שתף קטע נבחר

מחסלי האינטרנט: מחריף מאבק החרדים ברשת

קנית מחשב ללמוד תורה ויש חיבור לרשת? מתנדבים חרדים מוכנים להגיע אליך מיד ולעקור את המודם. קנית סמארטפון? תתפלל שהרב שלך לא יגלה את זה

מלחמת החורמה של הרבנים החרדים נגד האינטרנט מחריפה, והמוח היהודי ממציא פטנטים חדשים להתמודדות עם סכנות הרשת: אברכי כולל מאזורים שונים בארץ מציעים שירות התנדבותי לחסימת מחשבים ניידים מחיבור לרשתות אלחוטיות, כדי שלא להכשיל את המשתמשים בהם בגלישה לאינטרנט.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

"גמ"ח (=גמילות חסדים) ניתוק אינטרנט" פועל כבר כמה חודשים, ולדברי מייסדיו הוא סייע עד כה לכ-800 לקוחות. בימים האחרונים, בהשראת עצרת הענק שקיימו רבני החרדים בארה"ב בנושא, הם החלו לפרסם את השירות בעיתונות המגזר והזמינו את הציבור לפנות למוקד הטלפוני כדי להזמין נציג אזורי שיעקור מהמחשב את המודם האלחוטי.

 

אם אין מתנדב במקום מגורי הפונה, מציעים מפעילי הגמ"ח להשתלט מרחוק על המחשב (באמצעות חיבור לאינטרנט, כמובן...) ולמחוק ממנו את התוכנות המאפשרות את הגלישה.

 

עצרת הענק נגד האינטרנט בארצות הברית (צילום: AP / VosIzNeias.com) (צילום: AP / VosIzNeias.com)
עצרת הענק נגד האינטרנט בארצות הברית(צילום: AP / VosIzNeias.com)

 

"יש הרבה אברכים שקונים מחשב כדי לכתוב בו חידושי תורה ופתאום מגלים שהכניסו הביתה את סכנת האינטרנט", הסביר אחד המתנדבים ל-ynet, "מי שיש לו חיבור פרטי והוא רוצה להכניס את עצמו לניסיון – שיעשה מה שהוא רוצה, אבל אם הוא לא מעוניין בזה, וחושש שבני הבית יגלשו דרך רשת אלחוטית של השכן, אנחנו נעזור לו".

 

סתם פון

העצרת הגדולה, כך מתברר, הפכה למנוף חרדי אדיר למלחמה באינטרנט בארצות הברית, שהייתה רדומה במשך שנים ו"פיגרה" בעניין זה מאחורי הקהילות החרדיות בארץ שכבר שנים מזהירות מפני הסכנות והתאוות שברשת. מי שנמצא כעת על הכוונת בארצות הברית הם הסמארטפונים, שמאפשרים גישה לרשת מכל מקום - ומתחבאים להם היטב בתוך הכיסים.

 

בתחילת השבוע, לרגל חג השבועות, האדמו"ר מסאטמר הרב יקותיאל יהודה טייטלבוים, נשא דברים ב"טיש" שערך לחסידיו. חלק ניכר מהשיחה הוקדש לאזהרות ולהתראות מפני הרשת, שבהתייחס אליה שאב מושגים מהעולם ההלכתי העוסק בהימצאות חמץ בפסח. "מחשב בבית אסור לכולם באיסור 'בל יראה ובל ימצא' - ללא שום יוצא מן הכלל", אמר, "מחשב בעבודה מותר רק למי שעבודתו מחייבת זאת - וגם אז רק עם אינטרנט מסונן".

 

האדמו"ר מסאטמר, הרב יקותיאל יהודה טייטלבוים (צילום: יצחק ווייס) (צילום: יצחק ווייס)
האדמו"ר מסאטמר, הרב יקותיאל יהודה טייטלבוים(צילום: יצחק ווייס)

 

בנוגע לסמארטפונים, שאותם כינה "מחשבי כיס", היה האדמו"ר נחרץ אפילו יותר. לדבריו, כפי שהובאו על-ידי כתב "כיכר השבת", כל מי שעוסק בענייני קדושה - ובהם אברכים, מלמדי שיעורים, שוחטים וסופרי סת"ם - אסור להם להחזיק סמארטפון בשופ פנים ואופן. האדמו"ר הבהיר כי הוא מצפה שתוך ארבעה שבועות לא יהיה חסיד במוסדות סטאמר, בכל העולם, שיחזיק בטלפון חכם. הוא גם קבע כי אין לרכוש תשמישי קדושה מסופר סת"ם שיש לו סמארטפון.

 

בעניין הטלפונים החכמים הבהיר האדמו"ר כי יש הבדל בין גברים לנשים בעניין זה: בעוד שלגברים מותר שיהיה סמארטפון לצורכי עבודה בלבד - וגם זאת עם אינטרנט מסונן, הרי שלנשים אסור להחזיק סמארטפון כלל.

 

האינטרנט נפל בחתונה

באתר "בחדרי חרדים" פורסם כי בחתונה שנערכה אתמול לבת אחד מראשי קהילת סאטמר בארצות הברית ביקש הרב שערך את החופה - רבי אברהם צבי וואזנר, נכדו של "פוסק הדור" החסידי, הרב שמואל וואזנר - לראות באילו טלפונים מחזיקים העדים החתומים על הכתובה.

 

כאשר אחד מהעדים הוציא מכשיר לא כשר, פסל אותו הרב מלשמש בעדות, ולבני המשפחה לא נותר אלא לחפש עד אחר.

 

נשמע קיצוני? לעתים נדמה שרבני ישראל וארצות הברית מתחרים ביניהם מי יקצין יותר במאבק. ל-ynet נודע כי ראש ישיבה שערך השבוע חופה לאחד מתלמידיו ניפץ במהלך החתונה את מכשיר הטלפון של הכלה - אותו מצא כשהוא מבצבץ מתיקה שהושאר ב"חדר הייחוד" - כמובן מבלי לבקש את רשותה.

 

אחי-הכלה סיפר כי הרב נכנס לחדר עם מנהל אולם האירועים, ככל הנראה כדי להוציא משם דבר מה. כשראה את המכשיר ה"טמא" שאל

את המנהל למי שייך הטלפון, וזה העריך כי הוא של הכלה או של אחד העובדים במקום. ראש הישיבה נטל את הטלפון והשליכו בחוזקה לארץ עד שנשבר ויצא מכלל שימוש. לאחר מכן מסר למנהל את פרטיו ליצירת קשר - כדי לקבל פיצוי על הנזק שגרם.

 

"בסוף החתונה אחותי חיפשה נואשות במשך שעה את הסמארטפון שלה ולא מצאה אותו, עד שמנהל האולם הבחין בה ונזכר במה שקרה", סיפר האח, "אני עצמי גם למדתי בישיבה הזו, ומדובר ברב מאוד קיצוני בדברים האלה. עכשיו אנחנו בבעיה, כי הרב לא יודע בוודאות שזה היה של הכלה, והזוג הטרי לא רוצה להתקשר אליו ולדרוש את הכסף כדי שלא יתחיל להטיף להם נגד המכשיר וללחוץ עליהם לעבור למסלול כשר".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP / VosIzNeias.com
"אינטרנט = יצר הרע". הכנס בארצות הברית
צילום: AP / VosIzNeias.com
סמארטפון. האויב החדש
צילום: shutterstock
מומלצים