שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

ירמי אולמרט נגד ברק: תחושה של איפה ואיפה

אחיו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, תקף את שר הביטחון שקרא לו בעבר להתפטר בעקבות מעטפות הכסף, שכביכול ניתנו על-ידי טלנסקי - סעיף שממנו זוכה היום. "בגלל אותה הכרזה של ברק הכנסת נראית היום כפי שהיא נראית"

שר הביטחון אהוד ברק היה זה שקרא במסיבת עיתונאים דרמטית לאהוד אולמרט להתפטר מראשות הממשלה, 20 יום לאחר שהתפוצצה פרשת "מעטפות הכסף", והיום (ג') הוא זה שסופג אש מאחיו של אולמרט ,ירמי. בעקבות הכרעת הדין במשפט אולמרט, אמר אחיו כי לא מן הנמנע שהתפטרותו של אולמרט בטרם עת השפיעה על המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים.

 

אולמרט זוכה - דיווחים נוספים ב-ynet:

 

"מה שמדאיג אותי", אמר ל-ynet האח ירמי אולמרט, "היא התחושה שישנם מספיק גורמים בציבוריות הישראלית שכמהים להרשעתו". בנוסף, "מדאיג אותי שאף אחת מהחקירות שנוהלה נגדו לא נוהלה בהיותו ראש ממשלה"

 

לדבריו, זיכויו של אולמרט משתיים מתוך שלוש הפרשות שבהן הואשם, מלמד "שמערכת השיפוט לא שבויה בידי הפרקליטות, ולא עושה דברה". הוא הביע סיפוק מהכרעת הדין ואמר כי "אין לי כל ספק שאותם 700 עמודים שנכתבו, עוד יילמדו בהרבה בתי ספר למשפטים במשך השנים".  

 

אולמרט צוהל לאחר הכרעת הדין במשפטו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אולמרט צוהל לאחר הכרעת הדין במשפטו(צילום: מוטי קמחי)

 

באשר להיבטים הפוליטיים, אמר ירמי כי "הכרעות פוליטיות רחבות ומשמעותיות הוכרעו בגלל לחץ של פוליטיקאים על אהוד להתפטר בטרם זמן, לא מן הנמנע שהדבר הזה היה בעל השלכות אולי במגעים עם הפלסטינים. מצד שני, אין לי ספק שהכנסת נראית היום כפי שהיא כתוצאה מהתהליך שהחל עם ההכרזה של אהוד ברק שאם אהוד אולמרט לא יתפטר, אז הוא עוזב את הממשלה. ואבוי לנו שבסופו של דבר כך נראית הפוליטיקה שלנו.

 

הוא תקף את ברק ואמר כי "לא הוא ולא חלק מעוזריו של ברק עד היום לא פתחו את הפה כדי להתייצב בשקיפות מול החוקרים, ולומר את מה שיש להם בפרשת העמותות ודברים דומים. יש לי תחושה של איפה ואיפה".

 

ברק לאולמרט ב-2008: פרישה או בחירות

פרשת "מעטפות הכסף" התפרסמה ב-20 במאי 2008, לאחר שעלה חשד שאולמרט קיבל מעטפות מזומנים בסך מאות אלפי דולרים שלא כדין ממגייס הכספים משה טלנסקי בעת שהיה שר התמ"ת וראש העיר ירושלים.

 

20 יום לאחר התפוצצות הפרשה קרא ברק, יושב ראש מפלגת העבודה דאז, להתפטרותו של אולמרט מראשות הממשלה. במסיבת העיתונאים הדרמטית בשפיים הציב ברק בפני אולמרט שתי ברירות: הפסקת כהונתו או הליכה לבחירות.

 

"ראש הממשלה חייב לנתק את עצמו מהניהול השוטף של הממשלה", הכריז אז ברק. "הוא יכול לעשות זאת בכל אחת מן הדרכים הפתוחות בפניו - השעיה, חופשה, התפטרות או נבצרות. לא אנחנו נקבע. מפלגת קדימה תצטרך לעשות חשבון נפש ולבחור את דרכה ואת ראשה, ואם מישהו יחליפו שם, נהיה מוכנים לשקול שילוב ידיים".

 

ארבעה חודשים לאחר מכן הגיש אולמרט את התפטרותו לנשיא, וכיהן כראש ממשלת מעבר עד הבחירות לכנסת ה-18 שנערכו במרס 2009, שבסופן הרכיב בנימין נתניהו את הממשלה.

 

"זה היה נטל כבד מאוד". אולמרט מגיע לביתו  (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"זה היה נטל כבד מאוד". אולמרט מגיע לביתו (צילום: אוהד צויגנברג)

 

מוקדם יותר הגיב להכרעת הדין גם עמרם, אחיו הבכור של ראש הממשלה לשעבר. "אני מרגיש מצוין, איך אפשר להרגיש אחרת כשאחי הצעיר יוצא זכאי. זה היה נטל כבד מאד. עוד ישאלו הרבה מאוד שאלות ויינתנו תשובות על המשמעויות של המשפט הזה".

 

שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים החליטו לזכות הבוקר את אולמרט מהאישומים נגדו בפרשת "ראשונטורס" ובפרשת מעטפות הכסף מטלנסקי.

הוא גם זוכה מקבלת דבר במרמה ממבקר המדינה, אך הורשע בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות.

 

גם שולה זקן, ראש לשכתו של אולמרט, זוכתה מהאישומים נגדה בפרשת טלנסקי ובפרשת האזנות הסתר. עם זאת, זקן הורשעה בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה, ללא נסיבות מחמירות, ובעבירה של מרמה והפרת אמונים בפרשת "ראשונטורס". במקביל, זיכו אותה השופטים מעבירה של רישום כוזב במסמכי תאגיד באישום זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק לא שיתף פעולה. ירמי אולמרט
צילום: עופר עמרם
נאלץ להתפטר. אהוד אולמרט
צילום: גיל יוחנן
"לחץ של פוליטיקאים". אהוד ברק
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים