שתף קטע נבחר

תומכי קווי המהדרין: הקיצונים לא מייצגים אותנו

בציבור החרדי ממשיכים לתמוך בקווי ההפרדה, ואומרים כי מקרה ההטרדה של נועה קנטרמן הוא "מעשה לא צנוע". ויש גם מי שתוהה אם לא קדמה פרובוקציה להטרדה. עסקן חרדי: "כשאברכים סופגים השפלות שהם פרזיטים, מתעלמים מזה"

נועה קנטמן עוררה מחדש את הוויכוח על "קווי המהדרין ", אבל בציבור החרדי לא מתרגשים: תומכי ההפרדה בתחבורה הציבורית אומרים כי תוקפיה של הצעירה הדתייה הם עשבים שוטים שאינם מייצגים את הנוסעים. "הטרדה של אישה באוטובוס היא מעשה לא צנוע – לא פחות מישיבה על ידה", אמר אחד העסקנים החרדים המזוהים עם הקווים המיוחדים, "הם מזיקים לרעיון הרבה יותר מהמתנגדים החילוניים שלנו".

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

לדברי העסקן, הרוב המוחלט של הנוסעים הקבועים בקווי המהדרין הם אנשים נורמטיבים שאינם מחפשים עימותים עם נשים – גם אם הן מתעקשות לשבת בחלקו הקדמי של האוטובוס, המיועד לגברים, ובדרך כלל גם לא יעירו להן על כך. "אצל החילונים יש 'ערסים', וכמו בכל מגזר – גם אצלנו יש חבר'ה שמחפשים לעשות בלאגן ולהציק", אמר. "לא צריך לעשות מזה עניין ולהכתים את כל החרדים".

 

"התקשורת מנפחת"

הוא הדגיש כי מאז קביעת בג"ץ כי קווים יכולים לפעול במתכונת "מהדרין" רק על בסיס וולונטרי, מקפידים על כך הן בחברות התחבורה הציבורית, והן הנוסעים, ואכן כמעט שלא נרשמו עימותים. לדובר החרדי ביקורת על כלי התקשורת, שלטענתו מעצימים ומנפחים כל עימות שולי בין נוסעים באוטובוס.

 

"כשאברכים סופגים השפלות והקנטות שהם פרזיטים – ושמעתי לא מעט שזה קרה להם – התעלמתם, אבל כשמישהו כביכול משלנו מעיר לבחורה שלא מתלבשת בצניעות – זו כבר כותרת ראשית ומכלילה. ולמרות שמחפשים את זה בקושי מוצאים, אולי פעם בשנה, כי זה בקושי קורה".

 

העסקן הדגיש כי איננו מכיר באופן אישי את מקרה נועה קנטמן, אך לא מן הנמנע כי כמו נשים אחרות גם היא עוררה פרובוקציה לפני שהותקפה, ביודעה כי תזכה לתמיכה בתקשורת ובציבור. "כמעט בכל המקרים הדומים שהיו בעבר התברר שהייתה התגרות", הסביר.

 

תגובות: "להעמיד לדין את האשמים והנהג"

השרה לימור לבנת שוחחה עם קנטמן, הביעה הזדהות והזמינה אותה לדיון מיוחד של ועדת השרים לקידום מעמד האישה שבראשותה. "הזדעזעתי לשמוע על מה שעשו לך. זהו מקרה חמור מאוד בעיניי", אמרה לבנת. "ההתנהלות במקרה זה של הנהגים מנוגדת להנחיות מפורשות מאוד שהוצאו בנושא, במסגרת המלצות הצוות הבינמשרדי למניעת הדרת נשים שעמדתי בראשו".

 

היא הוסיפה כי לא תעבור על כך לסדר היום. "אני מחזקת את ידייך וחשוב לי שתדעי שאת לא לבד". לבנת מספרת כי קנטרמן הודתה לה ואמרה: "אני זקוקה לתמיכה הזו היום".

 

ח"כ ד"ר עליזה לביא מ"יש עתיד" הגיבה אף היא: "מצער להיווכח ששוב משתמשים בפרשנות מעוותת של ההלכה היהודית, ובהחמרות שאינן מוכרות לאורך ההיסטוריה היהודית, כדי להדיר נשים מהמרחב הציבורי", אמרה. "אותם חלקים בציבור החרדי שפועלים לכאורה בשם ההלכה, רומסים ערכים בסיסיים ביהדות, כגון האיסור על הלבנת פנים ברבים, שמירת הלשון ושמירה על כבוד האדם. על מנהיגי הקהילה החרדית להוקיע את התופעה הפסולה הזו, ולהבהיר שאין במרחב הציבורי מקום להתנהגות מעין זו".

 

ח"כ יעל גרמן, אף היא מ"יש עתיד", אמרה כי "הדרת הנשים היא תופעה המסכנת את עתידה של החברה הישראלית",

והוסיפה: "על המדינה מוטלת האחריות למנוע מתופעות הדרת הנשים להרים ראש, והגיע הזמן שהחוק יגדיר זאת כעבירה פלילית"

 

סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שחר אילן, קרא הערב למשטרה "להעמיד לדין את האשמים במסע ההטרדות וההשפלות שעברה נועה קנטמן", וקרא לאגד לפתוח בחקירה נגד הנהג שהמשיך בנסיעה.

 

לדברי אילן, "בזיון קווי ההפרדה נמשך, והוא מחזיר את מעמד האישה בישראל עשרות שנים אחורה. שוב ושוב הופכות נסיעות פשוטות באוטובוס לטראומות קשות". הוא קורא לנקוט בסנקציות פליליות כלפי מי שמתנהג בבריונות בשם הדת, "ונגד חברות התחבורה שמעדיפות להעלים עין ולא להתעמת עם עברייני הצניעות. יש לקוות ש'יש עתיד 'תדאג להבטיח במשא ומתן הקואליציוני את מיגור תופעת התועבה של קווי ההפרדה. אין ספק שהבוחרים מצפים ממנה לכך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"השבאבניקים הם 'הערסים' שלנו"
צילום: אוהד צויגנברג
אולי הייתה התגרות מצדה? נועה קנטרמן
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים