שתף קטע נבחר

ראש אמ"ן: לאיראן יש אורניום מועשר ל-4 פצצות

אלוף אביב כוכבי אמר כי בידי איראן כמעט 100 ק"ג של אורניום מועשר לרמה של 20%. לדבריו, הסנקציות "נותנות את אותותיהן". בדבריו בכנס הרצליה הוא הוסיף שלאויבי ישראל יש כ-200 אלף טילים ורקטות "המגיעים לעומק המדינה"

ראש אגף המודיעין בצה"ל, אלוף אביב כוכבי, אמר הבוקר (יום ה') כי איראן ממשיכה לחתור לנשק גרעיני, וכי היא צברה מלאי אורניום מועשר המספיק ל-4 פצצות גרעין. בהופעה פומבית נדירה בכנס הרצליה הוסיף אלוף כוכבי כי בידי האיראנים כמעט 100 ק"ג של אורניום מועשר לרמה של 20%. ynet העביר את דבריו בשידור חי.

 

 

עוד חדשות -ynet:

 

ראש אמ"ן ציין כי "יש שורה של נתונים בידינו שמוכיחה למעלה מכל ספק שאיראן ממשיכה בפיתוח וקידום נשק גרעין צבאי". לדבריו, השגת נשק גרעיני אינה תלויה כמעט ביכולותיה של איראן אלא בהחלטה של המנהיג העליון, עלי חמינאי.

 

אלוף כוכבי. ההחלטה בידי חמינאי (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אלוף כוכבי. ההחלטה בידי חמינאי(צילום: עידו ארז)

 

"כשחמינאי ייתן את ההחלטה לייצור מתקן נפץ ראשון אנו מעריכים שזה ייקח כשנה. אם הוא ייתן הנחיה להשיג פצצות או חימוש פצצות ביכולת גרעינית ייקח עוד שנה או שנתיים נוספות". הוא ציין כי הסנקציות "הולכות ומתהדקות ונותנות את אותותיהן".

 

200 אלף רקטות וטילים מכוונים אל ישראל

אלוף כוכבי הוסיף כי אויביה של ישראל צברו כמות אדירה של טילים ורקטות בעקבות האי יציבות באזור. "בידי אויבינו יש כ-200 אלף רקטות וטילים המסוגלים לפגוע במדינת ישראל, אלפים מהם לטווח של מאות קילומטרים. הם פועלים בעומק שטח האויב, ומגיעים לעומק שטח ישראל וכל גוש דן מכוסה בקשת הטווחים הזו מסוריה, לבנון וגם איראן". לדבריו, הטילים והרקטות קטלניים יותר ומבוזרים יותר. "ראש הנפץ של הטילים הופך ליותר ויותר קטלני - מאות ולא עשרות ק"ג. גם הדיוק הולך וגדל במיוחד בטילים ארוכי הטווח. בכל בית עשירי בלבנון יש אתר שיגור או מחסן תחמושת".

 

ממשיכים בפיתוח נשק גרעיני. המתקן הגרעיני בנתנז (צילום: AP) (צילום: AP)
ממשיכים בפיתוח נשק גרעיני. המתקן הגרעיני בנתנז(צילום: AP)

 

בפתח דבריו במרכז הבינתחומי בהרצליה, אלוף כוכבי סקר את הזעזועים במדינות ערב, ואמר כי "הציבור הפך לראשונה במזרח התיכון לעניין מכריע לשיקולי המנהיגים והמשטרים". הוא ציין כי "הטלטלה פותחת מקום לשינוי ארכיטקטורות שונות, ואחת מהן היא עליית האיסלאם בתוניסיה, מרוקו ומצרים". עם זאת, לדבריו האיסלאם לא היה הכוח המניע למחאה, "המוסלמים זיהו מהר את הגל הזה ומתרגמים את התשתית המסועפת שהייתה להם לכוח פוליטי".

 

הידרדרות הכלכלה: "פוטנציאל אדיר לטלטול המרחב"

לדברי ראש אמ"ן, הטלטלה במזרח התיכון עטופה בהידרדרות כלכלית בכל מדינות המזרח התיכון. "הכלכלה תהיה בשנים הקרובות המבחן המרכזי של כל מדינות האזור, יש לבעיות האלה פוטנציאל אדיר לטלטול המערכת והמרחב". הוא הוסיף, עם זאת, כי קיימת אפשרות שהכלכלה תהיה גורם מרסן, שתצריך התמקדות בבעיות פנים, "ולא לצאת להרפתקאות בחוץ".

 

בהתייחסו לנעשה בסוריה, ציין אלוף כוכבי שמגמת ההידרדרות של משטרו של הנשיא בשאר אסד הולכת וגוברת. "האלימות גואה, ההפגנות הולכות ומתרבות. בשבוע שעבר נרשמו 400 מוקדי הפגנה באותה שעה". לדבריו, הצבא הסורי מאבד מכוחו וגם הטבעת סביב אסד מתערערת, "ייתכן והם מבינים שאסד הוא לב הבעיה. להערכתנו משטר אסד ימשיך להידרדר עד הסיום הבלתי נמנע".

 

אתמול נאם בכנס הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, ואמר כי "נכון להמשיך לשבש מהלכים שקשורים להתפתחות הפרויקט האיראני". לדבריו, "פעולה נחושה"

 של הקהילה הבינלאומית תוכל לשכנע את הרפובליקה האיסלאמית לוותר על תוכנית הגרעין.

  

"אין ספק שאיראן חותרת לגרעין צבאי", אמר גנץ, "היא בעיה עולמית, אזורית וישראלית. ישראל היא המדינה היחידה בעולם שיש מישהו שקורא להשמדתה ופועל להשיג כלים לממש זאת. זה לא משהו שאפשר להתעלם ממנו". השבוע נודע כי ראש המוסד תמיר פרדו ביקר בחשאי בשבוע שעבר בארצות הברית ודן עם בכירים שם בגרעין האיראני.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלוף אביב כוכבי. הכלכלה במוקד
צילום: עידו ארז
מומלצים