערי הגבעות משתינים עלינו בקשת"

ברגעים הראשונים לא היה ברור לחיילים בבסיס החטיבה המרחבית אפרים אם המתפרעים שפרצו לבסיסם הם פלסטינים או מתנחלים. "הם היו רבים והצליחו לפתוח את השער ביחד ולהיכנס בלי בעיה", סיפר חייל במקום. לוחמים בגזרה מתארים מציאות של אלימות יומיומית

שרים וחברי כנסת כינו את אירועי הלילה בשטחים "חציית קו אדום", אך חיילים המשרתים בבסיס החטיבה המרחבית אפרים מספרים על שגרה של אלימות מצד מתנחלים. "זה אולי היה חריג, אבל זה לא דבר חדש. האלימות שלהם, גם בפינויים, והשלכות אבנים בצירים הפכו לדבר שבשגרה", סיפר היום (יום ג') חייל במקום ל-ynet. בפיקוד מרכז ובמשטרה נמשך תחקיר האירועים.

 

התרת רסן בשומרון - כל הדיווחים:

מתנחלים פצעו את מח"ט אפרים ופרצו לבסיס

נתניהו: לפעול נגד המתפרעים; לבני: אתה אשם

השר מרידור: אם פלסטינים היו מתפרעים כך?

ראש הממשלה זימן דיון דחוף בעקבות ההתפרעויות

  • המתנחלים הודפים את הביקורת: "ברק פירומן"

 

בצבא מסתייעים בצילומי מצלמת האבטחה של כדי לנסות ולהבין כיצד חדרו עשרות פעילי הימין לבסיס ולנסות לזהות ולאתר את החשודים. בכניסה לבסיס נותרו סימני צבע שפיזרו המתפרעים. גם ג'יפ המח"ט, אלוף משנה רן כהנא, ספג פגיעת צבע אדום. צמיגים הוצתו בלילה במרחק של כ-100 מטרים מהש"ג, סמוך לכניסה ליישוב קדומים. תוך כדי האירוע, צעקו המתפרעים "יהודי לא מגרש יהודי".

 

כתמי צבע בכניסה לבסיס (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
כתמי צבע בכניסה לבסיס(צילום: יואב זיתון)

 

"הם לא תקפו אותנו, אבל לא ראו ממטר", תיארו חיילים את הפעילים שפרצו לבסיס. ברגעים הראשונים, התמונה לא היתה בהירה: "בהתחלה לא ידענו אם מדובר במחבלים שבאו לבצע פיגוע או בנערי גבעות", סיפר ל-ynet לוחם שיריון בגזרה, "הם התקרבו לשער הצהוב הגדול של הבסיס, ניסו לפתוח אותו, ותוך זמן קצר מכמה בודדים הם הפכו להמון זועם. הם הצליחו ביחד לפתוח את השער ולהיכנס בלי בעיה. לא היה איך להתנגד להם ואין למנוע את האירוע. הם היו פשוט הרבה".

 

מתחקיר האירוע עולה כי עם זיהוי החדירה לבסיס, הוקפצה כיתת הכוננות לכניסה ולמקום הגיעו גם קציני מטה מהחטיבה. כשהפעילים הבחינו בהם, הם החלו לעזוב את המקום. עם זאת, במשך הזמן שבו היו בבסיס הספיקו המתפרעים לנפץ שמשות של כלי רכב צבאיים ולנקב צמיגי שתי מכוניות. 

 

"מה לעשות אם יהודי חודר לבסיס?"

בגזרה השכנה, חטיבת שומרון, סיפרו לוחמי פיקוד העורף על מציאות כמעט בלתי אפשרית: "רוב המתנחלים הם אנשים טובים שנותנים לנו יחס חם וחלקם משרתים איתנו יחד, אבל הגענו למצבים הזויים שאנחנו לא יודעים איך להתמודד איתם. אף אחד לא אומר לנו מה לעשות אם יהודי חודר לבסיס, האם לירות באוויר או להתייחס אליו כאל איום חבלני. מבחינתי, אם יהודי זורק לכיווני אבנים או בקבוקי זכוכית ומסכן את חיי באופן ממשי, אתייחס אליו כאל מחבל".

 

סימני צמיגים בוערים ליד קדומים (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
סימני צמיגים בוערים ליד קדומים(צילום: יואב זיתון)

 

החיילים סיפרו שנערי הגבעות מגיעים מכל הארץ. "הבעיה היא שכאשר הם מיידים אבנים על פלסטינים ואנו

מגיעים להפריד, הם תמיד רבים מאיתנו. אנחנו 4-5 חיילים והם עשרות, מהירים וחזקים. זה גורם לתחושת חוסר אונים, התחושה היא שהם משתינים עלינו בקשת, כמו במקרה שהיה הלילה".

 

גורמים בקרב המתנחלים תלו את האשם במדיניות הממשלתית בשטחים. ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, אמר: "לצערי, אהוד ברק נהג אתמול כפירומן והבעיר את השטח בכוונת מכוון. על אף המגעים המתקדמים לפתרון הסוגיה ברמת גלעד בדרכי שלום, הוא ניסה ליצור מחטף מכוער של הרס בתים".

 

מדובר צה"ל נמסר כי "תפקידו העיקרי של צה"ל הוא להגן על ביטחון תושבי מדינת ישראל ולא להתגונן בפניהם. אירועי הלילה נמצאים בתסקיר ראשוני אך כבר כעת ניתן לקבוע שמדובר באירוע חמור מאוד עם חציית כל הקווים האדומים". 

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בהתייחסו לאירועים האלימים הלילה בשומרון: "יש היום בתוכנו גרעין אידיאולוגי קטן שמדבר על עבריינות אידיאולוגית, מנסה לקדש אותה. אין דבר כזה עבריינות אידיאולוגית. יש עבריינות. יש חוקים במדינה. יש שלטון במדינה. יש דמקורטיה במדינה. אף אחד אינו רשאי לבוא לפרוע חוק. איש אינו רשאי להרים יד על חיילי צה"ל, על שוטרי משטרת ישראל, איש אינו רשאי לחדור לבסיסי צה"ל. שום הצדקה. זה הבסיס של הדמוקרטיה, של החוק, של הקיום שלנו. אני לא אסבול שום תופעה שכזו".

  

נתניהו כינס מוקדם יותר ישיבה עם גורמי האכיפה והמשפט וביקש שיגישו לו "תוכנית חירום לטפל בנגע הזה. אסור לתת לו להתפשט. צריך לעצור את זה עכשיו. צריך לעצור דברים רעים כשהם קטנים. זה דבר קטן, שיכול להיות דבר רע וגדול, ואנחנו נעצור אותו עכשיו. זה דבר שבנפשנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חטיבת אפרים ביום שאחרי
צילום: יואב זיתון
מומלצים