שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

קריאה בכנסת: "לבטל את המע"מ על החשמל"

נראה כי בבית המחוקקים למדו ממחאת הקוטג' ופסק הזמן ולא מחכים להתקוממות צרכנית עקב חשבונות החשמל הגבוהים שנחתו בתיבות הדואר. ח"כ אברהם דורשת לקיים דיון דחוף בוועדת הכספים: "משפחות יקרסו". ח"כ רגב: "האזרחים אינם פרה חולבת". ח"כ כבל: "הציבור יבוא חשבון עם הממשלה"

חשבונות החשמל הגבוהים הגיעו לירושלים. מרכזת האופוזיציה בוועדת הכספים, ח"כ רוחמה אברהם-בלילא (קדימה), דרשה הבוקר (ג') מיו"ר הוועדה משה גפני (יהדות התורה), לקיים דיון דחוף בנושא, לאחר הפרסום ב-ynet, לפיו ישראלים רבים קיבלו החודש חשבונות חשמל גבוהים במיוחד. במקביל, חברי כנסת רבים הגיבו בחריפות על העניין.

 

"הבוקר אזרחי ישראל הוכו בתדהמה - לקראת חג הפורים קיבלו חשבונות חשמל מנופחים הנובעים מהעלייה המטורפת של 15% בתעריפי החשמל. לא ייתכן שזוג הורים עם שניים או שלושה ילדים יקבלו חשבון חשמל של 2,000 שקל. משפחות יקרסו כלכלית ולא יעמדו בזה", אמרה אברהם-בלילא, וקראה לגפני לדרוש מהאוצר לבטל את המע"מ על החשמל.

 

 

דברים שאמרה ח"כ אברהם-בלילא לאלכסנדרה לוקש, מהדורת החדשות של ynet ברדיו

 

"ממשלת ישראל ממיטה מכת חושך על אזרחיה. לאחר שפעלה להחשכת המסך, גוזרת ממשלת האטימות הזו חשיכה על כל בית ישראל. אחרי שמחירי המים הרקיעו שחקים גם החשמל הופך למותרות לעשירים בלבד. זהו מצב בלתי נסבל...הצעתי לדון בביטול המע"מ על החשמל ובכך לקזז את ההתייקרויות שהיו לאחרונה", אמרה. "חייבת להתבצע בדיקה יסודית של עבודת המודדים שמעסיקה חברת החשמל לקריאת המונים של הצרכנים שבמקרים רבים הם מספקים את נתוני הצריכה על פי הערכה ולא על פי המונים".

 

היא השמיעה את ביקורתה בפתיחת ישיבת היום של ועדת הכספים. בתגובה לדרישתה לקיים על כך דיון דחוף בוועדה אמר היו"ר ח"כ משה גפני (יהדות התורה) כי אמנם תעריפי החשמל אינם בסמכות הוועדה, אבל בהחלט ניתן לקיים עליהם דיון, אפילו דחוף, במסגרת הנושא של גל ההתייקרויות שכבר נמצא על סדר היום". גפני קבע שהדיון יתקיים בראשית השבוע הבא כי מחר, לרגל תענית אסתר, אין ישיבה.

 

חברת החשמל: השיאים נשברו 

לפי חברת החשמל, הסיבות לחשבונות שהתנפחו הן עליית מחיר החשמל לצרכן הפרטי ב-15%, בכמה גלים, ומזג האוויר הקר. שיא הביקוש החורפי לחשמל 11,100 מגוואט היה ב-22 בינואר והיווה שיא חורף של כל הזמנים. ב-29 בפברואר, הביקוש עמד בשיאו על 11,000.

 

בחודשיים האחרונים, עקב גל הקור החריג והרצוף - גאו ביקושי החשמל בקרב הצרכנים הפרטיים. בחברת החשמל מוסרים שניתן לראות עלייה במספר הימים והלילות בהם הופעלו אמצעי החימום, שדלקו למשך יותר שעות, וכן הופעלו יותר מכשירים חשמלים מהרגיל.

 

סיבה נוספת יכולה להיות "הערכת צריכה" - בחשבון הקודם שילמתם מעט מדי כיוון שלא ערכו אצלכם קריאת מונה, החודש נערכה קריאה גם עבור החודש שעבר ונתגלה ששילמתם מעט מדי? תשלמו החודש גם את יתרת התשלום על החודש שעבר.

 

"האוצר מנותק מהקרקע"

ח״כ מירי רגב (ליכוד) אמרה כי "התייקרות מחירי החשמל אינה מפתיעה אותי, עוד כאשר דיברו על ששנסקי אמרתי שמי שישלם את המחיר יהיו אזרחי המדינה. ההתייקרות של מחירי החשמל מובילה לעליית מחירים במשק וחבל מאוד שהאוצר נמצא במרומי ההר ומנותק מהקרקע. אזרחי ישראל אינם פרה חולבת והגיע הזמן שפקידי האוצר ירדו אל העם".

 

ח"כ יעקב אדרי (קדימה), שיזם הצעת חוק לתעריפי חשמל מוזלים בשעות הלילה, ובכך לעודד הפעלת מכשירים זוללי חשמל לא בשעות העומס, הוסיף כי לא ייתכן שהציבור כולו ישא בכל כובד המשקל: "מטרתה של הצעת החוק שלי, לעודד חיסכון בצריכת החשמל מצד אחד, אך מצד שני לחייב את חברת החשמל לקבוע תעריפים מוזלים".

   

ח״כ איתן כבל (העבודה) הגדיר את חשבונות החשמל כ"מופרכים" ואמר: "אי אפשר להחזיק ביד אחת דגל של צדק חברתי וביד השנייה לעשוק את הציבור. ממשלת נתניהו בטוחה מדי בעצמה ומרשה לעצמה להתעלם מזעקותיהם של רוב חלקי הציבור על יוקר המחיה בישראל. אני בטוח שהציבור חכם יותר ממה שחושבת הממשלה ועוד יבוא איתה חשבון על אטימותה".

 

ח״כ זבולון אורלב (הבית היהודי), חבר ועדת הכספים אמר כי "חבל שאזרחי מדינת ישראל ובמיוחד השכבות החלשות ומעמד הביניים משלמים מחירים מופקעים על המחדלים הקשים של רשויות המדינה המופקדות על אספקת החשמל לאזרחים. חשמל כמו מים ולחם הם מצרכי יסוד כפי שאיש לא היה מעלה על דעתו לעלות את המצרכים הבסיסיים באחוזים מטורפים כך חייבת ועדת הכספים למנוע את העלאת תעריפי החשמל".

 

ח"כ יואל חסון (קדימה) אמר: "ברור כי צדק חברתי לא נעשה במדינת ישראל לאחר מחאת הקיץ האחרונה אלא בדיוק ההיפך. נתניהו את שטייניץ ממשיכים לסחוט את הציבור ותולים את כל החוליים שלהם במתיחות עם איראן. את הסיפורים שנתניהו מנסה למכור הציבור כבר לא קונה. מחירי החשמל המופקעים, מחירי הדלק הגבוהים, מחירי המים המרקיעים שחקים הם חלק ממדיניות ברורה אנטי-חברתית מבית מדרשו של נתניהו והכול רשום על שמו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
חשבון חשמל (אילוסטרציה)
ח"כ רוחמה אברהם-בלילא. "מצב בלתי נסבל"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים