שתף קטע נבחר

צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24, חיים צח

ליברמן: נגייס את כולם, הבחירות יוקדמו

אחרי פרישת מופז, שר החוץ מעריך כי ממשלת נתניהו תשרוד ארבע שנים - אך מסרב לאיים בפרישה אם חוק הגיוס שלו לא יאושר היום. "לא ניתן את התענוג הזה לאף אחד", אמר ל-ynet והבהיר: "אם לא יהיה חוק, ב-1 באוגוסט כולם מתגייסים"

קדימה פרשה מהממשלה והכדור חוזר לידיים של אביגדור ליברמן, שמפלגתו ישראל ביתנו חוזרת להיות השותפה הקואליציונית הבכירה של בנימין נתניהו. למרות זאת, הוא לא ממהר לאיים בפרישה מהממשלה אף על פי שחוק הגיוס של מפלגתו שיעלה היום (ד') להצבעה בכנסת לא צפוי לעבור. "לא ניתן את התענוג הזה לאף אחד", הבהיר בשיחה עם ynet ולא פסל את האפשרות שהבחירות יוקדמו לתחילת 2013.

 

עוד כתבות על הטלטלה הפוליטית:

יש מחיר לישראליות / שאול מופז

הספירה לאחור: מה יקרה עם הגיוס ב-1 באוגוסט?

עשו עליהם סיבוב בממשלה: המנצחים והמפסידים

לפיד: נתניהו נכנע לחרדים, צריך בחירות עכשיו

הפראיירים לליברמן: עכשיו תורך לפרוש

מגיוס בנות עד גיוס חרדים: היסטוריה של פרישות 

 

לפי הצעת החוק של ישראל ביתנו, כל ישראלי מגיל 18 - כולל ערבים וחרדים - יחויב להתגייס. "בסופו של דבר, אנחנו לא משלים את עצמנו", אמר שר החוץ, "יהיו 15 חברי כנסת של ישראל ביתנו שיצביעו בעד החוק, אולי יצטרפו עוד כמה. אנחנו לא מתכוונים לוותר. אם לא יהיה חוק, באחד באוגוסט כולם מתגייסים".

 

"ממה שאנחנו מבינים", אמר ליברמן, "קדימה קיבלה החלטה מחייבת להצביע נגד החוק שלנו. זה מצביע על כך שמה שמעניין אותם זה גיוס מצביעים ולא גיוס חרדים. על נושא הערבים הם בטח לא יכולים להצביע, כי שליש מהמתפקדים שלהם הם ערבים, בטח כשמדובר בתקופה שהיא לקראת פריימריז ובחירות. הם חושבים איך להתמודד ומנסים לתרץ בנימוקים אידיאולוגיים".

 

ליברמן טוען שהוא זה שהביא את נושא הגיוס למרכז השיח הציבורי. ממצב שבו באחד באוגוסט אין חלופה מסודרת לחוק טל וכולם מגויסים הוא לא חושש: "חייבים לפרוץ את החומה, וכשפורצים את החומה - כמו שחומת ברלין נופלת או משטר קדאפי נופל - בהתחלה יש קצת תוהו ובוהו, אבל בסופו של דבר נוצר סדר".

 

ליברמן מסרב להכיר באפשרות שאם היה מוכן לפשרה, היה יכול לאפשר גיוס המוני של חרדים. "לא פספסנו", הוא טוען, "ראינו את ההצעה של קדימה, מה פספסנו בה? דחייה של גיוס לבחורי ישיבות והבאתם לצבא כשיש להם שניים ושלושה וארבעה ילדים? העלויות למדינה הרי היו בלתי סבירות במצב כזה".

 

מדרישת מחנה הפראיירים שיתפטר הוא לא מתרגש. "בינתיים ראיתי שמי שמנהל את הקמפיין לשלי יחימוביץ' הוא זה שקורא לי להתפטר", עקץ את איתי בן חורין מהפורום לשוויון בנטל, "אין לי כל כוונה לעשות את זה".

 

"מאמין שנגיע לארבע שנים ואז יהיו בחירות" 

שר החוץ מאמין שיוכל להמשיך לעבוד עם נתניהו, אף שבחר הפעם להתייצב לצד המפלגות החרדיות. "אני רואה הרבה שמחכים בפינה", אמר ליברמן, "מתייצבים על נקודת הזינוק אם נתפטר כדי להסתער ולתפוס מקומותינו. לא ניתן את התענוג הזה לאף אחד, לא לעיתונות מטעם ולא לכמה שכירי חרב".

 

לגבי הבחירות הבאות, ליברמן אומר: "ברור לי שהבחירות הן בשנה הבאה. התאריך הרשמי הוא 22 באוקטובר, אבל מפברואר כל תאריך שתזרקי הוא ריאלי". לדבריו, אין נושא אחד - כמו התקציב או פינוי מגרון - שעלול לגרום לפרישת ישראל ביתנו: "זה בדרך כלל הצטברות של הדברים וזה לא קש אחד. זה רצף של מהמורות, ויכוחים ונסיבות. אני מאמין שנגיע לארבע שנים ואז יתקיימו הבחירות, וגם זה הישג". 

 

בכירים בליכוד העריכו שנתניהו לא יכריע בתקופה הקרובה לגבי הקדמת הבחירות. "לפי שעה הקואליציה יציבה, ואף אחד לא ירצה לפרוש", אמרו, "אין סיבה לעשות בחירות בזק. הכול יכול לקרות, כמובן, אבל כרגע הצפי הוא שדברים יקרו רק לאחר הפגרה בכנסת שתחל באחד באוגוסט ותסתיים אחרי החגים".

