שתף קטע נבחר

הבד"ץ קבע: תפילות לביטול "סכנת הגיוס"

החל מיום ראשון ולמשך עשרה ימים קוראים רבני העדה החרדית לשאת תפילה מיוחדת בבתי הכנסת, הנאמרת בימי תענית ובימים הנוראים. במודעה שפרסמו, רומזים הרבנים כי "סכנת הגיוס" היא איום קיומי: "שלא ינוח שבט הרשע על גורל הצדיקים"

אחרי ההפסד בבג"ץ, ונוכח הסכנה הנשקפת מהכנסת – נשאר רק ריבונו של עולם: בית הדין העליון של העדה החרדית ("הבד"ץ"), קורא לציבור להוסיף תחינה מיוחדת לתפילות הקבועות הנאמרות בבתי הכנסת, זאת כדי "לבטל מעלינו כל גזירות קשות ורעות", ולסלק את "סכנת הגיוס". 

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

במודעה שפרסמו רבני הפלג החרדי-קיצוני, ובהם מנהיגו, הרב יצחק טוביה וייס (המכונה "הגאב"ד"), הם קובעים כי החל מיום ראשון הקרוב, צום י"ז בתמוז, ולמשך עשרה ימים, "יאמרו בתלמודי תורה, הישיבות הקדושות ובהיכלי התורה תפילת אבינו מלכנו" - תחינה הנאמרת רק בימי תענית וב"ימים הנוראים" שבין ראש השנה ליום הכיפורים.

 

 

תחת הכותרת "קרע רוע גזר דיננו" (מתוך אותה תפילה), נכתב במודעה: "בהיות ועדיין מרחפת סכנת גיוס בני הישיבות על עם ה' היושב בציון, ועל גבינו חרשו חורשים על עמך יערימו סוד ויתייעצו על צפוניך (ציטוט מספר תהילים שנכתב ביחס לאויבי ישראל), ואין כוחנו אלא בפה – להתפלל ולקרוע שערי שמים בתפילה ותחנונים ולעמוד הכן במסירות נפש שלא להילכד ברשת טמנו לנו".

 

 

הרבנים חותמים את קריאתם בפסוקי תחינה נוספים מן המקורות, כשהם רומזים כי הסכנה המרחפת על עולם התורה דומה לאיום הקיומי על העם היהודי בתקופות שונות בהיסטוריה: "מן השמים ירחמו שלא ינוח שבט הרשע על גורל הצדיקים ולא ירעו ולא ישחיתו בכל הר קדשי והימים האלו יהפכו לששון ולשמחה ולמועדים טובים".

 

החרדים משלבים כוחות

מדובר בצעד נוסף במאבק שמנהלת "העדה החרדית" - הפלג הקיצוני במגזר - לאחר שבראשית השבוע (יום ב') השתתפו אלפי חרדים - גברים, נשים וילדים - בעצרת מחאה ותפילה שנערכה בחמש לפנות בוקר (ב') בירושלים, נגד גיוס תלמידי הישיבות.

 

"שלא להילכד ברשת טמנו לנו", נאמר במודעה (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
"שלא להילכד ברשת טמנו לנו", נאמר במודעה(צילום: אלי מנדלבאום)

 

המפגינים - בראשות רבנים בכירים - התכנסו בכיכר השבת, כאשר חלקם לובשים בגדי שק לאות אבל

על "גזירות השלטון". הם קראו פרקי תהילים, פיוטי סליחות וקטעי קינות, ומחו נגד "סכנת הגיוס". הגאב"ד הצהיר מעל בימת הכבוד: "לא נאפשר לקחת אברכים לצבא או למשטרה, ולא נתרשם מכל הפיתויים שלהם".

 

באופן חריג השתתפו במחאה גם רבנים בכירים מהזרם החרדי המרכזי שאינם נמנים עם "העדה". אחד מהם הוא הרב שמואל אויערבך, שטען בנאומו כי יש להתנגד לגיוס תלמידי הישיבות כאילו מדובר במצווה חשובה במיוחד, שעליה נאמר "יהרג ואל יעבור". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24
רומזים כי הגיוס - איום קיומי על העם היהודי
צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24
מומלצים