שתף קטע נבחר

כמעט כלת תנ"ך: האשה היחידה, ועם מכנסיים

בשעה שבבית שמש הפגינו נגד הדרת נשים, בירושלים הפגינה ליאור מאיר ידע בחידון התנ"ך, וגרפה את המקום השני. האשה היחידה בחידון, בעלת חזות חילונית, אמרה בהתרגשות: "רציתי לייצג את העובדה שהיהדות שייכת גם לנשים ולחילונים"

"הדרת נשים"? לא בחידון התנ"ך. בעיתוי מעניין ובתום חידון תנ"ך מפרך, אינספור שאלות שעסקו ב"ערכים ומידות" ואחרי שגבר על 12 מתמודדים אחרים - הוכתר שמואל עמרוסי (49) לחתן התנ"ך, וליאור מאיר (37) - לסגניתו.

 

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

חתן התנ"ך, מהנדס תוכנה מאלעד, בחר להתקשר לאביו מיד אחרי שהוכתר, והצהיר כי הגשים הערב (ג') חלום. לפני למעלה מעשרים שנה כתב תוכנה ללימוד תנ"ך וגם ספר, ובגיל 18 ניסה להתמודד בחידון לנוער ללא הצלחה. היום, כשהוא כבר אב לשבעה, עמד עמרוסי על הבמה, והודה במילים נרגשות: "התחושה היא מדהימה. המתנו 30 שנה שיחזור החידון, והתפללתי שיתקיים בי הפסוק 'יגעת ומצאת תאמין'. עבדתי מאוד קשה בלילות ובימים, ואני מודה לבורא עולם".

 

באיחור של 30 שנה. שמואל עמרוסי (צילום: פלאש 90) (צילום: פלאש 90)
באיחור של 30 שנה. שמואל עמרוסי(צילום: פלאש 90)

 

אבל מי שמיקדה את מירב תשומת הלב הייתה דווקא ליאור מאיר - האישה היחידה שהשתתפה בחידון, וגדלה בכלל כחילונית. למרות שהגיעה למקום השני, הכתיר אותה המנחה, אבשלום קור, "כלת התנ"ך".

 

שיננה פסוקים בשביל הכיף. ליאור מאיר (צילום: פלאש 90) (צילום: פלאש 90)
שיננה פסוקים בשביל הכיף. ליאור מאיר(צילום: פלאש 90)

 

לאחר הזכייה אמרה מאיר הנרגשת: "בהיותי האישה היחידה, הרגשתי את העול על הכתפיים, אבל לא התמקדתי בזה ולא באירועים האחרונים. מבחינתי, הדרת נשים היא לא יהדות. מה שרציתי לייצג בתחרות זה את העובדה שהיהדות לא שייכת לקיצונים, אלא לכולם, וכמובן גם לנשים ולחילונים".

 

מאיר, תושבת חולון שגדלה בירושלים כחילונית, החלה לשמור מצוות בשנים האחרונות. "התחלתי לקרוא את התנ"ך לפני עשר שנים, ונסחפתי", היא מספרת. "כל כך אהבתי את זה, עד שהתחלתי לזכור פסוקים בעל פה. כששמעתי שמחדשים את החידון, ממש קפצתי. בחצי השנה האחרונה למדתי בצורה אינטנסיבית, וביטלתי הרבה דברים אחרים".

 

חזר לאופנה

זו השנה השנייה שבה מתקיים החידון למבוגרים, מאז הודיע השר גדעון סער על חידושו - 30 שנה אחרי שהופסק. המתחרים בחידון גברו בדרך על כ-1,600 איש שביקשו להתמודד על התואר.

 

ראש הממשלה ושר החינוך עם הזוכים (צילום: פלאש 90) (צילום: פלאש 90)
ראש הממשלה ושר החינוך עם הזוכים(צילום: פלאש 90)

 

עמרוסי, שהגיע למקום ה-1, זכה ב-30 אלף שקל, מאיר קיבלה 20 אלף והמתחרה במקום השלישי זכה בעשרת-אלפים שקלים. יתר המשתתפים קיבלו מחשבים ניידים ותוכנות פרויקט השו"ת של אוניברסיטת בר אילן.

 

מוקדם יותר גייס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את התנ"ך נגד "הדרת הנשים": "התנ"ך מספר על היחס ההוגן והראוי שיש לתת לכל אדם, ובכלל זאת לנשים ששרו כמו דבורה ומרים, ונשים שנלחמו על עצמאות עמנו כיעל", אמר, והוסיף כי הדרת נשים מהמרחב הציבורי "נוגדת את רוח המסורת של התנ"ך, ערכים דמוקרטיים ואת עקרונות היהדות, שאחד המרכזיים בהם הוא 'ואהבת לרעך כמוך'". ראש הממשלה אף בירך את הרבנים והמנהיגים החרדים שיצאו בתקיפות נגד התופעה.

 

שר החינוך גדעון סער, שנשא דברים אחרי ראש הממשלה, הבהיר כי משרד החינוך ידאג לפעילותו התקינה של בית הספר "אורות - בנות" בבית שמש, כפי שעשה בפתיחת השנה - על אף ניסיונות החרדים הקיצונים למנוע את פתיחתו. "חוקי המדינה יקוימו, הריבון הוא שיקבע", הבהיר סער. על זכייתה של מאיר אמר כי "זוהי עדות לכך שהתנ"ך ולימודי התנ"ך שייכים לכולם – כל שכבות העם: דתיים, חילונים, גברים ונשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה מדליק את הנר השמיני של חנוכה
צילום: פלאש 90
מומלצים