שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "הצרכנים חסכו 5.7 מיליארד שקל בסלולר"

  מנכ"ל משרד התקשורת הציג בישיבת הממשלה את נתוני סיכום פעילות המשרד. מכשירי הסלולר הוזלו השנה בעד 60% ובית אב חסך עבור 3 מכשירים כ-1,900 שקל בשנה. מחיר דקת שיחה ירד מ-42 אג' ל-10 אג' - 75%. כמיליון איש התניידו השנה, אך לקוחות רבים עדיין לכודים בתוכניות שכוללות תשלום על מכשיר

  משרד התקשורת מסכם את 2012 עם 8 חברות סלולר, כמיליון לקוחות שהתניידו בין החברות, וירידה של 36% בממוצע ההכנסה החודשית הממוצעת של חברות הסלולר ממתן שירותי סלולר ללקוח: מ-145 שקל ל-93 שקל. כל זאת בעקבות הרפורמה שחולל המשרד.

   

  • 012 מובייל: 44 שקל ללא הגבלה לכל הלקוחות

   

  בישיבת הממשלה שנערכה הבוקר, הציג מנכ"ל המשרד עדן בר טל, נתונים לשנות הפעילות 2012-2009, לפיהם הרפורמה בסלולר חסכה לצרכנים במצטבר 5.7 מיליארד שקל. שיא המחירים בשירותי הסלולר היה ב-2010. ב-2011, היתה ירידה של כ-1.9 מיליארד שקל בהכנסות החברות משירותים סלולריים לצרכן. ב-2012, ההכנסות הללו ירדו בעוד 3.8 מיליארד שקל, בעקבות כניסת החברות החדשות. סך הכל: 5.7 מיליארד שקל בשנתיים האחרונות.

   

  הצעדים שהובילו לשינוי, בהובלת שר התקשורת משה כחלון: הפחתת מיליארד שקל בדמי הקישוריות, הסרת חסמי מעבר ללקוחות השבויים כביטול קנסות יציאה, ניתוק הקשר בין עסקאות מתן השירות ורכישת המכשיר וביטול נעילת המכשירים (Sim Lock) למפעיל סלולרי אחד. וכמובן: הקצאת תדרי סלולר לשתי חברות חדשות: גולן טלקום ו-HOT מובייל וחלוקת רישיונות למפעילים הוירטואליים (MVNO) – רמי לוי, YouPhone והום סלולר.

   

  יחד עם זאת, יש עדיין צרכנים רבים שלכודים בתוכניות הישנות שלהם, בשל התחייבות על מכשירים, כך שלא כל הצרכנים יכולים היו לנצל את ירידת המחירים.

  הירידה בסך הכנסות חברות הסלולר ()
  הירידה בסך הכנסות חברות הסלולר

   

  הוזלה של 60% במכשירי הסלולר

  לפי המצגת שהציג המשרד, בית אב שמחזיק ב-3 טלפונים סלולריים חסך השנה 1,900 שקל. המחיר לדקת שיחה ירד מ-42 אג' בממוצע ל-10 אג - ירידה של 75%. .בעקבות החיוב של משרד התקשורת את מפעילות הסלולר לבקש את רשות הצרכן לפני שנשלחים לו שירותי תוכן שעולים מאות שקל בחודש, הצרכנים בישראל חסכו 20 מיליון שקל של חיובי יתר עבור שירותי תוכן סלולרי כמשחקוני טריוויה לא נחוצים.

    

  עקב השינויים בשוק, ב-2012 היתה עליה דרמטית בשימושים בטלפון הסלולרי. היתה עלייה של 23% בדקות הכניסה בעקבות החלת מודל "ללא הגבלה" ב-79-99 שקל בסלולר ששינה את פני השוק.

   

  בגלל חבילות הגלישה המוגדלות שמציעות החברות - 3 ג'יגה בחבילות ללא הגבלה ו-5 ג'יגה ומעלה בתוספת תשלום, וכן בשל העלייה בשימוש בטבלטים ובסמארטפונים, חלה עליה משמעותית עוד יותר בשימושי ה-DATA.

   

  במחירי מכשירי הסלולר היתה ירידה של עד 60%, חלקה בזכות הסרת חסמי יבוא על-ידי שר התקשורת, אך רובה בגלל התחרות בין החברות, היבואנים וכן בשל ירידה טבעית במחירי המכשירים.

  מכשירי הסלולר הוזלו אצל יבואנים פרטיים ()
  מכשירי הסלולר הוזלו אצל יבואנים פרטיים

    

  מעבר לעידן +: חיסכון של עד 2,760 שקל בשנה

  בשידורי טלוויזיה, מעבר של לקוח כבלים ולוויין לשירות הציבורי הדיגיטלי עידן פלוס, חסך לבית אב עד 2,760 שקל בשנה (לפי 230 שקל לחודש לכבלים והלוויין). יחד עם זאת, בשל ביטול השירות האנלוגי, מי שלא היה מנוי לכבלים קודם לכן דווקא הוציא כסף, כ-500 שקל תשלום חד פעמי. לפני נתוני המשרד, 500 אלף משפחות, 22% מהאוכלוסיה התחברות לעידן +, שהורחב השנה מ-6 ל-18 ערוצים.

   

  גם החלת חובת "חבילה צרה" – חבילת ערוצים מצומצמת על HOT ו-yes בתום 2012, תביא, לפי משרד התקשורת, לחיסכון שנתי של עד 1,200 שקל למשפחה מ-2013. גם בתחום הטלוויזיה היתה הסרה של חסמי מעבר: ביטול קנסות יציאה, תקופת התחייבות מקוצרת.

   

  ב-2013, כך לפי משרד התקשורת, יושק השוק הסיטונאי: פתיחת תשתיות האינטרנט של בזק ו-HOT למתחרים, כך ששחקנים נוספים יוכלו להפעיל שירותי טלוויזיה על גבי האינטרנט (OTT). בין היתר, אורנג' וסלקום הצהירו שישיקו שירותי טלוויזיה ב-99 שקל לחודש.

   

  באינטרנט, משרד התקשורת ביטל השנה את התשלום חודשי לבזק על "קו עירום", קו טלפון שמשמש לאינטרנט בלבד ADSL ONLY, ובכך הביא לחיסכון של 25 שקל לחודש ו-300 שקל לשנה ללקוח שלא מדבר בטלפון הקווי. ב-2013: כך לפי משרד התקשורת, יושלם מיזם הסיבים האופטיים עד הבית (FTTH).

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  צילום: אוהד צויגנברג
  שר התקשורת משה כחלון
  צילום: אוהד צויגנברג
  מומלצים