שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

פתרון הח"כים: הכנסת תפקח על מחיר החשמל

עכשיו נזכרים? אזרחים רבים קיבלו בימים האחרונים חשבונות חשמל חריגים. הזעקה הגיע עד לירושלים וחברי כנסת מרחבי הקשת הגישו הצעת חוק המבקשת להחזיר את הפיקוח על התעריפים לכנסת. ומי אשם במצב? "שכרם של בכירי חברת החשמל הוא מעבר לכל ביקורת והחברה מתנהלת בצורה לקויה"

חברי הכנסת רוצים לשלוט על מחירי החשמל , אך נזכרו מאוחר מדי - רק לאחר שצרכנים רבים קיבלו חשבונות מנופחים. סגן יו"ר הכנסת, ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) הניח על שולחן הכנסת הצעת חוק חדשה המבקשת להחזיר את הפיקוח על תעריפי החשמל לכנסת. כיום, רשות החשמל היא זו שקובעת את התעריפים.

 

כתבות נוספות על תעריפי החשמל : 

"נוצר מצב בו חברת החשמל מעלה מחירים באחוזים דרמטיים ואף דורשת להעלות את המחיר בעוד עשרות אחוזים, כאשר שכרם של בכירי חברת החשמל הם מעבר לכל ביקורת וכאשר החברה מתנהלת בצורה לקויה. החשמל הוא מצרך חיוני לכל אדם בישראל וראוי שיהיה עליו פיקוח פרלמנטרי על ידי ועדת הכספים של הכנסת" נכתב בדברי ההסבר המלווים את הצעת החוק.

 

על ההצעה חתומים גם חברי הכנסת משה גפני (יהדות התורה), יעקב אדרי ויוליה שמאלוב ברקוביץ (קדימה), אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו), זבולון אורלב (הבית היהודי) ואורי אריאל (האיחוד הלאומי).

 

הצעת החוק נולדה לאחר הפרסום ב-ynet על צרכנים רבים ברחבי הארץ שהזדעזעו לגלות כי חשבונות דצמבר-פברואר גבוהים מאוד מהרגיל, חלקם פי 2 ופי 3. לפי חברת החשמל, הסיבות לחשבונות שהתנפחו הן עליית מחיר החשמל לצרכן הפרטי ב-15%, בכמה גלים, ומזג האוויר הקר. שיא הביקוש החורפי לחשמל 11,100 מגוואט היה ב-22 בינואר והיווה שיא חורף של כל הזמנים. ב-29 בפברואר, הביקוש עמד בשיאו על 11,000.

 

"כאשר בוועדות הממשלתיות השונות אין ייצוג ממשי לציבור ולציבור אין השפעה על נציגי רשות החשמל הקובעים את תעריפי החשמל, יש להביא את ההכרעות בנושא כה חשוב לנציגי הציבור בכנסת ולוועדות הכנסת", מסביר יוזם החוק מקלב. "רק נציגי הציבור ושליחיו יוכלו לשמור על האינטרסים של הציבור".

 

"לבטל את המע"מ על החשמל"

במקביל, מרכזת האופוזיציה בוועדת הכספים, ח"כ רוחמה אברהם-בלילא (קדימה), דרשה מיו"ר הוועדה משה גפני לקיים דיון דחוף בנושא. "הבוקר אזרחי ישראל הוכו בתדהמה - לקראת חג הפורים קיבלו חשבונות חשמל מנופחים הנובעים מהעלייה המטורפת של 15% בתעריפי החשמל. לא ייתכן שזוג הורים עם שניים או שלושה ילדים יקבלו חשבון חשמל של 2,000 שקל. משפחות יקרסו כלכלית ולא יעמדו בזה", אמרה אברהם-בלילא, וקראה לגפני לדרוש מהאוצר לבטל את המע"מ על החשמל.

 

בתגובה לדרישתה לקיים על כך דיון דחוף בוועדה אמר היו"ר ח"כ משה גפני (יהדות התורה) כי אמנם תעריפי החשמל אינם בסמכות הוועדה, אבל בהחלט ניתן לקיים עליהם דיון, אפילו דחוף, במסגרת הנושא של גל ההתייקרויות שכבר נמצא על סדר היום". גפני קבע שהדיון יתקיים בראשית השבוע הבא כי מחר, לרגל תענית אסתר, אין ישיבה.

 

שטייניץ הגיב: "זה מחיר הסנקציות על איראן"

שר האוצר שטייניץ, שעומד במרכז הדרישה לבטל את המע"מ על החשמל, הסביר כי "אנחנו משלמים מחיר מסוים על הידוק הסנקציות על איראן אף אחד לא אוהב התייקרויות, זה לא נעים, זה לא רצוי", אמר השר בראיון ברשת ב'. "אנחנו השתדלנו למתן והצלחנו למתן מאוד את ההתייקרות בחשמל. היא הייתה בגלל הפסקת זרימת הגז ממצרים והשימוש בדלקים שיקרים פי 4 או פי 5 מהגז".

 

שר האוצר הוסיף ואמר כי התייקרות החשמל הייתה אמורה להיות "דרמטית יותר", כלשונו. "אנחנו ויתרנו על הכנסות ממסים, הקטנו את המסים על הדלקים מחברת החשמל כדי להקטין את ההתייקרות", אמר שטייניץ.

 

עם זאת, לדבריו של שטייניץ "בסופו של דבר ישראל היא חלק מהעולם וכשמחירי הנפט עולים בגלל הסנקציות והאמברגו על איראן, סנקציות על איראן שאנחנו לוחצים על העולם על אירופה ועל העולם כולו ועל ארה"ב להדק אותם, אז בדיוק כמו שבספרד ובאנגליה ובצרפת ובאיטליה ובשבדיה וגרמניה ויוון המחירים עולים, כך גם אנחנו משלמים מחיר מסוים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מליאת הכנסת. "ראוי שיהיה פיקוח פרלמנטרי"
צילום: נועם מושקוביץ
ח"כ אורי מקלב, יוזם החוק
מומלצים