שתף קטע נבחר

לקראת בחירות ברבנות: רבני צהר רוצים שינוי

שבעה חודשים לפני בחירת הרבנים הראשיים, וכשברקע ההערכה כי רבני צהר יריצו לראשונה מועמד מטעמם לתפקיד, יוצא הארגון בקמפיין רחב להחזרת הרבנות לדרכו של הרב קוק

מחממים מנועים לקראת הבחירות? רבני "צהר" פרסמו מסמך שבו הם מנסחים ומגדירים מחדש את תפקידה של הרבנות הראשית בעת הזו - על פי תפיסת הציונות הדתית, ובדרכו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הארגון מציע "לחזק" את הרבנות באמצעות שינוי מדיניותה בענייני דת ומדינה, אך ההערכה היא כי מדובר ביריית פתיחה לקמפיין בחירות של ארגון "צהר", לקראת הצבת מועמד מטעמו לתפקיד הרב הראשי.

 

כצעד ראשון: חוברת ואפליקציה

תחת הכותרת "המורשת שלו – הדרך שלנו", המתייחסת לרב קוק, הפיץ ארגון הרבנים הן בעיתונות הדתית והן בבתי הכנסת, חוברת בחתימתם של נשיא "צהר" ורב העיר רמת גן, יעקב אריאל, והיו"ר ורבה של שהם, דוד סתיו, ובה הם מפרטים את חזונם לשיפור הרבנות. בתכנית: מינוי דיינים המחויבים לפסיקותיה, תמיכה בהסכמי קדם נישואים, עידוד גיור של צאצאי מתבוללים, אימוץ היתר מכירה ועוד.

 

מתוך רצון להשיב לרבנות הראשית את הרלוונטיות ולחזק את מעמדה בציבור כולו - קובע המסמך, בין היתר, כי יש להקים בית מדרש לבירור סוגיות יסוד בנושאי דת ומדינה, בו גם יגובשו חוות דעת על הצעות חוק לפני דיון והצבעה עליהן. בהתייחס לתחום הכשרות נכתב, כי יש לשאוף שכל אדם חילוני יאכל מזון כשר, ולכן יש לקבוע סטנדרט הלכתי בסיסי להשגחה הממלכתית בעניין זה.

 

קמפיין "צהר" יימשך עד לאחר חגי תשרי, ובארגון מזכירים רק את יום פטירת הרב קוק שחל השבוע (ג' באלול) ואת "ימי התשובה" הקרבים כמניעים לעיתוי השקתו, וכמובן שלא את הבחירות הממשמשות ובאות. השבוע כבר העלה הארגון בעמוד הפייסבוק שלו, אפליקציה שבאמצעותה יכול הציבור לבחור את התחומים שבהם, לדעתו, צריכה הרבנות לעסוק. בהמשך הדרך תכלול המערכה הציבורית גם מודעות פרסום בכלי התקשורת ועל גבי אוטובוסים.

 

ברית ש"ס - "יהדות התורה" מתפוררת

בשני העשורים האחרונים שולטים החרדים באופן מובהק על מוקדי הכוח של שרותי הדת במדינה, והביטוי העיקרי לכך הוא מינויים של רבנים ראשיים, רבני ערים ודיינים שרובם המוחלט מזוהים עם הקו החרדי. בחודשים האחרונים חלה תפנית מסוימת, כאשר ש"ס, שהייתה בעלת ברית פוליטית מוצהרת עם יהדות התורה בנושא, זנחה את השותפות והחלה לרקום עסקאות עם הציונות הדתית.

 

הפירות הראשונים נקטפו בפתח תקווה לפני כחצי שנה, כאשר שיתוף פעולה בין נציגויות ש"ס והמפד"ל המקומיות, יחד עם

מסע שתדלנות של רבני "צהר", הביא לבחירתם של הרב בנימין אטיאס החרדי והרב מיכה הלוי הדתי-לאומי לרבני העיר. גם לקראת הבחירות לרבנות ירושלים מתגבש הסכם בין הצדדים, וב"צהר" מקווים כי השותפות תגיע לשיא בחודש ניסן הבא, בבחירתו מחדש של רב ציוני לרבנות הראשית.

 

יו"ר "צהר", הרב דוד סתיו, אמר על הקמפיין שמשיק הארגון כי "המציאות היום כואבת. זו מציאות שבה יותר ויותר זוגות נישאים בחו"ל, בתי עסק מעדיפים לוותר על תעודת כשרות, וקשיים מיותרים מוערמים על גרים. המשך מצב זה יביא להפרדת הדת מהמדינה דה פקטו. אנו צריכים להתעורר ולתקן וליישם, כי רק רבנות ראשית חזקה, משפיעה ורלוונטית תוכל למלא את חזונו של הרב קוק, כשהקים אותה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקמפיין יצא לדרך? ראשי "צהר"
צילום: גיל יוחנן
"חייבים רבנות ראשית משפיעה ורלוונטית". הרב דוד סתיו
צילום: גבי מנשה
מומלצים