שתף קטע נבחר

ח"כים ערבים: "שירות לכול זו הכרזת מלחמה"

בעקבות הודעת ראש הממשלה כי "יש מציאות חדשה בישראל וכולם חייבים להתחלק בנטל", הוא שוחח עם חברי כנסת ערבים ושמע מהם כי יתנגדו לנוסחה של גיוס לכולם. "הערבים לא חייבים להיות קורבן למלחמת יהודים", אמר לו ח"כ אחמד טיבי

אחרי פרישתה הדרמטית של ישראל ביתנו מוועדת פלסנר המנסחת חלופה לחוק טל, שוחח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם חברי כנסת ערבים בנוגע לשירות הלאומי, והודיע להם שגם הציבור שלהם יצטרך לשאת בנטל, בדומה לחרדים. בשיחה עם ynet, הבהירו אמש (יום ה') כי מבחינתם מדובר בלא פחות מהכרזת מלחמה. היום ייפגש נתניהו עם יו"ר קדימה, שאול מופז, בניסיון להגיע איתו לנוסח מוסכם לשילוב הדרגתי של ערבים וחרדים במסגרת החלופה לחוק טל.

 

השוויון בנטל - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

יו"ר סיעת בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, אמר לראש הממשלה שהוא מתנגד בתוקף לגיוס חובה לערבים. "אנחנו נתנגד בחריפות והנוער לא יציית לשירות לאומי כחובה. הניסיון לכפות שרות חובה על הנוער הערבי הוא הכרזת מלחמה על הציבור הערבי".

 

"ליברמן משתלח בערבים כמפלט ממצוקתו" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"ליברמן משתלח בערבים כמפלט ממצוקתו"(צילום: רויטרס)

 

בשיחתו עם נתניהו, אמר לו ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל): "אנחנו לא מסכימים להיות חלק ממשחק הכוחות הפוליטי בין ליברמן לראש הממשלה. הערבים לא חייבים להיות קורבן למלחמת יהודים". הוא שאל את נתניהו, "אולי במקום נטל לכל נדבר על שוויון לכל? הציבור שלנו שואל למה אין תשתיות וכבישים ומערכת חינוך והקצאת קרקעות ותעסוקה שווה?". נתניהו השיב לו: "זה פתיר. העולם והמדינה השתנו וחייבים לחלק את הנטל".

 

טיבי תקף את יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: "תשוקתו של ליברמן לגייס את הערבים בישראל, אותם הוא מגדיר כגיס חמישי, מעלה חשש שמא הוא, או אותו פינקלשטיין שמפעיל אותו כבובה על חוט, צריכים לחזור לאקדמיה ולהשלים את קורס החובה במבוא ללוגיקה. לגופו של עניין נאמר ששוב ליברמן משתלח בערבים כמפלט ממצוקתו כדרכו של כל לאומן מצוי". ח"כ טיבי הוסיף כי ההנהגה הערבית בעד התנדבות, אך נגד כפיית גיוס ושרות לאומי.

 

ראש הממשלה שוחח גם עם ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) שאמר לו: "אתה מתקשר אחרי שליברמן לחץ עליך ואיים במשבר, לא כך מתנהג ראש ממשלה". לדבריו, צריך שיהיה לציבור הערבי שוויון ללא תנאים.

 

"זה קו אדום, דוחפים את הערבים למרי אזרחי"

ח"כ טאלב אל-סנע שרק השבוע התעמת עם ליברמן בעת ביקור בנגב, שב ותקף את שר החוץ: "אחרי שליברמן הרס את המדיניות והפך את ישראל למדינה המצורעת בעולם, הוא מנסה להרוס את המרקם החברתי בתוך ישראל ולהגדיל את השסעים. הדרישה לגיוס חובה של הערבים משמעה דחיפת הערבים למרי אזרחי אשר לגביו סוגיה זו בגדר קו אדום".

 

הוא קרא לראש הממשלה לרסן את "השתוללות ליברמן", שלטענתו הפך את השנאה לאג'נדה. "לא נרשה שהציבור הערבי יהיה קורבן למאבק הפוליטי על קולות הימין בין ראש הממשלה לשר החוץ שלו. היוזמה לגיוס איננה נובעת מאהבת הערבים, אלא משנאה תהומית לחרדים וערבים אשר מעבירה את ליברמן על דעתו".

