שתף קטע נבחר

"ערי המחר של המדינה": חדרה, יהוד וקריית גת

בוועידת העשור של מרכז הבנייה הישראלי שנפתחה בים המלח ניסו לענות על השאלה איזו עיר האטרקטיבית ביותר למגורים. חדרה מציעה חוף ים ושטחים ירוקים, אור עקיבא מתפארת בחינוך מצוין, קריית גת מציעה דיור מוזל ועכו מתגאה בתפנית כלכלית משמעותית. אז איפה הכי כדאי לגור? שפטו בעצמכם

האם חדרה, יהוד וקריית גת מהוות את יעדי הנדל"ן החמים הבאים בישראל? על התשובה הזו ניסו היום (ד') לענות בוועידת העשור של מרכז הבנייה הישראלי בים המלח. "העיר חדרה של היום היא עיר המחר של המדינה", ניסה לשכנע אותנו ראש עיריית חדרה חיים אביטן, שנימק את טענתו בכך שהוסיף כי מדובר בעיר "עם חוף ים מהיפה של המדינה".

 

חדרה: נחתם הסכם להקמת מתחם סינמה סיטי

אושרה תוכנית ענק בדרום: 2,220 דירות חדשות

חדש בקריית גת: מאות דירות באווירה ירוקה

 

לדברי אביטן, "חדרה זוהי עיר של טבע, גנים, פארקים ופנינות חמדה ירוקות שקשה למצוא בישראל. זוהי עיר של שכונות חדשות המשקיפות על נוף ירוק של מרחבים במזרח, או נוף כחול של ים במערב. היא מצויה בתנופת פיתוח שלא ידעה כמותה בעבר, לא רק בתחום המגורים כי אם גם בתחומי התיירות, המסחר, התרבות והפנאי".

 

"בתנופת פיתוח", חדרה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
"בתנופת פיתוח", חדרה(צילום: עידו ארז)

 

עוד אמר אביטן כי "חדרה היא בין היחידות שבתוכנית המתאר שלה מעוגנת טבעת ירוקה רחבה מאוד של גנים ופארקים. כבר היום אנחנו רואים הגירה חיובית של משפחות צעירות שמחפשות לא רק איכות חיים אלא גם איכות סביבה - ובחדרה הן רואות גם את זה וגם את זה".

 

לדבריו, "השנה חצתה העיר את רף 90 אלף התושבים, ובנוסף לביקושים אנו רואים זינוק במחירי הנדל"ן ובבקשות להיתרי הבנייה. רק בשבוע שעבר אישרה הוועדה המחוזית תוכנית לבניית 600 יחידות דיור במגדלים עם נוף לים".

 

קריית גת ועכו: תשואה גבוהה בדירות להשכרה

ראש עיריית קריית גת, אבירם דהרי, סיפר כי קריית גת הפכה לאטרקטיבית עוד ב-2008, אז יזמים החלו לפקוד את העיר. לדבריו, בשנת 2004 מינהל מקרקעי ישראל אזר אומץ ושיווק קרקעות בעיר ללא עלות, אך אף יזם לא התמודד אז על המכרז.

 

"בזמנו מחיר דירה ממוצעת בגודל 72 מ"ר עמד על 150-200 אלף שקל בלבד. בשלב מסוים החלו לקנות את הדירות וחילקו אותן ל-4 דירות קטנות .כיום כל יחידה כזו מושכרת ב-2,000 שקל בחודש ובעל הבית מרוויח לא פחות מ-8,000 שקל בחודש. אז הבנו שמשהו בעיר השתנה", אמר דהרי.

 

ראש עיריית אור עקיבא, שמחה יוסיפוב, ניסה לפתות אותנו לשקול מגורים בעיר באמצעות קלף החינוך. "כיום אור עקיבא היא מבין הערים המובילות בהשקעה בחינוך ולזכאות לבגרות. אנחנו שואפים לאיכות חיים טובה יותר ולכן הקמנו בתי ספר וגנים חדשים", סיפר.

 

"מהערים המובילות בהשקעה בחינוך", אור עקיבא (צילום: עיריית אור עקיבא) (צילום: עיריית אור עקיבא)
"מהערים המובילות בהשקעה בחינוך", אור עקיבא(צילום: עיריית אור עקיבא)

 

לדבריו, "באזור הצפוני של העיר אנחנו בונים שכונות חדשות ועל פי התוכניות, ייבנו כ-7,000 יחידות דיור חדשות באזור. הצלחנו לקחת כ-1,000 דונם מקיסריה וכ-1,000 דונם מאזור השיפוט של בנימינה כדי לבנות עליהם יחידות דיור נוספות".

 

עכו מתפארת בנתוני תשואה גבוהים של לפחות 5.5% בדירות להשכרה. לדברי ראש העיר, שמעון לנקרי, "הלוואי שהממשלה הייתה מתנהלת כפי שראשי הערים מתנהלים בערים שלהם וחבל שהיא לוקחת את המודל של השלטון המקומי. אף שאיני תושב העיר עכו במקור, ידעתי כי מדובר בעיר עם מורשת אדירה שאיבדה מזוהרה - וצריך לדאוג להחזיר אותה לתודעה".

 

תשואה גבוהה למשקיעים, עכו (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
תשואה גבוהה למשקיעים, עכו(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

לנקרי הסביר כי עכו "זוהי עיר עם חוף ים, עיר רב תרבותית ורב לשונית. כיום אני יכול להגיד שאנחנו במקום אחר כי הבנו שבלי כלכלה חזקה וללא תיירות לא נוכל להתקדם, וכך עכו הפכה למודל לתפנית כלכלית ומוניציפלית".

 

יהוד ופרדס חנה: מתאימות לזוגות צעירים

יעקב אטרקצ'י, מנכ"ל קבוצת אאורה ישראל, סבור שדווקא יהוד מהווה את היעד הבא להשקעה בנדל"ן למגורים. "יהוד הפכה ליעד נדל"ן חשוב באזור גוש דן, ורמת הביקושים למגורים בעיר זינקה משמעותית ב-3 השנים האחרונות", אמר. לדבריו, דירות 4 חדרים בפרויקטים שמשווקת החברה בעיר עלו לפני 3 שנים כמיליון שקל וכיום כבר עולות 1.6 מיליון. "אנחנו מאמינים ביהוד", מספר אטרקצ'י, "למעלה מ-50% מרוכשי הדירות בפרויקטים שאנו משווקים בעיר מגיעים מחוצה לה".

 

אטרקצ'י אף המליץ על פרדס חנה. אאורה משווקת בימים אלה פרויקט מגורים בשכונת כליל החורש ביישוב, ולדברי אטרקצ'י מחיר התחלתי של דירת 4 חדרים בפרויקט עומד על כ-950 אלף שקל. "אנחנו פונים לאוכלסייה צעירה שידה אינה משגת לקנות דירה בתל-אביב. אמנם ייתכן כי רוב האנשים שיכולים להרשות לעצמם מעדיפים אזורים אחרים, אבל בהחלט יש מגמת ביקושים בעיר". לדבריו, הנגישות של היישוב לכביש 6 ולכביש 2 וכן לתחנת הרכבת מקלים על האפשרות להתגורר ביישוב ולעבוד באזור המרכז.

 

כיכר הנשיא בפרדס חנה (צילום: אורי תאר) (צילום: אורי תאר)
כיכר הנשיא בפרדס חנה(צילום: אורי תאר)

 

הבוקר הודיעה אאורה ישראל כי היא צפויה להקים שני פרויקטים הכוללים כ-400 יחידות דיור בחולון בהיקף מכירות כולל הנאמד ב-800 מיליון שקל. מדובר ב-5 מגדלים חדשים ששיווקם והקמתם יחלו בהדרגה בשנת 2013. המגדלים יעוצבו על ידי מעצב הפנים דניאל חסון, שמספר כי רוכשי הדירות יוכלו לבחור לעצב את דירותיהם בסגנון בייסיק, קלאסי, כפרי או היי-טקי - מה שיאפשר לדיירים להיות שותפים בתהליך העיצוב.

 

הפרויקט הראשון, שנקרא "אאורה design", יוקם ברחוב פנחס אילון בשכונת ח' 300, ויכלול 66 יחידות דיור במגדל בן 18 קומות. הדירות יהיו בנות 5 חדרים, דירות גן ופנטהאוזים מפוארים. במסגרת המכירה המוקדמת דירת 5 חדרים תוצע למכירה במחיר התחלתי של 1.9 מיליון שקל. מחירי הדירות כוללים חניה ומחסן.

 

הפרויקט השני, שנקרא "אאורה design פלוס", יוקם ברחוב ראובן ברקת בשכונת ח' 501 ויכלול 80 יחידות דיור במגדל בן 22 קומות. הדירות בנות 4-6 חדרים, דירות גן ופנטהאוזים. במסגרת המכירה המוקדמת דירות 4 חדרים יוצעו למכירה במחיר התחלתי של 1.695 מיליון שקל. דירות 5 חדרים יוצעו למכירה החל מ-1.895 מיליון שקל ומחירי דירות 6 חדרים יחלו ב-2.195 מיליון שקל.

 

בחברה מספרים כי שני הפרויקטים מרוחקים מרחק הליכה רגלית מהיכל התרבות, המדיטק, קניון חולון, הקאנטרי ומרכזי בילוי ותרבות נוספים. עוד מדווחת החברה כי במהלך 2013 תוציא החברה לשיווק כ-250 יחידות דיור נוספות בעיר.

 

פרופ' אבי דגני, נשיא קבוצת גיאוקרטוגרפיה, סיכם כי על מנת לייצר עיר טובה שמושכת אוכלוסייה - יש צורך בראש עיר טוב שיידע להגשים פיתוח. "ניצני נדל"ן אטרקטיביים הם הדברים הראשונים שראש עיר צריך לנסות לייצר - מפני שהם ראשית הצלחה, כמו גם אסתטיקה אורבנית", אמר. "יש 3 אינדיקטורים לבחירת עיר למגורים - דיור מתאים, מקום עבודה קרוב וחינוך טוב לילדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
חדרה. "עיר המחר של המדינה"
צילום: עידו ארז
מומלצים