שתף קטע נבחר

אחרי החתונות: ברית מילה בחסות רבני צהר

ארגון רבני צהר מכריז על מיזם חדש: "מוהלי צהר". הרקע: היסדקות הקונצנזוס סביב המילה בישראל, וחשש שמא הורים שאינם שומרי מצוות לא ימולו את בניהם. "אסור שנתעורר מאוחר מדי, כשזה כבר יהיה טרנד"

המאבק על החופש לערוך חופות בעיצומו, ובינתיים ארגון צהר מרחיב את פעילותו במתן שרותי דת נוספים. כעת מכריזים רבניו על מיזם חדש - "מוהלי צהר", במסגרתו יערכו טקסי ברית מילה לתינוקות מתוך גישה ידידותית ומכילה. בין היתר, מתחייבים הרבנים לקיים פגישות עם לקוחותיהם לפני ואחרי הטקס, ולא לגבות תשלום עודף על התעריף שקבעה הרבנות הראשית.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

באירוע השקת המיזם, שנערך אתמול (ב') בפתח תקווה, הסביר יו"ר צהר, הרב דוד סתיו, כי בשנים האחרונות נסדק הקונצנזוס בנושא המילה, וקיים חשש כי בעתיד הורים רבים שאינם שומרי מצוות, לא יימולו את בניהם, או שיעשו זאת שלא על פי ההלכה. לדבריו, יש להקדים תרופה למכה ולאפשר להם להזדהות עם הטקס הדתי ולבחור בו. "אסור שנתעורר מאוחר מדי, כשזה כבר יהיה טרנד", אמר.

 

הרב סתיו מודה כי לא קיים מתח מיוחד בין הציבור הישראלי לממסד הרבני סביב ברית המילה, כפי שנוצר בנושאי אישות, אך בקרב ההורים ישנם "חששות וחרדות" לקראת הטקס. ב"צהר" מבקשים לרכך אותם בעזרת צוות של עשרה רופאים ומוהלים מוסמכים, בפריסה ארצית, שבנוסף להכשרתם ישתלמו גם לכך. "אנחנו לא טוענים שאף אחד לא עשה את זה קודם", הדגיש היו"ר, "ועדיין יש צורך גדול לזה".

 

קשובים - בגבולות ההלכה

"מוהלי צהר" יופיעו לבריתות בזמן, כשהם לבושים בחלוקים לבנים מיוחדים, יגבו אלף שקלים לטקס, ינפיקו קבלות כחוק, יהיו זמינים

ונגישים בתקופת ההחלמה של התינוק ויהיו קשובים לצרכים ולרצונות ההורים - כל עוד ההלכה והוראות הרבנות הראשית מאפשרות זאת. להרדמת הנימול, איפוא - דרישה נפוצה מאוד כיום - אין להם מענה, משום שהיא "מסובכת מבחינה רפואית והלכתית".

 

ה"חינמיות" שהפכה סמל למיזם הנישואים של צהר לא תיושם בבריתות, אך בארגון משוכנעים כי הציבור יבחר במוהלים אלה מסיבות אחרות, מהותיות יותר. "בסופו של דבר הם צריכים להתפרנס", הסבירו. "זה לא דומה לחתונות, שם השירות היה בחינם בגלל רבנים שקיבלו שכר מהמדינה על עריכת חופות, ובכל זאת גבו תשלום גם מהזוגות. בברית, לעומת זאת, אף אחד לא משלם למוהל".

 

הרב דוד סתיו סיכם כי "הכניסה לברית הינה הזדמנות לכל יהודי לחוות את החיבור העמוק שבין היהודי לבין עם ישראל והקב"ה. ארגון 'צהר' מרגיש זכות וחובה להיות שותפים להורים במעמד החשוב והמכריע הזה בכניסתו של הרך הנולד לחיק היהדות, ולעשות זאת בצורה שתותיר את רישומה לטובה למשך שנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברית ידידותית, אך ללא הרדמה
צילום: ישראל ברדוגו
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
להיות קשובים להורים, במסגרת הדרישות ההלכתיות. הרב דוד סתיו
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
מומלצים