 

"דוחפים את הערבים למרי אזרחי" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"דוחפים את הערבים למרי אזרחי"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

הסאגה הפוליטית, שקיבלה כמה תפניות, החלה בשעות הצהריים, לאחר שוועדת פלסנר, שאמורה להמליץ על חלופות לחוק טל, הודיעה שלא תחייב את הציבור הערבי להתגייס והעלתה את יעד הגיוס לשירות לאומי ל-6,000 - יותר מפי 2 מהמצב כיום - תוך ארבע שנים. בישראל ביתנו וגם בבית הלאומי ראו בכך העדפה של המגזר והגיבו בפרישה מחברות בוועדה.

 

הפרישה הובילה להתנגשות בין שר החוץ, אביגדור ליברמן, לראש הממשלה, בנימין נתניהו. השניים קיימו שיחה קשה שבמהלכה אמר יו"ר סיעת ישראל ביתנו כי בכוונתו לקדם את חוק "גיוס לכולם" באמצעות ח"כ דוד רותם.

 

ח"כ יוחנן פלסנר הביע פליאה מן ההתנהגות של ישראל ביתנו, לאחר שרק שלשום נפגש עם ליברמן ודנו בעקרונות הגיוס של הערבים והחרדים. השניים סיכמו כי פלסנר וח"כ דוד רותם יסכמו ביניהם את הפרטים בסוגיות השונות. פלסנר הסביר לגורמים שונים כי ההצעה לגייס שמונים אלף ערבים - היא בלתי אפשרית. "צריך לעשות עבודת מטה של חצי שנה כדי לבדוק ולהכין הנושא", אמרו בכירים בוועדה המקורבים לפלסנר. "מי שאומר שאפשר גיוס לכולם - מדבר שטויות. זה לוקח זמן. ליברמן תפס טרמפ על הסוגיה כדי לנגח את ביבי מימין. אין בזה שום הגיון".

 

תחת מכבש הלחצים, שוחח ראש הממשלה עם חברי הכנסת הערבים והודיע להם שגם הציבור שלהם יישא בנטל. "המציאות השתנתה, האזרחים הערבים חייבים להשתתף בחלוקת הנטל יחד עם החרדים", אמר להם נתניהו. הוא ציין כי לא יביא לאישור הכנסת חוק שאינו כולל גם את השירות של הערבים וגם של החרדים. "זה עניין עקרוני, ואני מתנגד לפתור את אלה או את אלה. יש מציאות חדשה בישראל וכולם חייבים להתחלק בנטל".

 

ח"כ זועבי: "לא נשרת מדינה שרואה בנו נתינים"

גם ח"כ חנין זועבי (בל"ד) לא שוחחה עם נתניהו, אבל יש לה בטן מלאה על התנהלותו. "נתניהו נלחץ מליברמן, אנחנו לא נילחץ מנתניהו. הערבים אינם חלק מהגדרת המדינה, השלטון ומאלה שנהנים ממשאביה, הם מוגדרים כאויבים, סרטן, איום דמוגרפי ואיום אסטרטגי".

 

לדבריה, "השרות האזרחי המוצע מבסס ומחזק היחס הזה ולא בא לשנות אותו. אנחנו לא נשרת מדינה שמתייחסת אלינו כנתינים במקרה הטוב וכאיום במקרה הרע. אם רוצים שוויון בנטל אז שיחזירו אדמות של יישובים שנטל קיומם נפל רק על כתפי הערבים. שיחזירו מסים שנגבים בלי לקבל שום שרות, שיחזירו בתים שהרסו ויעסיקו עובדים ערבים. המדינה הזאת קמה על חורבן עמנו ועל כתפינו. שוויון בנטל אומר לפצות אותנו על 60 שנות של עוול והתנכרות".

 

השייח כמאל חטיב, סגן ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית אמר ל-ynet: "התנועה האיסלאמית לא תקבל את הצעת גיוס אזרחים ערבים לשירות הלאומי כי היא דלת לשירות בצה"ל שלא נוכל להשתלב בו". לדבריו, "נתניהו דיבר עם ח"כים ערבים רק במטרה ליצור בלבול ואני לא חושב שביבי יכול להשפיע על עמדתנו האיתנה שהיא לא לשרת בשירות הלאומי".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ אחמד טיבי. ליברמן במצוקה
צילום: אוהד צויגנברג
הכרזת מלחמה. ח"כ ג'מאל זחלקה
צילום: גיל יוחנן
קו אדום. ח"כ מוחמד ברכה
צילום: עופר עמרם
"לפצות אותנו על 60 שנות עוול". ח"כ חנין זועבי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים