שתף קטע נבחר

נתניהו דחה את מסמך הרשויות: "יעלה מיליארדים"

יום שני לשביתה: שר הפנים והרשויות גיבשו מסמך הכולל את הורדת מחירי המים והקפאת "החקיקה הפוגענית", אבל מקורבי נתניהו אמרו כי הדרישות "לא ריאליות". סדקים בחזית המאוחדת של הרשויות: בנתניה השביתה הופסקה. מי ממשיך לשבות?

למרות ההבנות בין משרד הפנים לרשויות המקומיות, שביתת הרשויות נמשכת. ראש הממשלה בנימין נתניהו לא הסכים לקבל את מסמך 14 הנקודות שהציגו אמש (יום ב') השר אלי ישי וראשי הרשויות, גורמים במשרדו אמרו כי הדרישות "יעלו מיליארדים". מקורבי נתניהו כינו את הדרישות "לא ריאליות" ואמרו: "גם חלק מראשי הרשויות מבינים את זה ומפסיקים את השביתה". בשלטון המקומי הבהירו לפני כן: "הכדור נמצא במגרשו של ראש הממשלה. עד שיאשר את הסיכומים, השביתה נמשכת".

 

חייגו למוקד העירוני 106 כדי לברר אם יש שביתה ביישובכם

 

בינתיים, מופיעים סדקים בחזית המאוחדת שהציגו הרשויות. לאחר שראש העיר נצרת עילית הודיע כי ראשי רשויות בליכוד לא ישבתו, גם ראש העיר נתניה - אף היא מהליכוד - הכריזה על סיומה של השביתה בעירה, פחות מיממה אחרי שהחלה. ראש עיר נוסף מהליכוד, דוד עמר, מנע את השביתה בעירו נשר גם ביומה הראשון.

 

עוד רשויות שאינן שובתות:

חצור הגלילית

נתיבות

 

ראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו, הסביר כי "ברגע שראש הממשלה הביע נכונות לדבר על כל הדברים, המאבק מיותר. לא צריך להחזיק את התושבים כבני ערובה. גם אתמול, כששבתנו, חשבתי שזה מוטעה. אני שמח שיש עוד ראשי רשויות שמצטרפים אלי, אם בגלוי או בסמוי".

 

לומדים בחינוך המיוחד, אין שביתה בעוטף עזה

הבלבול שאחז הורים רבים ביומה הראשון של השביתה צפוי להימשך גם ביומה השני. מערכת החינוך אמנם פועלת, אבל עובדי המנהלה, לרבות שירותי המזכירות, אנשי הניקיון ועובדי התחזוקה - ממשיכים לשבות. שיבושים צפויים שוב בשירותי ההסעות לילדים, וגם הסייעות בגני הילדים לא יגיעו לעבודתן. מה השתנה? לאחר הלחץ שהופעל על ראשי הרשויות, הוחלט כי החינוך המיוחד יפעל כסדרו. בנוסף, גם הרשויות בעוטף עזה לא ישבתו.

 

ראשי הרשויות עם ישי. נתניהו עדיין לא אישר את המסמך (צילום: אטילה שומפלבי) (צילום: אטילה שומפלבי)
ראשי הרשויות עם ישי. נתניהו עדיין לא אישר את המסמך(צילום: אטילה שומפלבי)

 

השביתה תמשיך לכלול את כל השירותים העירוניים, כולל שירותים הניתנים בידי עובדי הרשויות המקומיות עצמן וגם בידי חברות קבלן. בין היתר, לא יתבצע איסוף אשפה, משרדי הרווחה לא יפעלו - והפקחים ימשיכו לא לרשום דו"חות.

 

שביתת הרשויות, כותרות אחרונות

בדרך לסיום השביתה? "הבנות על כל הנושאים"

יש שביתה, אין דו"חות: "נקמה בפקחים בת"א"

הרשויות נכנעו ללחץ: אין שביתה בחינוך המיוחד

השביתה: ילד עם שיתוק מוחין מול שער נעול

 

ראש העיר נתניה מרים פיירברג החליטה על הפסקת השביתה לאלתר בעירה, "וזאת לאור השימוש הפוליטי, הציני והשערורייתי שעשתה הנהגת מרכז השלטון המקומי בכוחה". לטענת פיירברג, הנהגת הרשויות "משתמשת בשביתה ככלי ניגוח בראש הממשלה וככל הנראה שכחה מדוע יצאה לשביתה". 

 

בעקבות הלחץ, הופסקה השביתה בחינוך המיוחד ()
בעקבות הלחץ, הופסקה השביתה בחינוך המיוחד

 

במכתב ששלח ראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו, ליו"ר מרכז השלטון המקומי, התבקש שלמה בוחבוט להיענות לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו "ולאפשר לו לפתור את הבעיות הנקובות תוך חודש". יו"ר סיעת הליכוד בשלטון המקומי, בני כשריאל, הדגיש עם זאת כי הודעת גפסו אינה נמסרה בשם הסיעה, והודיע כי עד כה לא התקבלה החלטה. 

 

14 הנקודות של ישי והרשויות

לאחר שעות של דיונים בין ראשי הרשויות למשרד הפנים, הודיע שר הפנים אלי ישי כי הצדדים הגיעו להבנות "בכל הנושאים" וגיבשו מסמך בן 14 נקודות. המסמך כולל את הקפאת "החקיקה הפוגענית" נגד הרשויות, הורדת מחירי המים והמשך העברת תרומות מאנשי עסקים לרשויות. 

 

למרות זאת, ראשי הרשויות הבהירו כי השביתה תימשך, עד שנתניהו יאשר את הסיכום. יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, אמר כי "המאבק הוא לטובת האזרח. במסגרת הדרישות שהעברנו סוכם על הפחתת מחירי המים תוך 45 יום לכלל האוכלוסייה, וכן על הסדרת נושא החינוך ושמירה על כיסו של האזרח". לדבריו, "הכדור נמצא כעת במגרש של ראש הממשלה. אנחנו מקווים שדרישותינו ייענו, אבל עד אז - השביתה נמשכת".

 

מסמך ההבנות, שהוגש לראש הממשלה, כולל בין היתר נקודות אלו:

1. הקפאת החקיקה הפוגענית בתחום השלטון המקומי, באמצעות הנהגת משמעת קואליציונית. לפי המסמך, סוכם כי ראש הממשלה מכיר בבעיה וינחה את הקואליציה לפעול בהתאם.

2. חקיקה עתידית פרטית וממשלתית. סוכם: יוקם פורום מנכ"לים לבחינת הצעות החוק לפני הבאתן לדיון בפני ועדת השרים לענייני חקיקה. בכל מקרה, הממשלה תנחה את הקואליציה כי חקיקה פוגענית לא תקודם.

3. הורדת מחירי המים לאזרח תוך 45 ימים. סוכם: ראש הממשלה מכיר בצורך לפתור את הבעיה ומנחה את מנכ"ל משרד ראש הממשלה להציע פתרון לפיו תהיה הוזלת תעריפי מים לכלל הצרכנים בתוך 45 ימים.

4. היתר מפעל הפיס: חלוקת הכנסות ביחס שווה 50-50, לא יהיה שום שינוי בנוהלי מפעל הפיס ותנאי ההיתר, יורחבו ההגרלות ואישור ההגרלות ברשת. סוכם: ראש הממשלה מוכן לפתור את הנושא עד סוף החודש.

5. נוהל תרומות: משרד המשפטים יפרסם הנחיה לפיה כל עוד לא הוחלט אחרת במסגרת נוהל תרומות או בכל הסדרה אחרת, ניתן יהיה להמשיך בהליכי קבלת וגיוס תרומות, כפי שהיה בעבר. סוכם: ראש הממשלה מוכן לבחון מה קורה בעולם בנושא זה.

 

רוב העיריות ממשיכות לשבות (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
רוב העיריות ממשיכות לשבות(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

בנוסף, כולל המסמך גם ביטול הקפאת ההצמדות בתקציבים הנוגעים לשלטון המקומי, שינוי טבלת מבחן ההכנסות בארנונה, יישום הסכמים עם השלטון המקומי שטרם מומשו ושינוי מעמד סוציו-אקונומי של רשויות מקומיות.

 

גורמים במשרד ראש הממשלה אמרו כי במסמך סעיפים חדשים רבים, ו"צריך זמן כדי לבחון את המשמעות התקציבית שלהם". הם הוסיפו כי "ראש הממשלה קורא להפסקת השביתה שגורמת סבל לתושבים. צריך להתחיל בפגישות שיביאו בתוך ארבעה שבועות לסיכומים. שווי הדרישות החדשות מגיע למיליארדי שקלים".

 

השלטון המקומי יצא לשביתה לאחר שלדבריו הממשלה הנוכחית העבירה שורת "חוקים פופוליסטיים", שגורמים נזקים כספיים כבדים לתקציבי הרשויות המקומיות. בין היתר מדובר בהנחות לארנונה, הורדת מחירי המים והפסקת תרומות מאנשי עסקים.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 16/01/2012 23:02

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עדיין אפשר לחנות בכחול-לבן
צילום: מוטי קמחי
ישי ובוחבוט. הגיעו להבנות, אבל השביתה נמשכת
צילום: אטילה שומפלבי
ראש העיר נתניה, מרים פיירברג. "השביתה - כלי ניגוח בנתניהו"
צילום: עופר עמרם
מומלצים