שתף קטע נבחר

הרב אלישיב: לא לחרדים בצבא ובאקדמיה

מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, פירסם מודעה הקוראת לציבור החרדי שלא להצטרף למסגרות החרדיות בצבא או באקדמיה: "מטרתם לעשות שינוי ברוח ומהות הציבור החרדי, ולהחדיר כל מיני שאיפות אחרות"

בלי נח"ל חרדי או מסלולי שח"ר, בלי מרכז אקדמי לחרדים: מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, קורא לחרדים שלא להתפתות להצטרף ל"מסגרות ומסלולים של שירות לאומי, אזרחי וצבאי" אשר הותאמו במיוחד לציבור החרדי - זאת משום שאלה כפופים לשלטון "פורקי העול", ומגמתם היא לקרב את החרדים לאורח החיים החילוני, לערכיו ול"תרבות אנשים חטאים".

 

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

ברוח ימי החנוכה והמאבק הרוחני של המכבים במתייוונים, פירסם הרב אלישיב מכתב חריף בעיתון "יתד נאמן", לפיו יש "למחות ולהזהיר מפני כל מיני מגמות מבחוץ לשלוח יד בפך השמן הטהור". לדבריו, "סוד ויסוד קיומו של עולם התורה וציבור היראים הוא בחיי תורה ויראה על טהרת הקודש, מתוך התבדלות מוחלטת מכל חיי ומושגי העולם החילוני של פורקי עול תורה".

 

מנהיג הציבור הליטאי מוסיף ומזכיר כי "ידוע כמה נלחמו גדולי ישראל זצוק"ל נגד כל 'מוסד לימודים חרדי' שמיועד ללימודים כאלה (אקדמיה - ק.נ) והוקיעוהו אל מחוץ למחנה, ובפרט שמודיעים בגלוי שמטרתם בכל מגמות אלו לעשות שינוי הרוח והמהות של הציבור החרדי ולפעול להחדיר כל מיני שאיפות אחרות, לאומיות ומשכילות, אשר לא שיערום אבותינו.

 

"על כן יש לקרוא 'אל תלך בדרך איתם, מנע רגלך מנתיבתם ועם שונים אל תתערב, אלא אך ורק בדרך המסורה לנו מדור דור, לעשות רצון אבינו שבשמים, שהבדילנו מן הטועים ונתן לנו תורת אמת וחיי עולם נטע בתוכנו".

 

רוצים "מהפכה"

איש התקשורת החרדי שלמה קוק, המקורב לבית הרב אלישיב, הסביר את המכתב: "ההסתה המשתוללת בימים האחרונים נגד הציבור החרדי מחדדת ומעמיקה את הצורך לחזק את קירות הבית פנימה, להזכיר לעולם התורה שעוד מימי היוונים, בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותנו – לפעמים מחוץ ולאחרונה לצערנו גם מבית, מתוך העם היהודי. גדולי ישראל מבקשים לחזק אותנו, להזכיר לנו שסוד קיומנו הוא שמירה על פך השמן הטהור.

 

"זה שאנשים צריכים להתפרנס וללמוד באקדמיה לצורכי פרנסה זה דבר אחד, וכל אחד יעשה שאלת רב - רוב הרבנים מתירים זאת בשעת הצורך, אבל יש בשנים האחרונות מגמה מסוימת של אנשים שבאים לחולל 'מהפכה', כאשר גורמים מסוימים שמו לעצמם למטרה – מתוך שנאה לתורה - לשלב רבבות בני תורה

באקדמיה ובצבא כדי לנתק אותם מהגמרא. על תופעה זו הרב אלישיב רואה צורך למחות".

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה לפרסום כי "מכתבו של הרב, היוצא נגד תהליכים חיוביים בחברה החרדית הוא עוד הוכחה למשבר המנהיגות הנורא בו שרוי הציבור החרדי. הקנאות והעוני בחברה החרדית מאיימים להמיט אסון על מדינת ישראל, והתחזיות הכלכליות פסימיות, אבל המנהיג מספר 1 שלה מנסה למנוע מאברכים לרכוש השכלה מקצועית ולצאת לעבוד.

 

"על הרבנים המכונים גדולי התורה לדעת: אם המנהיגות החרדית תגרום לכך שרוב הגברים החרדים ימשיכו לא לשאת בנטל העבודה, יהיה לכך מחיר כלכלי כבד. החברה הכללית, החילונית והדתית, לא תסכים להמשיך לשאת בעלותה של החברה החרדית ולטפח בכספי משלמי המסים את חיזוקה והרחבתה של חברת הלומדים החרדית".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב אלישיב. לשמור על פך השמן
צילום: חיים צח
מומלצים