שתף קטע נבחר

שביל סובב באר שבע: אתם באים לסיבוב?

החורף צובע גם את בירת הנגב בירוק משולב בפריחה - זמן מצויין להתוודע ל-42 הק"מ של שביל סובב באר שבע שנחנך השבוע ומקיף את כל העיר. טיול בין פריחה, היסטוריה ובעלי חיים

בחורף הכול הופך לירוק וצבעוני, ואפילו המדבר הצהוב מתקשט בפריחה ססגונית ובירוק חגיגי. זהו זמן מצוין לטיולים, וכדאי לנצל את מזג האוויר הקריר ולגלות פינות חדשות ומקסימות. הפעם נטייל בשביל חדש חדש: שביל סובב באר שבע.

 

עוד טיולים בערוץ התיירות:

בתחילת השבוע נחנך השביל במעמד ראש העיר, רוביק דנילוביץ, כשסימונו הוא יוזמה משותפת של הרשות לפיתוח הנגב, עיריית באר שבע והרשות להגנת הטבע.

 

צמחים, בעלי חיים ואתרי טבע ייחודיים

שביל סובב באר שבע הוא שביל באורך של 42 ק"מ, המקיף את כל העיר באר שבע. השביל הוקם ותוכנן על ידי קהילת באר שבע של החברה להגנת הטבע. לאורך השביל תמצאו אתרים היסטוריים מעניינים המראים את ייחודה ומרכזיותה של העיר לאורך התקופות, צמחים, בעלי חיים ואתרי טבע מעניינים וייחודיים למקום. כל חלקי השביל פתוחים לקהל הרחב. כמובן שלא ניתן להקיף את השביל כולו ביום טיול אחד, והפעם נמליץ על קטע יפה במיוחד - בין אנדרטת הנגב ועד גבעת המאגורות.

 

קטע השביל השחור מאנדרטת הנגב ועד לגבעת המאגורות, הוא אחד הקטעים המעניינים ביותר בשביל סובב באר שבע. בקטע זה שלל מוקדי עניין, וביניהם אתרים ארכאולוגיים, צמחייה מעניינת, עקבות בעלי חיים ותצפית יפה על השכונות הצפוניות של באר שבע ועל הסביבה. אזור זה נמצא קרוב מאוד לעיר, וההגעה אליו פשוטה מאוד. המסלול מתאים לטיול יום עם כל המשפחה, כאשר לקראת סופו, בגבעת המאגורות, הוא מתפצל לשלוש אפשרויות טיול לפי רמת הקושי וצבע הסימון.

 

העונות המומלצות ביותר לטיול לאורך השביל הן החורף והאביב לאחר הגשמים. בתקופות אלו ניתן לראות פריחה של עיריות, כלניות, צבעונים, הרדופנין יהודה, מקור חסידה ועוד.

 

שיאו של קטע שביל זה בחלקו המערבי בגבעת המאגורות - כאן השביל השחור מתפצל לשלושה שבילים מסומנים, וניתן לעשות מסלול קצר של כמה שעות ולבקר בחווה מתקופת הברזל, בבורות מים ובתצפית יפה על באר שבע.


המדבר הופך ירוק. שביל סובב ב"ש (צילומים: גל הרט, טבע הדברים)

 

סיפור דרך: מאנדרטת הנגב לכיוון גבעת המאגורות

נתחיל את המסלול באנדרטת הנגב, ונסיים בתחנת הדלק בכניסה לבאר שבע. לנקודות ההתחלה והסיום ניתן להגיע הן ברכב פרטי והן בתחבורה ציבורית.

 

נעלה על השביל המסומן בשחור באנדרטת הנגב. השביל מתחיל לכיוון מערב, ולאחר מכן מתעקל צפונה וממשיך בכיוון כללי לצפון. השביל מתקרב לשכונת רמות ומקיף אותה ממזרח, כשהוא נצמד לכביש 40 שמקיף את באר שבע. בשלב זה השביל פונה בצורה חדה לכיוון צפון ונכנס לתוך ערוץ נחל יפה עם צמחייה מרובה.

 

לאחר מכן השביל עובר בצומת כבישים שבו יש מעגל תנועה. נחצה את הצומת ישר לכיוון מערב, ונחפש את המשך הסימון מימין.


מומלץ לטייל לאורך השביל בחורף. כלניות בסובב ב"ש

 

בהמשך נעלה בעלייה לכיוון מערב ונגיע למאגר מים. נעבור אותו ונמשיך על תוואי השביל היורד בשלוחה, עד שנגיע לפיצול נחלים. ניתן לפנות אל השביל המסומן בסימון שקוף המוביל אותנו למאגורה נחמדה (בור מים חצוב הכולל מדרגות היורדות לתוכו). לאחר הביקור במאגורה נחזור לשביל השחור, ונמשיך עם השביל עד לבריכת מים סמוכה לגבעת המאגורות.

 

לגבעת המאגורות ניתן להגיע גם ברכב, ומכאן לצאת לכמה מסלולים קצרים העוברים בנקודות מעניינות כמו מאגורות מים מהתקופה הביזנטית, אתרי פריחה (בעונה) ואתרים ארכאולוגיים. ניתן לעשות סיבוב קצר בשביל שמסומן באדום, העובר גם באתרים הארכאולוגיים וגם בבורות המים ומסתיים בתצפית על באר שבע, וניתן לעשות מסלול ארוך יותר המסומן בירוק, שהוא מסלול מעגלי רחב יותר וגם כן מעניין ויפה.

 

שביל סובב באר שבע עצמו ממשיך בסימון שחור לכיוון מערב, ובדרך ניתן לראות פריחה יפה של עיריות. השביל יורד מגבעת המאגורות לערוץ נחל, לאחר מכן מטפס צפונה, כאשר בדרך רואים כמה שיחי אשל ובור מים נוסף (כנראה קדום יותר), וזו נקודה נחמדה לעצירת מנוחה.

 

לאחר המנוחה נמשיך מערבה עם השביל, עד שנגיע לפסי רכבת. נחצה את הפסים במעבר תת-קרקעי, ונמשיך דרומה לאורך פסי הרכבת, בערך 200 מ', ואחר כך לכיוון דרום-מערב. בדרך נעבור את בסיס חיל החימוש הישן, ונגיע לתחנת הדלק בכניסה לבאר שבע, שם נסיים את המסלול.

 

מידע כללי

אורך קטעה השביל: כעשרה ק"מ.

אזור בארץ: באר שבע והסביבה.

מתאים: למשפחות

מצאי בוטני: מתנן שעיר, טבק השיח, מקור חסידה מדברי, צבעוני, כלנית, הרדופנין יהודה, עירית, יפרוק המדבר, אשל, אשל הפרקים, איקליפטוס.

מצאי זואולוגי: רחב מאוד - ניתן לראות המון זוחלים (חרדונים, נחשים, שנוניות וכו'), ציפורים, חרקים ואפילו מעט יונקים (שועלים, דרבנים, כלבים שהתפראו, עזים וכו').

מפת סימון שבילים: מספר 12 - דרום השפלה ושולי הר חברון. שימו לב כי על גב המפה הגדלה מיוחדת של קטע שביל זה!

 

  • הכתבה פורסמה בגיליון פברואר 2012 של הירחון "טבע הדברים"  

 

 

בכתבה השתתפו: מדריכי חוגי הסיור של קהילת באר שבע
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גל הרט, טבע הדברים
42 ק"מ ביב העיר. קטע משביל סובב ב"ש
צילום: גל הרט, טבע הדברים
מומלצים