שתף קטע נבחר

נתניהו: הסנקציות על איראן לא יעילות

אחרי שאמר שהסנקציות מתחילות להשפיע, טען ראש הממשלה כי הן לא אפקטיביות. הוא הצהיר שחוק טל יוארך, תקף את הפלסטינים שמדליפים את תוכן השיחות והתעמת עם יו"ר ועדת החוץ והביטחון, שאול מופז, שפוצץ את הישיבה ואמר: ראש הממשלה הוא שקרן

על סדר היום: מסר מעורפל בנוגע לגרעין האיראני, ועימות מפתיע עם יריב פוליטי. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הופיע הבוקר (יום ב') בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, והתייחס למצב האזורי. הוא אמר שהסנקציות שהטילו מועצת הביטחון של האו"ם ומדינות המערב על תוכנית הגרעין של איראן אינן יעילות, ויש להקשיח אותן. אך לפני שהישיבה הסתיימה, יו"ר הוועדה, שאול מופז, הכריז בזעם על פיזור הנוכחים.

 

מופז טען כי אנשי לשכת ראש הממשלה סילפו דברים שאמר במהלך הדיון. הוא שמע כי בלשכה ייחסו לו משפט ולפיו "הרמטכ"ל לא אמר אמת ביחס לתקציב הביטחון", וזעם: "לא יעלה על הדעת שיועצי התקשורת שלך יכניסו לפי דברים שלא אמרתי". נתניהו הגיב: "לא נתתי הנחיה כזאת ולא ברור לי מאיפה יצאה. אתה מאבד את העשתונות מהר. אתה יודע כמה דברים לא נכונים אומרים עליי ואני לא מאבד עשתונות?". חברי כנסת רצו להמשיך לשאול את נתניהו שאלות, אך מופז לא איפשר זאת.

 

עוד בחדשות ynet:

 

מופז הוסיף לאחר הישיבה: "ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא שקרן. מה שעשה פה, שום ראש ממשלה לא העז לעשות". לדבריו, "היום נעשה מעשה חסר תקדים על ידי ראש הממשלה ודובריו. זה היה מעשה נבלה. בדיון אמרתי לראש הממשלה שהתהליכים ב-2011 לא היו סדירים. אמרתי שמעולם צה"ל לא דיווח לא אמת באשר לתקציב, ושאני סומך על צה"ל ולובשי המדים", הדגיש. "הוא פעל במצח נחושה, בידיעה שהוא משקר בדיון מוקלט ומתומלל".

 

לפני כן, הסביר נתניהו את דבריו: "הסנקציות שהופעלו עד כה לא יעילות ולא אפקטיביות, הן לא משפיעות על תוכנית הגרעין. צריך סנקציות חזקות נגד הבנק המרכזי ונגד תעשיית הנפט. אלה דברים שבינתיים לא קורים ולכן אין השפעה על תוכנית הגרעין".

 

הסנקציות עובדות או לא? מופז וראש הממשלה בנימין נתניהו, הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הסנקציות עובדות או לא? מופז וראש הממשלה בנימין נתניהו, הבוקר(צילום: גיל יוחנן)
 

הוא גם הזהיר מפני חדירתה ההולכת וגוברת של הרפובליקה האיסלאמית לעיראק, בעידן שלאחר יציאת הצבא האמריקני, מה שעלול לסכן גם את ישראל. "איראן נכנסת לעיראק במהירות גדולה, יש חוסר יציבות, ובמצב הזה צריך לחזק את יסודות הכוח, ולחזק את כושר ההגנה נגד התקפות אוויריות וקרקעיות".

 

דבריו של ראש הממשלה נאמרו הבוקר לאחר שבראיון לעיתון באוסטרליה בשבוע שעבר הוא דווקא אמר כי הסנקציות על איראן מתחילות לתת את אותותיהן. "לראשונה אני רואה את איראן מתנדנדת תחת הסנקציות שאומצו ובמיוחד תחת האיום של סנקציות חריפות על הבנק המרכזי האיראני", צוטט נתניהו בעיתון "אוסטרליאן".

 

נתניהו דן בנושא האיראני בשיחת טלפון עם נשיא ארצות-הברית ברק אובמה, וזמן קצר אחריה דווח בוול סטריט ג'ורנל כי בוושינגטון חוששים שישראל תתעלם מאזהרות ארה"ב ותפעל נגד איראן לבדה.

