שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה סופית את "חוק לפיד 2"

החוק יחייב כל מי שהכריז על כוונתו לרוץ לכנסת לדווח על תרומותיו, חוק שכוון כלפי מגיש החדשות לשעבר, יאיר לפיד. ח"כ דב חנין: נבחרי הציבור בלחץ

חברי הכנסת שוב יוצאים מגדרם כדי לבלום את כניסתו של יאיר לפיד לפוליטיקה, ואישרו היום (ד') בקריאה שנייה ושלישית את החוק המכונה "חוק לפיד 2", שיחייב כל מי שהכריז על כוונתו להתמודד לכנסת לנהל חשבון בנק שקוף, ולדווח על תרומותיו. בתגובה לאישור החוק, כתב יאיר לפיד בחשבון הפייסבוק שלו כי "חוק רווחה הם לא מצליחים להעביר כבר 64 שנים".

 

עוד בחדשות ynet:

 

הצעת החוק עברה ברוב של 32 תומכים מול 12 מתנגדים. החוק, שעבר בהליך בזק ובתמיכת ראש הממשלה בנימין נתניהו, זכה לכינוי חוק לפיד משום שהוא נועד להגביל את צעדיו של מגיש החדשות לשעבר יאיר לפיד עוד לפני תום המושב הנוכחי.

 

התגובה של יאיר לפיד לאישור החוק בפייסבוק ()
התגובה של יאיר לפיד לאישור החוק בפייסבוק

 

"לפיד צריך היה לחשוף את התנהלותו הכספית מיוזמתו", אמר יוזם החוק, ח"כ יריב לוין (ליכוד), "עכשיו, משאושר החוק, יוכל הציבור כולו לדעת את האמת ולהבין 'מאיפה הכסף'. החוק החדש יבטיח את שקיפות וטוהר הליכי הבחירות". ח"כ לוין חזר ותהה מעל דוכן הכנסת, מה יש ללפיד להסתיר ומדוע הוא מסרב לומר "מאיפה הכסף".

 

ח״כ דב חנין (חד"ש), שהתנגד להצעת החוק הגדיר אותה כהצעת חוק רעה שמצטרפת לשורת הצעות חוק בעייתיות. לדבריו, היא פוגעת בזכות של לפיד לבחור ולהיבחר,

ובעיקר משדרת לחץ לא ברור של נבחרי הציבור.

 

בעקבות ביקורת של היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, שונה הנוסח הראשוני של החוק והושמט ממנו הסעיף שמחייב להקים מפלגה. עו"ד ינון קבע כי החוק במתכונתו המקורית אינו חוקתי.

 

אין זו הצעת החוק היחידה בעניינו של לפיד. בינואר האחרון, יומיים לאחר שהכריז על כניסתו למרוץ הפוליטי, הקפיאה הכנסת את הדיון בחוק הצינון, שאמור היה לאסור על עיתונאים לרוץ לכנסת אם לא פרשו מעבודתם בתקשורת די זמן לפני כן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יחויב לדווח על תרומות. יאיר לפיד
צילום: מוטי קמחי
מה יש ללפיד להסתיר? ח"כ יריב לוין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים