שתף קטע נבחר

רוצים חרדים "כמו באמריקה"? תחשבו שוב

בזמן שאנחנו היינו עסוקים בלהסתכל על החרדים האמריקנים, הם היו עסוקים בלהסתכל עלינו, ומה שהם קלטו זה שאפשר גם בלי לצאת לעבודה ולהשתלב בחברה. כך מקומם של מקצועות החול נדחק בבית הספר, ו-60 אלף איש באים להילחם באינטרנט

את השבת הקודמת עשיתי במנהטן, אזור שבו מתגוררים יותר ממיליון יהודים. בית הכנסת שבו התפללתי היה מיש-מאש מהסוג הישן והטוב של חרדים, דתיים ומסורתיים. אצלנו, מיותר לומר, כבר אין כאלה. גם המחיצה במקום הייתה יותר משהו כמו גלריה מוגבהת ,שכלל לא מזכירה את תפלצות הזכוכיות האטומות והווילונות הכהים וסגורים, שהפכו ברוב בתי הכנסת שלנו למאסט. ככה זה, אמריקה.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

טיול יום השבת נערך בחברתה של בחורה חרדית צעירה, שבמקרה היא גם רופאה. עוד תוצר ייחודי שקיים רק שם. יחד איתה ממש עשו את ה"פְּרִי-מֶד" עוד עשרות חרדים - שבע מתוכם נשים. בישראל אנחנו לא יכולים ללמוד עם יהודים לא-דתיים והם לומדים עם גויים, לכי תביני. ואני הסתובבתי בני-יורק עם לסת שמוטה בניסיון להבין איך זה עובד "שם" ולמה לעזאזל, זה לא עובד "כאן"?

 

אינטרנט מסוכן כמו אש

אבל 24 שעות וכמה שיחות עומק, הובילו לנחיתה הקשה על קרקע המציאות. מתברר שגם "שם" זה (כבר) לא ממש עובד. הרופאה מספרת שבימינו, הישיבות הקטנות בארצות הברית (מוסד המקביל לתיכון), הולכות וממעטות בלימודי החול. זאת על אף שהמדינה מחייבת אותם בכך. בהיעדר פיקוח, מרשים לעצמם חלק מהמוסדות להיות "ישראלים" יותר, ובעוד מספר שנים כבר לא ברור כמה חרדים ילכו שם ללמוד רפואה. לרובם, מן הסתם, לא תהיה היכולת הזו.

 

ואם לא די בכך, עכשיו הגיע תורו של הכינוס הגדול נגד האינטרנט - לעשות את העניינים יותר ברורים. אמש באצטדיון ניו-יורקי קלאסי, תחת פרסומות של מיטב המותגים האמריקנים, ועל גבי מסכי ענק פרי נפלאות "הטכנולוגיה הארורה", נקבצו הרבנים הכי שמרנים שיש לאמריקה להציע (ויש לה), בהפנינג הגדול של כל הזמנים נגד "הרס היהדות", כפי שהם רואים אותה. יותר מ-60 אלף אלף איש מהזרם החרדי-קיצוני בארצות הברית אמרו ביי ביי למאה ה-21.

 

אחד הרבנים הסביר בשיחה מקדימה את התנגדותו לרשת ופיתוייה בכך שהאינטרנט מסוכן מאוד, בדיוק כמו אש או סכין. ועדיין, הוא לא הצליח לעשות את הקפיצה הלוגית המתבקשת, מאחר ששני אלה שוכנים אצלו בבית בוודאות, ועל בסיס קבוע. והכינוס שהוא עצמו השתתף בו, הועבר באמצעות רשת האינטרנט לכל העולם. כרטיסים להשתתפות נמכרו בין היתר, איך לא? ברשת. פתולוגיה יהודית במיטבה.

 

אפילו ראשיו ומארגניו של הכנס הנ"ל לא נסגרו סופית על השורה התחתונה: אם אפשר אינטרנט אבל מסונן, או שאי אפשר בכלל, אם מותר בבית, או רק בעסק? זה, כך מתברר, רק פרטים קטנים. מה שחשוב הוא מפגן הכוח המרשים ו"הוט דוג" למהדרין שנמכרו במזנונים.

 

למדנו מישראל

אז בזמן שחלמנו על חרדים "כמו באמריקה", הגישה האמריקנית האולטרה-אורתודוקסית הפכה ליותר ויותר ארצישראלית. והאלטרנטיבה לקיום יהודי חרדי שומר תורה ומצוות, אך מעורב ומשולב, הולכת ונמוגה. וכל היופי שראיתי בחנויות כמו B&H או בקרב סוחרי הזהב והיהלומים במנהטן הוא קיום יהודי הרבה יותר שביר ממה שרציתי לדעת. באסה.

 

פשוט לא שמנו לב. בזמן שאנחנו היינו עסוקים בלהסתכל עליהם, הם היו עסוקים בלהסתכל עלינו. ומה שהם קלטו הוא שאין ממש צורך לצאת לעבודה או להשתלב בחברה. הקצבאות של "הדוד סם" אולי עוד יהיו נדיבות יותר, והעשירים שם ודאי עשירים יותר. אפשר גם לשלוח את הילדים לארץ ללמוד תורה ולממן אותם בדולרים, כי ההורים עדיין עובדים, אז למה לא? זה החלום החרדי-אמריקני החדש. והוא דומה בצורה חשודה למה שיש לנו כאן בבית.

 

פתרונות כמו אינטרנט קפה כשר או שימוש נכון ברשת, כמו גם בסכינים ובאש, הוא ככל הנראה לא רלוונטי לחרדיוּת

שמתפתחת שם עכשיו. ורק הרופאה החרדית שאכלתי אתה סעודת שבת לא מבינה בכלל על מה המהומה: "אם אדם חרדי לא יכול לשלוט בעצמו שלא להיחשף לפורנו או הימורים, זה אומר שאסור לי לבדוק את חשבון הבנק שלי, לעשות קניות או לשלוח מיילים?  אם יש בעיה, תחנכו, תסבירו, תדריכו. אי-אפשר היום בלי זה, זו גישה לא ראלית".

 

רגע לפני שאני תוקעת את המזלג בגפילטע פיש, אני מעדכנת אותה שזה כנראה ריאלי הרבה יותר ממה שהיא חושבת. "בואי לישראל ותראי קהילות שלמות עם אנשים שמסתובבים עם שני פלאפונים - אחד 'כשר' והשני לא. אינטרנט בסודי סודות בבית, ואתרים שלמים ותוססים ברשת עם כמות משתמשים מטורפת. אם תרצו אין זו אגדה". או שזה לפחות מה שאומרים החרדים הישראלים בינם לבין עצמם. אומרים - וגולשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP / VosIzNeias.com
הכנס הענק בניו-יורק. ביי ביי למאה ה-21
צילום: AP / VosIzNeias.com
מומלצים