שתף קטע נבחר

הרב עובדיה: להציל גוי בשבת - בעיה הלכתית

מנהיג ש"ס קובע כי גוי שנמצא במצב של פיקוח נפש - אסור לחלל עליו שבת. אך בשל חוקי המדינה ניתן להקל, לדבריו, ולפעול לפי הכלל ההלכתי של "שניים פטורים": "הרופא שצריך לנתח, יקרא לעוד רופא כמוהו, שיתפסו את הסכין ויחתכו ביחד"

מה דינו של גוי שנפצע בתאונת דרכים והובהל לבית החולים בעיצומה של השבת? הרב עובדיה יוסף פוסק כי מלכתחילה, אסור לרופאים לחלל עליו את השבת. עם זאת, בשל חוקי המדינה – ניתן למצוא דרכים לטפל בו ב"שינוי", בצוות של שניים.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בשיעור בהלכות שבת שהעביר מנהיג ש"ס, הוא מנתח את מצבם של רופאים דתיים "יראי שמים", הנאלצים, לדבריו, לטפל בלא-יהודים בעיצומה של השבת, כאשר התורה מחייבת טיפול משום "פיקוח נפש" ביהודים בלבד.

 

 

"כל התורה נדחית בשביל פיקוח נפש", אמר הרב עובדיה. "יהודי (שנמצא) במצב מסוכן בשבת, עושים כל המלאכות כדי להציל אותו". בהמשך הוא מסביר את הכלל ההלכתי של "חלל עליו שבת אחת, כדי שישמור שבתות הרבה", ופוסק כי "זה שייך ליהודי. אבל אם זה גוי, נגיד היה נוסע ונפצע - הייתה תאונת דרכים, והביאו אותו לבית החולים - אסור לישראל לטפל בו. אם זה דברים של דרבנן, אולי זה מותר. אבל דברים של דאורייתא (איסור מפורש מהתורה), התורה לא התירה לחלל שבת בשביל גוי".

 

להדליק חשמל בשניים

הרב עובדיה מחדד את הבעייתיות, ואומר כי ב"משנה ברורה" נפסק ש"כל אלה הרופאים הדתיים שמטפלים בחולים גויים בשבת,

מחללים שבת, ודינם כדין מחללי שבת. אבל המציאות היא שמביאים אותם לבית החולים, וחייבים לטפל בהם. ברישיון של הרופאים כתוב: ללא הבדל דת וגזע... אם לא (יטפל), הממשלה לוקחת לו את הרישיון וגם ייענש. מה יעשו מסכנים? יש רופאים יראי שמים, דתיים, שהולכים לפי התורה".

 

מנהיג ש"ס מציע פתרון הלכתי לרופא שומר המצוות, לפי הכלל שמקלים באיסורי דרבנן, ובהסתמך על הכלל "יחיד שעשה חייב, שניים שעשוה פטורים".

 

"הרופא שצריך לנתח, יקרא לעוד רופא כמוהו, או לאח, שיתפסו את הסכין ויחתכו ביחד", אומר הרב עובדיה. "רוצים להדליק את החשמל? יבואו שניים וידליקו את החשמל". הוא מוסיף כי למרות שיש איסור חכמים על פעולות אלו, הרי שזה "מותר משום איבה", ומשום ש"רופאים שהם דתיים יראי שמים, שלא יקלעו למצב לא נעים ויביאו אותם למשפט, שהבדילו בין יהודי לגוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ככה זה כשיש שניים
צילום: shutterstock
הרב עובדיה יוסף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים