שתף קטע נבחר

הצעה בניו-יורק: חתימה על טופס ויתור לפני ברית

אחרי ששני תינוקות מתו כתוצאה מזיהום, ועדה רפואית הציעה כי הורים יחתמו על טופס המאשר למוהל לערוך "מציצה בפה" ולא באמצעות מכשיר סטרילי. ההצעה תובא לאישור בספטמבר

האם בנוסף לכלי המילה הרגילים, בכל ברית יהיה צורך גם באישור חתום? זוהי המגמה המסתמנת בניו-יורק. ועדה רפואית בעיר הציעה אתמול (יום ג') כי יהודים יצטרכו לחתום על "כתב ויתור" לפני שיוכלו לערוך ברית מילה לבנם, אם ירצו שזו תכלול "מציצה בפה". ההצעה, שפורסמה ב"ניו-יורק טיימס", הועלתה לאחר שבעשור האחרון שני תינוקות נדבקו מהמוהל בהרפס - ונפטרו.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

"מציצה בפה" הוא הליך שנוי במחלוקת, שבמהלכו המוהל מוצץ דם מהפצע שנוצר בשל חיתוך העורלה. להלכה, הדעות חלוקות האם הסיבה להליך היא בריאותית או בעלת משמעויות קבליות - אך כולם מסכימים שהוא נחוץ מבחינת קיום המצווה.

 

לפני כ-200 שנה, בעקבות מקרה של הדבקת תינוק במחלה על-ידי מוהל ידוע, פסק ר' משה סופר (החת"ם סופר, מגדולי פוסקי ההלכה באותה עת) כי ניתן לבטל את ה"מציצה בפה" ולבצעה בעקיפין על-ידי כלי ייעודי. הרב מנחם פליישמן, מוהל מומחה ומפקח על מוהלים מטעם הרבנות, מסביר כי בעקבות הפסיקה התעוררה מחלוקת - האם מדובר בהוראה נקודתית, או בחידוש שתקף לכל. על-פי הנחיות הרבנות הראשית, על המוהל לשאול את הורי התינוק כיצד הם מעוניינים שתתבצע המילה.

 

במהלך השנים נוצרה חלוקה לפיה החוגים הליברלים - בהם רוב הציונות הדתית - עברו למציצה באמצעות שפופרת סטרילית, ואילו החוגים השמרניים-יותר, בהם החרדים, מקפידים על "מציצה בפה". ההקפדה על כך היא אדוקה עד כדי כך שבבריתות שבהן ידוע שהמוהל חולה או סובל מזיהום - אדם אחר מבצע את הליך המציצה עצמו.  

 

3,600 תינוקות מדי שנה

הוועדה הרפואית שהוקמה בניו-יורק נועדה להוביל מהלך לצמצום ה"מציצה בפה". ממסמך שעסק בנושא, והוצג בשבוע שעבר על-ידי גורמי רפואה פדרליים, התברר כי בין השנים 2000-2011 נדבקו 11 תינוקות בהרפס כתוצאה מברית המילה. עשרה מהם אושפזו, שניים סבלו מנזק מוחי ושניים, כאמור, מתו.

 

בהתבסס על נתונים אלו, מחלקת הבריאות העירונית אף פירסמה בשבוע שעבר המלצה חד-משמעית להימנע ממציצת הפצע באמצעות הפה בבריתות, וכן הודיעה כי כמה בתי חולים בעיר הסכימו להפיץ מנשר להורים טריים שבו הם מזהרים מפני הסיכונים בעריכת ברית מילה באופן פרטי.

 

לפי הצעת הוועדה הרפואית, לפני עריכת הברית על המוהל יהיה להחתים את הורי התינוק על טופס שבו הם מצהירים כי הם מודעים לסכנות הרפואיות שב"מציצה בפה" ולאפשרות של הידבקות במחלות. ברשויות בניו-יורק אומרים כי ה"מציצה בפה" נערכת בעיקר בבריתות במגזר החרדי, ועל-פי הערכות כ-3,600 תינוקות נימולים בדרך זו מדי שנה.

 

צפויות התנגדויות

על-פי הפרסום ב"ניו-יורק טיימס", בעשור האחרון - ככל שהתברר העניין הרפואי בנודע ל"מציצה בפה" - בממסד החדרי הגנו באדיקות על ההליך המסורתי. חלק מהרבנים טענו כי אין ראיות מספיקות לכך שהזיהום נגרם כתוצאה מהמציצה, ורבנים אחרים אמרו כי ההליך הוא כה חשוב מבחינה דתית שיש להמשיך בו בכל מקרה.

 

דובר מטעם ארגון "אגודת ישראל" בניו-יורק, אבי שפרן, אמר כי עליהם ללמוד את ההצעה החדשה, לפני שיגיבו עליה. לפני כשלושה

חודשים, בעקבות מקרה מוות של תינוק, הזהיר סגן נשיא הארגון כי פיקוח על ההליך עלול לגרום לעריכתו במחתרת - וכך להפוך אותו למסוכן יותר.

 

הוועדה הרפואית תקבל במהלך השבועות הקרובים הערות על הצעתה, ותערוך שימוע פומבי ב-23 ביולי. היא תצביע על קבלת או דחיית ההצעה בחודש ספטמבר. יו"ר הוועדה אמר כי הם מוכנים להתנגדויות: "מאחר שאנו עוסקים פה בפיקוח על הליך דתי, אנו בטוחים שהעניין ייבחן לפרטי פרטים, גם בהיבטים משפטיים. ובכל זאת, אנו חשים שיש בסיס חוקי איתן לפיקוח, מתוך אינטרס לשמור על בריאות התינוקות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברית מילה. עם מציצה בפה או בלי?
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים