שתף קטע נבחר

צילום: ערוץ הכנסת

הבושה הגדולה: חודש הרחקה לאנסטסיה מיכאלי

מופע האימים של ח"כ אנסטסיה מיכאלי הביא את ועדת האתיקה להשעות אותה מדיוני הכנסת לחודש הקרוב. עם זאת, היא תוכל להצביע במליאה ובוועדות. ח"כ ראלב מג'אדלה בירך על ההחלטה, ובמקביל שוקל להתלונן במשטרה על תקיפה

הבושה הגדולה שהמיטה אתמול ח"כ אנסטסיה מיכאלי על הכנסת ועל מפלגתה, ישראל ביתנו, הביאה הבוקר (ג') את ועדת האתיקה של הכנסת להרחיק אותה לחודש שלם מהדיונים במליאה ובוועדות הכנסת, החל ממחר. ההחלטה באה בעקבות התקרית המבזה במהלכה שפכה כוס מים על ח"כ ראלב מג'אדלה (העבודה) במהלך דיון. מדובר בעונש חמור ביחס לוועדת האתיקה, הסובלת מ"חוסר שיניים" של ממש בסמכויות הענישה המוקנות לה. מיכאלי תוכל להשתתף בהצבעות שונות בכנסת גם בתקופת ההרחקה.

 

האלימות של מיכאלי - כתבות אחרונות ב-ynet:

אנסטסיה מיכאלי שפכה מים על ח"כ מג'אדלה

מיכאלי נגד מג'אדלה: מקווה שיתקרר מהמים

ח"כ מיכאלי מתרברבת ברשת: "לקח למג'אדלה"

לפני העונש: ח"כ מיכאלי התנצלה על פרשת המים

  

מאז התקרית, שוקל ח"כ מג'אדלה להגיש נגד מיכאלי תלונה במשטרה על תקיפה. "אני מברך על החלטת ועדת האתיקה", אמר מג'אדלה בתגובה לעונש, "הוועדה החזירה את הכבוד לכנסת ישראל, וההחלטה מהווה הרתעה ברורה למקרים נוספים בעתיד".

 

"אלימות של ממש ופגיעה שאין לה תקדים"

בהחלטת הוועדה נכתב כי היא "רואה בחומרה רבה את התנהגותה של מיכאלי אשר כללה אלימות של ממש ופגיעה שאין לה תקדים בחבר כנסת אחר בעת ישיבה של ועדה בכנסת, ובכך הפרה ח"כ מיכאלי את כלל האתיקה המחייב את חברי הכנסת לשמור על כבוד הכנסת וחבריה". הועדה ציינה גם מקרה בו נזפה בח"כ מיכאלי לאחר שעלתה לדוכן הנואמים וניסתה להפריע לנאומה של ח"כ חנין זועבי במהלך דיון שעסק בנושא המשט לעזה.

 

מיכאלי עצמה כנראה הבינה באיחור את גודל הבושה, ומסרה הבוקר: "הריני להביע התנצלותי על עצם שפיכת המים ועל עגמת הנפש באם נגרמה למפלגתי ולעמיתים אחרים בכנסת. אין מקום להתנהגות מסוג זה במשכן מכובד כגון הכנסת או בכלל גם אם מדובר בסערת רגשות הנובעת מהמקום הפנימי והנעלב ביותר. אני מקבלת על עצמי את עונש הוועדה במלואו". היא הוסיפה כי "מיותר לציין שישנה עוד עבודה רבה במושב הכנסת ואני מתחייבת להשלימה".

 

התקרית החריגה אירעה במהלך דיון בוועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת על מנהל בית ספר שלקח את תלמידיו למצעד זכויות אדם, לאחר שבין השניים התפתח ויכוח שבמהלכו אמר מג'אדלה למיכאלי "תשתקי". בהזדמנות אחרת פנה לח"כ שישב ליד מיכאלי וביקש ממנו "תשתיק אותה".

 

אתמול, שעות ארכות אחרי המקרה שהתגאתה בו, שלחה חברת הכנסת מישראל ביתנו מכתב התנצלות ליו"ר ועדת האתיקה, ח"כ יצחק וקנין מש"ס. ככל הידוע, היא לא התנצלה אישית בפני ח"כ מג'אדלה על התקרית.

 

הדיון בוועדת האתיקה נערך לאחר שיו"ר הכנסת ראובן ריבלין ומפלגת העבודה התלוננו נגד ח"כ מיכאלי, וגם במפלגת ישראל ביתנו הבהירו כי התנהגותה אינה מקובלת עליהם. חברת הכנסת הסוררת,

מאידך, פרסמה ב"יו-טיוב" את הסרטון המתעד את התקרית תחת הכותרת "אנסטסיה מיכאלי מגנה על נשים ומלמדת לקח את מג'אדלה".

 

ח"כ מיכאלי טענה אחרי התקרית כי מג'אדלה כינה אותה "פאשיסטית" והביעה תקווה "שהדוגמה הזו תגרום לגברים לחשוב פעמיים לפני שהם מוציאים מילה כמו פאשיסטית מהפה. אני רק מקווה שהוא יתקרר מהמים". מג'אדלה אמר כי "המטרה הייתה כנראה לגרור אותנו למקומות המביכים האלה וליצור אולי איזו מהומה. אני כמובן לא נגררתי. מדובר במקומות לא פרלמנטריים והם לא יצליחו להוביל אותי למחוזות שלהם".

 

במקרה אחר, החליטה ועדת האתיקה להרחיק ליום אחד מדיוני המליאה את ח"כ רוברט טיבייב (קדימה), לאחר שבמהלך נאומו במליאה הניף שוט בניסיון להמחיש את ההצלפות של ראש הממשלה בתקשורת ובאזרחים באמצעות חקיקה אנטי-דמוקרטית.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופע האימים של אנסטסיה
צילום: באדיבות ערוץ הכנסת
יתלונן במשטרה? ח"כ ראלב מג'אדלה
צילום: באדיבות ערוץ הכנסת
מומלצים