 

הבכירים העריכו כי אחרי שהכנסת תפיל את חוק הגיוס של ליברמן, ייתכן שנתניהו יביא את המתווה של השר משה (בוגי) יעלון כהצעת מחליטים לממשלה. "ספק רב אם יספיק להביא את ההצעה הזו לאישור הכנסת עוד במושב הזה, אך הוא יכול להביא את המתווה הזה לממשלה על מנת לאותת שגם לליכוד יש דרך לטפל בסוגיה", אמרו.  

 

פנטזיות על פילוג בקדימה 

בינתיים, קבוצת חברי כנסת בקדימה כבר בוחנת כיצד תוכל לפרוש ולהקים מפלגה חדשה עם היו"ר לשעבר ציפי לבני. אותה קבוצה בוחנת את האפשרות לדרוש ממופז לקיים פריימריז לראשות קדימה לפני הבחירות הבאות. "לפי שעה זה לא נכון להוביל למהלך של פרישה", אמר אחד מחברי הכנסת, "מופז עשה עכשיו מהלך נכון והפילוג שלנו עובר לעמדת המתנה".

 

 (צילום: גיל יוחנן , משה מילנר, לע"מ , ירון ברנר , EPA , shutterstock) (צילום: גיל יוחנן , משה מילנר, לע
(צילום: גיל יוחנן , משה מילנר, לע"מ , ירון ברנר , EPA , shutterstock)

 

"אין לנו כרגע עילה לפילוג, ולכן זה לא נכון שנבצע מהלך כזה", הוסיף, "הסיבות שהיו לנו קודם לפרוש ירדו מן הפרק, אבל אנחנו נחפש בעתיד סיבות כדי לריב. המטרה היא לעבור את הפגרה ואחריה נפעל. המטרה בסופו של דבר היא להקים מפלגה חדשה יחד עם לבני".

 

לבני ביקרה אתמול באירוע של תנועת התעוררות בירושלים, אך סירבה להתייחס לעתידה הפוליטי. עם זאת, ברור לגמרי כי בעתיד הלא רחוק היא צפויה לשוב אל הזירה הציבורית יחד עם חיים רמון כדי להקים מפלגת מרכז חדשה. בתוך כך, מקורבים לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט העריכו כי הוא לא יתמודד בבחירות הבאות מכיוון שלוח הזמנים הפוליטי מתנגש עם לוח הזמנים המשפטי שלו. 

 

מן העבר השני, קיימת האפשרות שחברי כנסת בקדימה ינסו לחבור לליכוד. לפי שעה לא נראה כי יש קבוצה של שבעה חברי כנסת שמסוגלים להוביל מהלך כזה, אולם ישנם כמה חברי כנסת בקדימה שנמצאים בקשר ישיר עם לשכת ראש הממשלה ועם אנשיו של נתניהו, ובימים האחרונים אף נתגלו רמזים ברורים לתיאום בין הצדדים.

 

 (צילום: חיים צח, שירן גרנות, עידו ארז, עופר עמרם) (צילום: חיים צח, שירן גרנות, עידו ארז, עופר עמרם)
(צילום: חיים צח, שירן גרנות, עידו ארז, עופר עמרם)

 

ומה אומרים החרדים? "מצבנו רע", אמר בכיר בש"ס, "הכניסה של קדימה לממשלה והפרישה ממנה לא מעניינת ולא משנה דבר. השורה התחתונה היא שבקרוב ניכנס לראשונה בתולדות מדינת ישראל למצב שבו אין הסדר חוקי למעמדם של תלמידי הישיבות. מי שאשם בזה הוא נתניהו, שהלך רחוק מדי לטובת קדימה בנושאים שהם פשוט לא ריאליים".

 

גורם במפלגה הוסיף כי "פלסנר גרר את קדימה ואת המערכת כולה להרפתקה מיותרת ומביכה. יש זעם גדול במפלגות החרדיות על נתניהו, שהפקיר את בני הישיבות ובחר בדרך שבסופו של דבר זהה להצעת

החוק של ליברמן".

 

יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ ישראל אייכלר, תקף את קדימה ואמר כי המפלגה "פרשה רק משום שחבריה לא קיבלו את התיקים שקיוו לקבל עם פרישת החרדים מן הממשלה. הם לא הסכימו לחוק שיאפשר המשך לימוד התורה בארץ, רק כדי לרשת את התיקים של ש"ס ויהדות התורה".

 

ח"כ אייכלר קרא לנתניהו לחוקק חוק "שישמור על מעמדם של לומדי התורה המגנים על ארץ ישראל מפני כל האויבים מסביב. דווקא בימי בין המצרים, מופז יוצא למסע הסתה שיגרום לחורבן הבית של קדימה עצמה. אסור לתת למפלגה הטובעת לסחוף אחריה לתהום את כל יושבי הארץ. במדינה שבה אנשים מציתים את עצמם על מצוקה כלכלית, אסור לתת למסיתים להצית אש זרה בקרב העם".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"חייבים לפרוץ את החומה". ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מופז. "מה שמעניין אותו זה גיוס מצביעים"
צילום: רויטרס
נתניהו. אין נושא אחד שיוביל לפרישה
צילום: רויטרס
מומלצים