שתף קטע נבחר

ח"כ רגב: רוצים להפוך את כיכר רבין לכיכר תחריר

חברת הכנסת מהליכוד תקפה בחריפות את מנהיגי המחאה החברתית: "הפעילים של השמאל הקיצוני רוצים להפוך את כיכר רבין לכיכר תחריר ולהפיל את השלטון". בסיום נאומה היא קראה לח"כ זועבי "בוגדת, חזרי לעזה"

ההפגנות האלימות האחרונות עוררו את בית המחוקקים - והדיון בנושא הפך מהר מאוד לסוער: ח"כ מירי רגב אמרה בצהריים (יום ד') בנאום במליאת הכנסת כי מנהיגי המחאה החברתית רוצים להפוך את כיכר רבין לכיכר תחריר ולהפיל את השלטון. לפני שחברת הכנסת מהליכוד עלתה לדוכן הנואמים עזבו עשרות מפעילי המחאה, שהיו ביציע. בסיום נאומה סימנה ח"כ חנין זועבי בידיה להוריד את הקול של ח"כ רגב וזו לא נותרה חייבת ואמרה: "את בכלל חאינה (בוגדת), חזרי לעזה". בסיום הדיון הוחלט להעביר את הנושא לוועדת הפנים של הכנסת.

  

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

המפכ"ל: ראינו הפרות חוק, לא מחאה עממית

יחימוביץ': יד קשה נגד ונדליזם, אך לאפשר למחות

המפגינים שוחררו למרות בקשת המשטרה

 

ח"כ רגב תקפה בדבריה בחריפות את פעילי המחאה. "הם לא רוצים שינוי חברתי, הם רוצים מחאה לשם מחאה לשם מחאה. הפעילים של השמאל הקיצוני רוצים להפוך את כיכר רבין לכיכר תחריר ולהפיל את השלטון", היא אמרה. "הם לא רוצים שינוי. מעשי ונדליזם, עימותים עם שוטרים, מאבקי כוח, לזכות לעוד כותרת. תפקידנו לשמור על הדמוקרטיה. כשמטפלים במפגיני המחאה אומרים מדינת משטרה. אין מקום לאלימות. יצא המרצע מהשק. נחשפו פניהם האמיתיות".

 

היא המשיכה במתקפה: "את הבעיות לא פותרים על ידי ניפוץ שמשות וקבוצת אנרכיסטים שפועלים נגד המדינה. מי זאת דפני ליף? את מי היא מייצגת בדיוק? עשיתם מספיק הצגות. פנו אל הדרך למנהיגים אמיתיים". היא פנתה לשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' ואמרה: "לכם, כבוד השר, תפסיקו לגמגם. לא נותנים דין וחשבון למרצ ולא לדפני ליף וסתיו שפיר".

 

השר אהרונוביץ' התייחס למחאה במוצאי שבת, ואמר: "המפגינים השליכו ביצים על השוטרים, וגם מים, אבנים. אם לא די בכך, הם כתבו גרפיטי על רכבו של ראש אגף מבצעים במשטרת תל-אביב בטוש שחור ובאותיות גדולות - משטר רע. לאחר ההפגנה השקטה והלגיטימית הזו, חלק מהצועדים פנו לעבר כיכר רבין, ניפצו ויטרינות של בנק דיסקונט ולאומי בגן העיר".

 

"מה עשתה דפני? שמה על עצמה חגורת נפץ?"

לפני רגב, נאם במליאה ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ). "אני לא צריך סרטונים כי הייתי שם וראיתי במו עיניי. בשישי ובשבת", הוא אמר. "ראיתי אגרסיביות וברוטליות חסרות הצדקה. נגיד שהניחה אוהל בניגוד להנחיה של ראש העיר. אז מה?". רגב אמרה לו: "מעניין מה היה קורה אם אלו היו פעילי ימין?". הורוביץ השיב לה: "צעקנית. הולכת ועושה פרובוקציות. חבורת צעקנים. שקט שקט, שמענו אותך". רגב השיבה: "מה אתה עשית לטובת המחאה?" וחבר הכנסת ממרצ השיב: "מה עשתה דפני? שמה על עצמה חגורת נפץ?"

 

גם ח"כ דב חנין (חד"ש) הביע תמיכה במפגינים וקרא להעמיד לדין שוטרים שתועדו מכים מפגינים. "חולדאי הודיע שלא יהיו אוהלים ברוטשילד. הוא צריך להבין שזה לא מרחב אישי שלו, אלא מרחב ציבורי", הוא אמר. "הוא שלח את פקחיו והם הפעילו כוח בלי שום סמכות. המשטרה במקום לעצור את הפקחים, הצטרפו אליהם. זה עורר זעם עצום ובצדק. הפגנת המחאה במוצאי שבת הייתה ביטוי על הזעם הזה. בשבת נאבקנו על הזכות שלנו להיאבק על צדק חברתי. נעשה על ההפגנה ספין מסוכן. אי אפשר להדביק שמשה אחת שנופצה למאות אלפי ישראלים שמחו. מה לא אמרו על המחאה הזאת, הרוב תמך ותומך במחאה הזאת. כל מי שהרביץ צריך לעמוד לדין. גם אם הוא מפקד מרחב במשטרה".

 

ח"כ מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי) שאל "על מה אתם מוחים?" וכן "מה רשימת הקניות של מארגני המחאה?". הוא קרא לפעילי המחאה להפגין מול האוניברסיטאות ואמר כי 91% מהמרצים באוניברסיטאות הם אשכנזים. "נסלח לאשתי שהיא גם כזאת", הוא אמר.

 

ההפגנות האלימות הגיעו לשיא בסוף השבוע, עם מעצרה של דפני ליף, שעורר את הפעילים למחות. אך המשטרה עצרה עשרות בני אדם שהפגינו בתל אביב, בטענה כי עשו זאת ללא אישור המשטרה.

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, גיבה אתמול את השוטרים וטען כי "אין

 מדובר במחאה עממית, אלא במסכת מתוכננת של הפרות חוק". את הביקורת החריפה שהוטחה בשוטרים על היד הקשה שהפעילו, כהגדרת המוחים, הגדיר המפכ"ל "מופרכת", וציין כי במחוז תל אביב הוקם צוות פנימי לבדיקת התנהלות לא ראויה והפעלת כוח לא ראוי. עם זאת, הדגיש, "אנחנו לא מצטערים על אירועי יום שישי, אבל קרו דברים כמו המעצר של דפני ליף שאפשר היה לעשות אחרת. כולם צריכים להפיק לקחים וכולם זה אומר גם המשטרה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ מירי רגב
צילום: גיל יוחנן
מעצר בתל אביב
צילום: AFP
פינוי מפגינים
צילום: ירון ברנר
כוח מופרז? שוטרים בהפגנה
צילום: ירון ברנר
מומלצים