שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

לראשונה מאז ביטול הגזירות: כנס מוהלים

במשך שנים ערכו יהודים רבים ברית מילה בסתר, אך לא עוד. כנס מוהלים ייערך ברחבת הכותל, במטרה להכשיר דורות נוספים של מוהלים צעירים שיעמדו בביקוש הצפוי

כנס מוהלים ראשון מסוגו ייערך בשבוע הבא ברחבת הכותל המערבי של בית המקדש. לאחר שנים רבות שבהן עסקו היהודים בקיום מצוות המילה בסתר, חוזרים המוהלים אל קדמת הבימה ועורכים בריתות ברוב עם. יושב ראש אגודת המוהלים מסר ל-ynet כי אומנות המילה לא אבדה מן העולם, אך כעת, כשהשלטון חזר לעם היהודי, יש להכשיר דור חדש של מוהלים.

 

עוד ב-ynet חנוכה  - דיווחים מיוחדים:

 

אחד הסיפורים המרתקים מתקופת הכיבוד היווני הוא של יוחנן המוהל, שבימי הגזרה התחפש לרופא, והחביא את ציוד המילה בכיס נסתר אשר נתפר במיוחד במעילו. יוחנן היה מגיע כרופא הבא לבדוק את מצבה של המיילדת, ובמהלך הביקור היה עורך ברית מילה במהירות הבזק. השלטונות היווניים חשדו בו כל העת, אך חוכמתו וניסים רבים הצילו אותו. המוהל ינאם בכנס ויספר על גבורתו של עם ישראל, שאף בשעת הגזרה היו פוקדים את ביתו בדרך-לא-דרך כדי לקיים מצוות מילה ביום השמיני.

 

אנשי מקצוע מספרים כי ניכרת שחיקה בכושר המוהלים, ובמשך השנים חלה עלייה של מספר מקרי הפציעה במהלך המילה. המוהלים קוראים

כעת לייסד גוף מקצועי שיכשיר את המוהלים החדשים ויעניק תעודות מוהל מקצועיות.

 

בעת הכיבוש היווני, וגם בעת הזו, המוהלים אינם גובים כסף עבור פעילותם הברוכה ומתחייבים שגם כשהביקוש יעלה - הם ימשיכו לעמוד בדרישה ולעבור מבית לבית למול את הילדים. "כשהתינוק בוכה אנו שמחים", הטביעו סלוגן חדש.

 

גורמים מקצועיים סיפרו ל-ynet כי ישנם מספר סיפורים מדהימים על ילדים ובחורים שלא נימולו מחשש לפיקוח נפש בעת הגזירה, וכעת מבקשים למול את עצמם. המוהלים מוסרים כי ברית מילה לאדם שעומד על דעתו מזכירה להם את ברית המילה של אברהם אבינו. "מדובר במעמד מרגש במיוחד", אמר יוחנן המוהל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברית מילה לכ-ו-ל-ם
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים