שתף קטע נבחר

שתל-אביב תשמור שבת? זה ביזיון ליהדות

"לעיר תל אביב ישנם דברים מקודשים, זה נראה לפעמים כמו דת: מועדונים, הקהילה הגאה ואמנות לסוגיה. יהדות אינה בשום פנים ואופן חלק מרשימת הדברים הזו, אפילו לא באופן סמלי"

בואו נשים את הדברים על השולחן: תל אביב היא אולי העיר העברית הראשונה, אבל למעט אי-אלו יהודים דתיים שעוד נותרו לגור בה, כמו אנדרטה לשרידי העבר או מוזיאון מהלך לדת שאינה סובלת מאהדה יתירה בעיר הזו, אין בין תל אביב לבין יהדות – ולא כלום. 

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

העיר הזו, למען האמת, מזוהה כיום יותר כבירת תיירות לקהילת הגאים מאשר כעיר בעלת קשר יהודי כלשהו. אם היה יום מנוחה שבועי מיוחד לקהילה הזו, בהחלט היה ראוי שהעיר תל אביב לא תפעיל תחבורה ציבורית באותו היום. בדיוק כמו שרחובות העיר נסגרים לרגל האירועים השונים שעושה הקהילה, בעידוד ובמימון העירייה.

 

ישנם הרבה דברים שהעיר הזו יכולה לייצג אותם מאשר את היהדות: איכות הסביבה למשל. למענה סוגרים ליום שלם את רחובות העיר - ולא רק לתחבורה ציבורית, גם רכבים פרטיים נכללו באיסור שהמציאה העירייה תחת הכותרת "יום ללא מכוניות".

 

לשבת, מקור המושג של יום מנוחה שבועי, המתנה שהעניקה היהדות לאנושות כולה ואחד הדברים המקודשים ביותר ביהדות, צריך להיות כבוד עצמי. לא מכובד שעיר כמו תל אביב תיחשב לשומרת שבת. זה פשוט חילול השם.

 

למה לא יום ראשון?

זה לא שאני נגד יום מנוחה שבועי לנהגי התחבורה הציבורית, לבני משפחותיהם, ולתושבים מהעשן, מהפיח ומהרעש. בהחלט צריך לקבוע יום מנוחה שבועי. זהו עיקרון סוציאלי בסיסי שמקובל בכל העולם. אבל צריך לעשות את יום המנוחה הזה ביום אחר.

 

למשל, יום ראשון. זה הרי יום מנוחה של רוב העולם (הנוצרי), יום שממילא ברחבי תבל אינו יום עסקים. מדוע שתל אביב לא תחליף את יום המנוחה לראשון? ממילא לסבתא חנה נוסעים רק בשבת.

 

אם ראשון לא מסתדר, אפשר להפוך את יום שישי ליום המנוחה. לנהגים ובני משפחותיהם, וגם לתושבים מעשן התחבורה הציבורית. עובדה שעיריית תל אביב-יפו אסרה כמה פעמים כליל כניסת מכוניות לעיר דווקא ביום שישי. אגב, יכול להיות שזה מתוך התחשבות בעובדה שיום שישי הוא יום המנוחה של תושבי יפו המוסלמים? לא, זו התחשבות ברגשות דת. לא יכול להיות. התנהגות לא ראויה.

 

רדו לשבת מהגב!

בקיצור, לעיר תל אביב ישנם דברים מקודשים. מקודשים מאוד. זה נראה לפעמים כמו דת. מועדונים, למשל, נכללים בהגדרה הזו, וכמובן כפי שנזכר לעיל הקהילות הגאות, ולפעמים גם איכות הסביבה. אולי גם אמנות לסוגיה. יהדות אינה בשום פנים ואופן חלק מרשימת הדברים הזו, אפילו לא באופן סמלי.

 

בניגוד לאלו המנסים בכוח לאלץ את העיר הזו ליהנות מיום המנוחה היהודי, אני סבור כי ההפך הוא הנכון: צריך לאסור על תל אביב לשמור שבת. זהו ביזיון ליהדות שעיר כמו תל אביב תתהדר בתואר "שומרת שבת".

 

צר לי על הרב לאו, רבה של תל אביב, שללא ספק לבו נחמץ לשמע הדברים, אבל האמת צריכה להיאמר. אני בהחלט גם סבור שאין צורך ברב לעיר כמו תל אביב. הרב לאו הוא יהודי בעל שיעור קומה, שמגיע לו לכהן כרב של עיר יהודית מכובדת. אותו קומץ/ מיעוט מבוטל של דתיים ושומרי מסורת מקרב תושבי העיר יכול למצוא רבנים לרוב בערים הסמוכות.

 

רוצים יום מנוחה? אני בעד. אבל שזה יהיה בכל יום אחר, רק לא שבת. מה לעזאזל נדבקתם דווקא לשבת? חלאס, רדו לה מהגב. 

 

  • הכותב הוא עיתונאי חרדי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סעו בשבת, סעו!
צילום: אורן אגמון
צילום: מנדי אור, רדיו קול חי
משה גלסנר
צילום: מנדי אור, רדיו קול חי
מומלצים