שתף קטע נבחר

המרן אושפז - החרדים האשכנזים התעלמו

בשלושה מארבעת העיתונים היומיים במגזר החרדי-אשכנזי התעלמו לחלוטין ממחלתו של הרב עובדיה: "הם כנראה יודעים שהם רשעים גמורים ותפילה שלהם רק תקלקל ותפגע עוד יותר במרן". "יתד נאמן": "ברוך ה' הרב לא היה במצב שמעורר דאגה"

נשיא המדינה התקשר, העיתונות הכללית התעניינה ורבנים בציונות הדתית התפללו - אבל נראה שדווקא בציבור החרדי יש שנשארו אדישים לאירוע המוחי שעבר הרב עובדיה יוסף . בשלושה מתוך ארבעת העיתונים היומיים במגזר התעלמו הבוקר (א') לחלוטין ממצבו הבריאותי של "פוסק הדור הספרדי", ולא מצאו לנכון לדווח עליו או לפחות לקרוא לציבור להתפלל.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו

 

 

"המודיע" החסידי היה היחיד שהתייחס לאשפוזו של הרב עובדיה, ובעמוד השער, אך ב"המבשר" המתחרה וכן ב"יתד נאמן" ו"הפלס" של הזרם הליטאי הוא כלל לא הוזכר. באתרי האינטרנט החרדים, לעומתם, פורסמו עשרות כתבות ועדכונים בנושא מאז שיצאה השבת, ובתחנות הרדיו שידרו "גל פתוח" לרגל המצב.

 

"התפילה שלהם תקלקל למרן"

חסידיו של "מרן" בציבור החרדי-ספרדי, טוענים כי חילוקי הדעות הפוליטיים וההלכתיים איתו העבירו על דעתם את העסקנים האשכנזים השולטים בעיתונים אלה, עד שאינם מסוגלים לדאוג לשלום הרב – אף שהוא מ"גדולי הדור". הם ציינו כי ביטאון ש"ס "יום ליום" דווקא יודע להתעלות על המחלוקת, ונוהג לדווח בהרחבה על אירועים מעין אלה כשהם מתרחשים "בצד השני".

 

איציק סודרי, מקורב לבית הרב ולשעבר דובר ש"ס, העיר בציניות בשיחה עם ynet: "אני יכול רק לנסות וללמד זכות על העיתונאים והעורכים החרדים שלא פרסמו מילה על האשפוז של הרב עובדיה והתפילות. הם כנראה יודעים שהם רשעים גמורים ותפילה שלהם רק תקלקל ותפגע עוד יותר במרן. לכן אני מבין את הסיבה שהם נמנעו מלפרסם את הדברים".

 

אף מילה בעיתונות החרדית האשכנזית. הרב עובדיה ()
אף מילה בעיתונות החרדית האשכנזית. הרב עובדיה

 

גורם בכיר במערכת "יתד נאמן" דחה את הטענות, וסיפר מה הוביל להחלטה שלא לדווח על מצבו של הרב יוסף. לדבריו, בחודש שעבר אושפז הרב שמואל אויערבך, מנהיג הפלג היריב לזה של "יתד" בזרם הליטאי, לצורך צינתור בלבו, ועורכי העיתון החליטו להתעלם מהעניין מחשש שיאמרו כי הם "רוקדים על דמו". כעת, לאחר שלא דיווחו על החמרה במצב בריאותו של רב בכיר מהזרם שלהם, קבעו חברי הוועדה הרוחנית כי אין לסקר גם אירוע רפואי בסדר גודל דומה שעבר הרב עובדיה יוסף, שכן הוא מנהיג של ציבור אחר.

 

"היינו יכולים אולי למצוא פיתרון ולפרסם מעין מודעה שקוראת להתפלל לרפואתו, ואז זה כביכול לא מטעם העיתון", הוסיף הגורם, "אבל ברוך השם הרב לא היה במצב כזה שמעורר דאגה".

 

הוא ציין כי גם על אשפוזו לפני כמה חודשים של הרב אהרון לייב שטיינמן, ש"יתד נאמן" כפוף אליו, לא נכתב בעיתון –

מאותה סיבה. ככלל, אמר, מדיניות העיתון במקרים אלו היא לא להיגרר ל"פפראצי ומציצנות" אלא להסתפק בדיווח יבש ובקריאה להרבות בתפילה – אך לא תמיד הדבר נחוץ. לדבריו, כך היה גם בימי חוליו של "פוסק הדור" הרב יוסף שלום אלישיב.

 

מנהל מערכת "המבשר", יעקב פרוש, הסביר את ההתעלמות מהנושא: "'המבשר' הוא היומון החרדי היחיד שיש לו קשר אישי לבית מרן וכל מה שהם מבקשים נכנס לעיתון. אתמול לא ביקשו, ובמצבים עדינים כמו עכשיו בטח שלא נעשה ללא בקשה מהם. בדרך כלל, כשחלילה אחד גדולי ישראל לא חש בטוב, אנחנו מכניסים ידיעה רק לפי בקשת בני הבית כי זה רגיש - וכך פעלנו גם במקרה זה".

 

גם מנכ"ל "הפלס", יעקב לבין, אמר כי נושאים שכאלה אינם מסוקרים כלל בעיתון - אלא לבקשת המשפחות בקריאה לציבור להתפלל. הוא ציין כי כך נהג העיתון לגבי כמה רבנים בכירים שאושפזו לאחרונה, ובהם הרב שמואל אוירבך. לובין הוסיף כי אלו "נושאים רכילותיים שאין לציבור עניין בהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אושפז, אחר כך שוחרר, והעיתונות החרדית מתעלמת
צילום: שירי הדר
"לא היה במצב מעורר דאגה". "יתד נאמן"
מומלצים