שתף קטע נבחר

לקהילה דרוש רב שיסתום את הפה

רבה של אמסטרדם התנגד לנישואים חד-מיניים והודח, שזה בערך כמו לפטר טכנאי מזגנים שהתקין מזגן. אך בקהילות רבות בעולם מצטמצם תפקידו של הרב לכדי דמות ייצוגית שאמורה להגיד וורטים. התופעה בדרך אלינו. האם הרבנים ישתקו?

לא שירת הנשים, לא גיוס תלמידי ישיבות, ולא בית שמש המקצינה. הפרשה המשמעותית ביותר כרגע לעולם היהודי, מתנהלת בכלל מעבר לים. רוחות סוערות מנשבות בטחנות הרוח של הולנד. הרב אריה רלב"ג, רבה של אמסטרדם, הצטרף לרשימת 180 רבנים אמריקאים שחתמו על מכתב נגד נישואים חד-מיניים - ופוטר.

 

   

 עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

הרבנים יצאו בגילוי דעת נגד רב אורתודוקסי, שערך חופה לזוג חד-מיני בארצות הברית, וטענו כי נטיות הפוכות אינן תופעה לגיטימית - אלא בעיה שצריך לטפל בה. יו"ר ועד הקהילה היהודית האורתודוקסית בהולנד השעה את הרב רלב"ג מתפקידו, והקהילה כמרקחה.

 

לא מכל מכתב פיטורים צריך לעשות סיפור. אם לא מדובר בגל קיצוצים, הרי שאנשים מפוטרים לרוב על רקע התרשלות במילוי תפקידם. אבל במקרה דנן הרב רלב"ג הושעה בדיוק בשל מילוי תפקידו: בהיותו רב הוא הביע את עמדתו ההלכתית, שאמנם לרבים קשה לקבל - אבל בעולם התורה היא מקובלת למדי. להשעות אותו מהרבנות, זה פחות או יותר כמו לפטר טכנאי מזגנים כי הוא התקין מזגן. אז איפה טעה הרב, ומדוע נושל מתפקידו?

 

היה מאמין בעקרונותיך בביתך, ורב בצאתך

אז זהו, שזה כנראה לא תפקידו, לפחות על פי תפיסת העולם של מנהיגי הקהילה בהולנד. לתפיסתם, רב אמור

לענות על שאלות כשרות, להגיד דברי תורה בבית הכנסת, לקבוע מזוזות, לכבד בנוכחותו אירועים חשובים – אך חלילה לו מלהביע עמדה נחרצת בנושאים אקטואליים בוערים, ובפרט אם עמדתו נוגדת את התפיסות המקובלות מחוץ לקהילה היהודית.

 

קשה להגדיר בדיוק מה מותר לרב להגיד ומה אסור, אבל יש מדד פשוט שבעזרתו אפשר לבדוק זאת: אם הצלחת לעורר סערה – כנראה שלא ביצעת את תפקידך כראוי. בתור רב אתה אמור להיות נחמד וידידותי, ולא אחד שמפרסם אמירות שנויות במחלוקת. את דעותיך האישיות, גם אם הן נובעות מכוח התורה - תשמור לעצמך. היה מאמין בעקרונותיך בביתך, ורב בצאתך.

 

אילו רבה של אמסטרדם היה אומר שצריך להוציא להורג את כל המוסלמים באירופה, לא הייתה סיבה לכעוס על מי שהיה משעה אותו מתפקידו. ואולם במקרה שלפנינו, עמדתו של הרב רלב"ג מבטאת, פחות או יותר, את הקונצנזוס ההלכתי. קיים דיון עמוק סביב היחס לבעלי נטיות הפוכות, אבל השאלה האם גבר יכול להתחתן עם גבר איננה נתונה לוויכוח. אם הרב רלב"ג הושעה בשל התנגדותו לנישואים חד-מיניים, זה אומר שאי אפשר למנות במקומו רב המתנגד לנישואים כאלה, מה שמדלל באופן משמעותי את רשימת המועמדים לתפקיד הרב (האורתודוקסי) של אמסטרדם.

 

יכול להיות שבכירי הקהילה שם מאמינים כי יצליחו לאתר מישהו כזה, אך סביר יותר שהם מחפשים משהו אחר – רב שיודע לשתוק. רב שלא יפתח את הפה איפה שלא צריך, שלא ישמיע את קולו בפומבי במושאים רגישים, שלא יעשה בושות. הוא הרי מייצג את כל יהודי הולנד. אם הוא רוצה להגיד משהו בקול רם, הוא יכול ללכת על "ואהבת לרעך כמוך" ו"כבד את אביך ואת אמך", אלה מסרים שעוברים מסך.

 

זה יקרה גם כאן

אלא שלתורה יש גם אמירות נוקבות, לפעמים לא נעימות לאוזן; אמירות שצריך ללמוד הרבה כדי להבין את שעומד מאחוריהן. הרב רשאי ואף חייב להשמיע אותן, שהרי זוהי העמדה הברורה של ההלכה. אם מחפשים מישהו שלא יגיד כלום, אפשר למנות לתפקיד גם תמונה של רב, או תיש עם זקן שיהנהן בראשו.

 

שלא תהיה טעות: התופעה בדרך אלינו. לא רחוק היום שבו השעיית הרבנים תעשה עלייה. כבר עכשיו יש מי שיוצא

בחריפות נגד רבנים שמביעים את דעתם בעל-פה, בחיבורים או במכתבי רבנים. כבר כעת נשמעים קולות שדורשים להדיח רבני ערים או ראשי ישיבות בגלל התבטאויותיהם הלא פוליטיקלי קורקטיות.

 

אפשר לצאת נגד התוכן של דבריהם, אבל אסור לדרוש מהם לשתוק, שכן חלק בלתי נפרד מתפקידם של הרבנים הוא לדבר. לתורה יש מה להגיד על כל נושא שעל סדר היום, והיא מתייחסת לסוגיות הכי קריטיות. יש לה מסרים חשובים, וכמה מהם חדים ולא-פשוטים לעיכול, אך הרבנים אחראים להעביר את אותם לקהל הרחב. שתיקה היא מעילה בתפקיד. לפעמים, כשאין ברירה, רב צריך גם לריב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אריה רלב"ג
צילום: ארכיון ועידת רבני אירופה
מומלצים