שתף קטע נבחר

הילדים לא התחפשו, הם חיילים

ימי החופשה מוקדשים לאימונים צבאיים, הבקרים ללימודי קודש, ובערב - חמש יחידות במגמה צבאית. כ-70% מבוגרי הפנימייה הצבאית-תורנית "אור עציון" הופכים לקצינים בצה"ל. חינוך למיליטריזם? לא בבית ספרנו

בפנימייה הקדם-צבאית דתית "אור עציון" לא מאמינים בשוויון בנטל: בזמן שרוב בני הנוער בישראל בילו את חופשת החנוכה בבית ואכלו סופגניות, תלמידי הפנימייה ערכו אימון "רטוב" בנשק בבסיס "שפיפון" של חטיבת הצנחנים בצפון הנגב. "70% מבוגרי "אור עציון" מגיעים לתפקידי קצונה בצה"ל, לעומת 7% ביתר האוכלוסייה", מעיד מפקד הפנימייה, סא"ל אלון היימן.

 

כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו

 

 • נמצא האיום הקיומי: "אוכלי נבלות לומדים תורה"

   

  מניינם של קצינים בצה"ל שלמדו בפנימייה מוכיח יפה את דבריו: 125 מבוגרי הישיבה משרתים בימים אלה בתפקידי קצונה, בהם אל"מ עופר וינטר, שמונה לאחרונה למח"ט גבעתי, כמו גם קצינים בדרגות המקבילות למח"ט וטייסים.

   

  "אור עציון" הממוקמת ביישוב מרכז שפירא, היא לא רק פנימייה צבאית, אלא גם ישיבה תיכונית-דתית שבראשה עומד הרב חיים דרוקמן. "לימודי הקודש נלמדים ברמה גבוהה כמו בכל ישיבה תיכונית", אומר היימן. "אנשי הסגל כולם דתיים, וחלקם מגיעים מן הישיבה התיכונית הסמוכה אור-עציון. אנחנו בוחרים אישית את המורים כדי לוודא שהם עומדים בסולם הערכים של פנימייה צבאית".

   

   

  הביקוש עולה מדי שנה, ורק אחד משבעה מתקבל (צילומים: דו"צ) (צילום: דובר צ"הל) (צילום: דובר צ
  הביקוש עולה מדי שנה, ורק אחד משבעה מתקבל (צילומים: דו"צ)

   

  באתר האינטרנט של הפנימייה מצוטט הרב דרוקמן: "הפנימייה הצבאית אור עציון מחנכת בני תורה לקראת פיקוד בצה"ל. אני רואה בכך ערך לאומי ממדרגה ראשונה לגדל מפקדים בעלי אמונה, שיקרינו לחיילי צה"ל עוצמה ושורשיות". 

   

  היימן מסתייג מהאפשרות כי הפנימייה, בהיותה מוסד צבאי ודתי גם יחד, תחנך למיליטריזם. "באימון האחרון בחנוכה, החבר'ה שלנו טיילו במצדה, והסברנו להם את ההבדל בין קנאות לפשרה, ואת ההכרח לא ללכת עם 'ראש בקיר'".

   

  אהבה ורעות

  "שגרת היום בפנימייה מורכבת מלימודי קודש בבקרים, לימודי תיכון בשעות הצהריים ובערבים מתקיימות פעילויות שונות כגון לימודים צבאיים, חונכויות, סדרים וכו'", נכתב באתר האינטרנט של הפנימייה, הנושא את הכותרת "מי שמאמין כן מפקד". "במסגרת הלימודים הצבאיים לומדים השוחרים במגמה צבאית הכוללת שתי יחידות בהיסטוריה צבאית , שתי יחידות ביסודות הפיקוד ויחידה אחת בנושא קרבות ארץ ישראל".

   

  "בימי חמישי מתקיימות פעילויות ערב הכוללות ניווטים, סיורים, מטווחים, מסעות והתנדבויות. בחופשות מבית הספר מתקיימים אימונים צבאיים וטיולים. במסגרת הפנימייה עוברים השוחרים קורסים מקצועיים - סנפלינג, צלילה וצניחה", מבטיח עוד האתר.

   

  "יש אהבה ורעות בין החבר'ה, זה די מזכיר את האחווה הצבאית בין חיילים" (צילום: דובר צ"הל) (צילום: דובר צ
  "יש אהבה ורעות בין החבר'ה, זה די מזכיר את האחווה הצבאית בין חיילים"

   

  לדברי היימן, המסלול התובעני לא מרתיע את חניכי הפנימייה או את הוריהם. "כשליש ממועדי החופשה במהלך השנה, התלמידים לא נמצאים בבית, אלא בפנימייה ועוסקים באימון צבאי או בעזרה ובהתנדבות דוגמת בתי חולים ובתי אבות, אבל לא שמעתי על הורים שהתלוננו על התנאים הייחודים. מה גם שהם ידעו קודם לאן הם שולחים את ילדיהם. היתרון היחסי בלימודים במסגרת פנימייתית היא הקשר המיוחד שנוצר בין החברים. יש ממש אהבה ורעות בין החבר'ה, שכל היום נמצאים אחד עם השני, זה די מזכיר את האחווה הצבאית בין חיילים".

   

  את הטענות הנשמעות על ירידת הפופולאריות של פנימיות, היימן לא שמע. "הביקוש לפנימייה הקדם צבאית עולה מדי שנה, וכיום מתקבלים צוערים בערך ביחס של אחד לשבעה מן המועמדים", הוא אומר.

   

  גם את הטענה הרווחת בציבור הדתי, כי המתגייסים בני המגזר חדורי מוטיבציה יותר מהמתגייסים החילונים, היימן אינו מאשש. לדבריו, לפחות במה שנוגע להשוואה בין הפנימייה הצבאית ב"אור עציון" למקבילה החילונית בחיפה - אין שום הבדל. "בשני המקומות אחוזי הגיוס והקצונה זהים למדי, והחבר'ה מורעלים לגמרי".

   

  התפקיד הכי משמעותי

  היימן עצמו לא למד ב"אור עציון" שנוסדה ב-1980. "את שירותי הצבאי התחלתי בכלל בשלדג, והגעתי לתפקיד מפקד פלוגה",

   הוא מספר. "כשהציעו לי להגיש את מועמדותי לתפקיד מפקד הפנימייה, היו לי קצת חששות, אבל אחרי שלוש שנים, אני חייב להגיד שזה התפקיד שהכי נהניתי בו, וגם הכי משמעותי בעיניי".

   

  בפרפרזה על האמרה הצבאית הנודעת "לכל שבת יש מוצאי שבת", אומר היימן כי "לכל שנה, יש שנה שבאה אחריה". "המיונים לשנה הבאה ממש בפתח. אנו מעוניינים שנוער איכותי המעוניין לתרום לעם ישראל ורוצה לאתגר את עצמו פיזית, חברתית ורוחנית יגיע אל הפנימייה הצבאית באור עציון", הוא חותם.

   


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דובר צ"הל
  בחופשות מבית הספר מתקיימים אימונים צבאיים וטיולים. צוער ב"אור עציון"
  צילום: דובר צ"הל
  מומלצים