 

סקירה בטחונית: טיל נורה לעבר מסוק צה"לי בסיני

ראש הממשלה הקדיש חלק מהסקירה למתרחש בסיני. לדבריו, "למרחב סיני נכנסו גורמי טרור, וחצי האי הופך ליעד של איראן. בחודש אוגוסט, בתקרית ליד הגבול, נורה טיל לעבר מסוק של צה"ל, אבל הוא הצליח להתחמק ממנו".

 

נתניהו עדכן מה מצב בניית הגדר בגבול: "מתוך 220 ק"מ סיימנו עבודה של 100 ק"מ. בעוד תשעה חודשים מעריכים שנסיים את בנייתה". בהתייחס למסתנני הגבול טען: "נכון להגביר פגיעה במעסיקים. נעלה באופן משמעותי את גובה הקנסות. הרוב המכריע הם אינם פליטים אלא מסתנני העבודה, וזו בעיה קיומית. אנחנו יכולים למצוא עצמנו עם 8,000 מסתננים בחודש. חייבים לעצור את זה. בסופו של דבר, מדינת ישראל תוקף בגדר".

 

לגבי השכנים בעזה מסר: "יש ברצועה יותר מעשרת אלפים טילים עם יכולת טווח שעוברת 40 ק"מ, אבל איחוד בין חמאס לפתח יחייב פירוז של הרצועה. מבחינתנו הביטחון קודם לשלום. אם הסכם שלום פוגע בביטחון -  אני מוותר על השלום".  

 

נתניהו הדגיש כי "מדינת ישראל נדרשת לחזק מאוד את מרכיבי ההגנה שלה, וכן את כושר ההתקפה באופן מיידי. זה עולה הרבה מאוד כסף". עם זאת, הוסיף: "רק מדינה אחת זכתה לשדרוג בדירוג האשראי שלה וזו ישראל. הגענו לכך משום שלא פרצנו מסגרת התקציב בשילוב עם מניעת העלאת המסים".

 

הוא הדגיש שלא נכון לקצץ את תקציב הביטחון בשלושה מיליארד שקל. "אפילו נכון להגדיל אותו בשלושה מיליארד נוספים, למרות שצה"ל רצה יותר", לדבריו.

 

נתניהו מאשר: העברנו לפלסטינים 21 נקודות

בנוסף התייחס היום בוועדה ראש הממשלה נתניהו למשא ומתן עם הפלסטינים. הוא מתח ביקורת על הפטפטת של הפלסטינים בנושא ואישר לראשונה כי הושג מסמך הבנות בתום סבב השיחות.

 

"היה סיכום מוקדם שלא מדברים על מה שקורה בשיחות", הבהיר נתניהו לחברי הכנסת, "אבל עריקאת לא מפסיק לדבר, למרות שאנחנו עומדים בסיכום". לדבריו, "הנייר והעמדות של עריקאת לא משתנים והם לא השתנו בננומטר. הגשנו מסמך של 21 נקודות שיש עליהן הסכמה מקיר לקיר בישראל. כל אחד פה בחדר הוועדה היה מסכים עליו". 

 

הוא שב והביע נכונות להיפגש למשא ומתן ישיר עם נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן, והטיל את האשמה על הצד הפלסטיני. "מוכן בכל עת להיכנס לרכב שלי ולנסוע לרמאללה. גם אם זה יהיה כאב ראש לא קטן למאבטחים שלי, אבל אבו מאזו לא מוכן".

 

נתניהו הוסיף כי ביום ראשון תובא לאישור הממשלה ההחלטה לאשרר את חוק טל, המעניק פטור מגיוס לצבא לבחורי ישיבה. לדבריו, הממשלה תתמוך באשרור החוק,

שכן הנתונים מצביעים על עלייה בגיוס בקרב אברכים, "ב-2011 היו 2,400 מתגייסים לשירות צבאי ואזרחי, מתוכם 1,282 לשירות צבאי - עלייה של 40 אחוז בהשוואה לשנה הקודמת. מ-2008 המספר עלה פי שלושה".

 

ראש הממשלה התייחס גם לטלטלה שעוברת על מדינות ערב במזרח התיכון, ועלולה להשפיע גם על ישראל. "הזהירות שנקטנו עד עכשיו הוכיחה את עצמה", ציין ראש הממשלה, "יש נפיצות מובנית בשנים הקרובות. מה שהיה עם משטרי מובארק וסאדאת הוא לא מה שיהיה".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 16/01/2012 10:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חושש מחדירת איראן לעיראק. נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים